Čo už vieme o skladacom smartfóne Google Pixel Fold?

ZDROJ | MacRumors

Do sféry skladacích smartfónov sa pomaly začína púšťať čoraz viac výrobcov a výnimkou podľa viacerých zdrojov nebude ani Google. Ten by mal v dohľadnej dobe predstaviť svoj vlastný skladací smartfón, ktorý môže mať jednu výraznú konkurenčnú výhodu. Čo už vieme o Google Pixel Fold?

Verejné tajomstvo

Nie je žiadnym tajomstvom, že do vývoja skladacieho smartfónu sa skôr či neskôr pustí každý výrobca prenosných zariadení, ktorý si nechce nechať ujsť vlak. Takýto vývoj však zvyčajne býva dobre utajený, až kým nedôjde k predstaveniu finálneho produktu. To v prípade spoločnosti Google neplatí.

O tom, že Google vyvíja vlastný skladací smartfón počúvame už takmer pol roka a v priebehu tohto času sa na internete objavilo už niekoľko potvrdení tejto informácie od rôznych dôveryhodných zdrojov. Najnovšie túto tému oživil známy informátor Jon Prosser, ktorý opäť potvrdil, že „fold“ od Googlu je naozaj reálnym projektom.

Pixel Fold, Max, XL alebo Pixel 6?

Fold je skvelý názov pre každý skladací smartfón, preto je prirodzené, že táto prezývka prischla aj údajnému skladaciemu smartfónu od Googlu. Takýto názov je dostatočne jednoduchý a zapamätateľný, no príliš podobný sérii skladacích smartfónov od Samsungu. Podtitul Max by možno vystihoval veľkosť jeho uhlopriečky, no tu by už bola jasná podobnosť so smartfónmi od Apple.

Pozrite siFoxconn a Fisker budú vyrábať elektromobil, žeby to bol Apple car?

Je tak celkom možné, že údajný Google Pixel Fold sa bude volať Pixel 6, Pixel XL či Pixel 6 Fold. Ako už asi tušíte, číslicu „6“ spomíname práve preto, že by z hľadiska jeho údajného príchodu na trh mohlo ísť o priameho nástupcu série smartfónov Google Pixel 5 predstavenej koncom septembra 2020. Skladací Pixel by mal doraziť na trh v druhej polovici tohto roka.

7,6“ displej od Samsungu

Samsung priniesol na trh skladacie smartfóny medzi prvými vďaka svojej divízii Samsung Display, ktorá ich vyvíja už niekoľko rokov. Teraz ich však začne vo veľkom dodávať aj ostatným výrobcom, vrátane Googlu.

Google podľa portálu The Elec požiadal Samsung o vývoj ohybného OLED panelu s uhlopriečkou niekde na úrovni 7,6“. Ako presne sa má tento displej skladať zatiaľ nie je jasné, no teoreticky by mohlo ísť o rovnaký druh zariadenia, akým je napríklad aj Samsung Galaxy Z Fold2 5G, ktorý ponúka prakticky identickú uhlopriečku.

Android Fold

Google pripravuje svoj mobilný operačný systém Android na skladacie smartfóny už od verzie Android 10 (predtým Android Q). Systém si vďaka tomu dokáže poradiť s dynamickou zmenou veľkosti aplikácie, kontinuitou práce či podporou zobrazovania obsahu aplikácií vo viacerých oknách naraz. Tieto funkcie ponúkajú prakticky všetky súčasné skladacie smartfóny.

Smartfóny Google Pixel však okrem iného vždy vynikali aj v natívnej optimalizácii Androidu pre ich hardvér a inak by to nemalo byť ani v prípade pripravovaného skladacieho modelu. Google tak môže mať v rukáve nové funkcie, ktoré spomedzi všetkých Android zariadení uvidíme práve v tomto modeli a tešiť by sme sa mali aj na doteraz najlepšie fungovanie multitaskingu v rámci skladacích smartfónov doteraz.

Pozrite siHuawei Mate X2 a Samsung Galaxy Z Fold2 – Ktorý je lepší?

Čo sa týka hardvéru, fotoaparátov či ceny, v týchto aspektoch údajného Pixel Foldu sme zatiaľ v informačnej hmle. Tá sa však nepochybne rozostúpi v nasledujúcich týždňoch až mesiacoch, kedy sa do vývojového a výrobného reťazca tohto modelu zapoja ďalšie články, ktoré sa postarajú o ďalšie úniky nových informácií. Oficiálneho predstavenia by sme sa mali dočkať v septembri.

Komentáre k článku