Elektrina z ľudského tepla? Možno áno

Spojenie nanotechnológií a tradičnej fyziky možno prinesie prospech do každodenného života. Nebolo by to prvý krát. Vedci z Wake Forest University v USA teraz vyvíjajú špeciálnu termoelektrickú tkaninu, ktorá dokáže generovať elektrinu (napríklad) z ľudského tepla.

Termoelektrický jav reprezentuje vznik napätia medzi dvoma rozdielnymi kovmi alebo polovodičmi s rozdielom teplôt. Tým vzniká v uzavretom okruhu elektrický prúd. Vzniknuté napätie je rádovo niekoľko mikrovoltov na stupeň Celzia.

termočlánok

Princíp termoelektronického Peltierovho článku. Foto: Trilobit

Ako informoval server HighTech Review, americkým vedcom sa podarilo vytvoriť zaujímavý materiál ako kompozit niekoľkých vrstiev uhlíkových nanorúrok zaliatych v plastickej hmote. Power Felt, alebo „silová plsť“ je údajne príjemná na dotyk, takže je z nej možné vytvárať aj odevy. Má však zaujímavé termoelektrické vlastnosti, preto jej tvorcovia snívajú, že by čoskoro mohli vyrábať „obliekateľné generátory“ elektrickej energie. Nepôjde pravda o žiadnu konkurenciu voči výrobcom elektriny a to ani voči iným „zeleným“ zdrojom.

Faktom však je, že množstvo energie v podobe tepla, ktorú generujú ľudia, ale aj motory a iné stroje, jednoducho uniká do vesmíru bez akéhokoľvek priameho úžitku.

Tip: Do lesa Biolit a možno aj BioLite

Predstavte si, že vaše tričko dokáže napájať prehrávač hudby, smartfón, alebo osobnú navigáciu. S vetrovkou z nanomateriálu by sa v zime dalo vyrobiť slušné množstvo energie, pretože rozdiel medzi teplotou vnútornej a vonkajšej vrstvy je vtedy najväčší.

Zatiaľ to však ešte na nejakú revolúciu nevyzerá. Súčasná verzia „termoprádielka“ dokáže pri 72 vrstvách uhlíkových nanorúrok vygenerovať výkon len 140 nanowattov. Vedci preto pracujú na vývoji tenších vrstiev, aby ich mohlo byť do znesiteľnej hrúbky vtesnané čo najviac, čím by narástol aj vyrábaný elektrický výkon.

Keďže pre použitie v zmysluplných súčasných aplikáciách by bol žiadúci výkon rádovo aspoň jednotiek wattov, je ešte zjavne čo doháňať. Ale medzi nami – nosiť na sebe nejakú elektrickú kazajku asi nebude to pravé. Elektrický prúd vytvára elektromagnetické pole a disharmónie pochádzajúcej z elektromagnetického smogu máme dosť aj bez toho, aby sme si ju svojpomocne generovali.

Komentáre k článku