Denon Envaya – Reinkarnácia prichádza v novej kolekcii

ZDROJ | Denon

Prvé bezdrôtové reproduktory Envaya a Envaya Mini predstavil Denon už v roku 2014. Tento „fun“ produkt s vymeniteľnými farebnými krycími mriežkami (platí to pre prvý z nich) je určený mladej generácii, ako nakoniec väčšina streamovacích reproduktorov.

ZDROJ | Denon

Aktuálne tento známy výrobca Hi-Fi predstavil obnovenú kolekciu Bluetooth reproduktorov pod rovnakým názvom, ale viacero parametrov sa zmenilo. Nová séria Envaya sa skladá z trojice modelov – Envaya (DSB-250BT), Envaya Mini (DSB-150BT) a Envaya Pocket (DSB-50BT), ktoré sa líšia veľkosťou, výkonom, výdržou batérie, ale aj svojím poslaním. Jedno však majú spoločné – sú stavané na to, aby vám sprostredkovali obľúbenú hudbu v slušnej kvalite kdekoľvek.

ZDROJ | Denon

Každý z modelov zvládne prevádzku aj v náročnom prostredí – pri bazéne, v kúpeľni či v prírode. Tomu zodpovedá aj konštrukcia ich krytu a odolnosť voči prachu a vode. Index krytia IP67 znamená, že nové reproduktory Envaya budú fungovať aj po páde do vody hlbokej jeden meter. Ak ich stihnete vytiahnuť do 30 minút, neprídu k ujme. Rodinu Envaya určite ocenia poslucháči na cestách. Odolná konštrukcia z robustného polyméru je schopná odolať aj náročným cestovateľským výzvam, kde nie je o škrabance a nárazy núdza.

Slušný zvuk z úsporného hardvéru

Nové reproduktory Envaya sa môžu pochváliť dlhou výdržou batérie. Paradoxne, čím väčší reproduktor a vyšší výkon, tým dlhší hrací čas budete mať k dispozícii. Ale aj najmenší ultra prenosný Envaya Pocket zvládne na jedno nabitie 10 hodín hudby. Stredný Envaya Mini vydrží hrať 11 hodín a najväčší reproduktor Envaya má batériu, ktorá pokryje až 13 hodín prehrávania. Pochopiteľne údaj závisí od hlasitosti reprodukcie. Nabíjacie časy sa pohybujú od 2,5 do 3,5 hodiny.

ZDROJ | Denon

Dôkazom, že smartfóny a tablety sú kmeňoví príbuzní nových Bluetooth reproduktorov, je aj zabudovaná hlasová aktivácia Google Now a Siri. Reproduktory ponúkajú okamžitý prístup k osobnému asistentovi iPhone jednoduchým stlačením tlačidla. Kvalitný vstavaný mikrofón pritom umožňuje používať reproduktor aj na telefonické hovory handsfree na zariadeniach s operačným systémom iOS, aj Android. Všetky tri reproduktory síce vyzerajú navlas rovnako, ale líšia sa v kvantitatívnych parametroch. A kvantita má tiež svoju kvalitu, ako dobre vieme.

ZDROJ | Denon

Najväčší člen kolekcie Envaya (DSB-250BT) je s rozmermi 209 x 74 x 77 mm (Š x H x V) a hmotnosťou 0,750 kg určený skôr na domáce, alebo povedzme, statické využitie. Nebol by to síce problém, ale na nosenie v kabelke asi nebude ideálny. Pod jeho kapotou sa ukrývajú dva širokopásmové meniče s priemerom 40 mm a pasívny žiarič s rozmermi 53 x 135 mm. Digitálny zosilňovač ich dokáže rozoznieť výkonom 2x 13,5 W, čo je dostatočná sila aj pre ozvučenie rodinnej párty na terase. Všetky tri reproduktory podporujú konektivitu Bluetooth aptX s nízkou latenciou, profily A2DP/AVRCP/HFP/HSP a kodeky AAC a SBC. Vďaka aptX Low Latency je oneskorenie menšie ako 40 ms a užijete si zvuk v CD kvalite so vzorkovaním 48 kHz / 16 bit LPCM.

ZDROJ | Denon

Predĺžený dosah na 30 m (na „lúke“) v bežných priestoroch zaistí bezproblémové šírenie signálu. Škoda, že výrobca ušetril na technológii NFC pre rýchle párovanie, ale párovanie s novým zdrojovým zariadením je napriek tomu viac než jednoduché. Reproduktory si pritom zapamätajú až osem spárovaných zariadení. Stačí aktivovať Bluetooth párovanie tlačidlom na pravej strane reproduktora a vyhľadať ho medzi dostupnými zariadeniami na smartfóne, alebo tablete.

ZDROJ | Denon

Na pravom boku sú sústredené aj ostatné ovládacie prvky – vypínač napájania, regulácia hlasitosti a tlačidlo na prijatie hovoru. Po spárovaní môžu okamžite hrať. Presvedčíte sa, že reproduktory Envaya hrajú aj napriek extra kompaktným rozmerom prekvapivo dobre. Pokiaľ ale potrebujete robustnejší zvuk, alebo chcete dosiahnuť kvalitnú stereobázu, môžete zosynchronizovať dva reproduktory Envaya (platí to pre všetky tri modely), pričom každý z nich bude reprodukovať jeden kanál sterea.

Hudba na cesty

Dva menšie modely majú síce výkon znížený adekvátne svojim rozmerom, ale na personálne použitie v pohode postačujú. Stredný model Envaya Mini (DSB150BT) má univerzálne použitie na cesty aj v domácnosti. Rozmerovo je o čosi menší (188 x 62 x 60 mm) aj ľahší (0,541 kg). Reprodukciu zaisťujú opäť dva 40 mm širokopásmové meniče, pasívny žiarič má však rozmery 40 x 83 mm. Výkon digitálneho zosilňovača je v tomto prípade 2x 8,5 W.

ZDROJ | Denon

Ak hľadáte niečo ešte prenosnejšie, riešením je kompaktný reproduktor Envaya Pocket (DSB50BT). Vďaka rozmerom 163 x 56 x 58 mm a hmotnosti len 0,390 kg je na cesty ideálny. Meniče aj pasívny žiarič sú rovnaké, ako v prípade Envaya Mini, ale zosilňovač má výkonové maximum o 2 W nižšie, teda 2x 6,5 W.
envaya_150_accessories_black2.png – bez toho prislusenstva, iba reprak teda

Bonusom je vo všetkých troch prípadoch možnosť využitia reproduktorov na handsfree telefonovanie. Vďaka aktivácii Siri môžete získať okamžitý prístup k vášmu iPhone asistentovi jednoduchým stlačením tlačidla.

ZDROJ | Denon

Novinky sú k dispozícii v štýlovom šedo-čiernom pruhovanom dizajne, alebo v klasickej čiernej farbe s mriežkou z vysoko kvalitnej tkaniny. Predávajú sa za atraktívne ceny – Envaya za 199 €, Envaya Mini za 149 € a najmenší člen kolekcie Envaya Pocket za 99 €.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 12/2017 – 01/2018

Komentáre k článku