Čo už vieme o nových MacBookoch Pro?

ZDROJ | Apple

Intel je v Macoch mŕtvy, nech žije M1! V takomto duchu sa bude niesť tento rok, aspoň čo sa týka nových MacBookov Pro. Podľa uniknutých informácií to však nebude jediné, na čo sa môže kúpychtivý používateľ tešiť.

Prvé modely s procesormi Apple M1 boli predstavené minulý rok v novembri. Výrobca však vsadil nové čipy do starého dizajnu – na prvý pohľad boli na nerozoznanie od modelov 2020 s inteláckami procesormi a to sa pochopiteľne nestretlo s priaznivou odozvou.

ZDROJ | MacRumors

Tento rok sa to má zmeniť, Apple má údajne prísť s významným upgrade, najväčším od roku 2016. MacBooky budú mať 14 a 16-palcové obrazovky, ponúknu lepšiu portovú výbavu a dizajnovo zapadnú do línie iPhonov 12 a nových iPadov Pro a Air.

S leakmi sa s nami podelili Mark Gurman z agentúry Bloomberg a analytik Apple Ming-Chi Kuo. Čo nám teda tento rok ponúkne ikonický výrobca z Cupertina?

Pozrite siApple ukázal MacBook Air s procesorom Apple Silicon. Padneme z neho na zadok?

Výkon

Apple tento rok neplánuje využívať vo svojich zariadeniach procesory Intel. Všetky MacBooky Pro budú vybavené firemným čipom M1. Apple, samozrejme, pracuje  na ďalších procesoroch. Je celkom možné, že už tento rok sa dočkáme 20-jadrových procesorov (16 výkonných jadier + 4 efektívne). Vo vývoji je vraj aj nové 16 a 32-jadrové GPU, ktoré sa majú objaviť aj v MacBookoch Pro.

ZDROJ | Apple

Displej

Podľa Kua majú mať displeje o niečo jasnejšie panely s väčším kontrastom. Prednedávnom sa uvažovalo, že budú vybavené mini LED technológiou, ale zrejme ich čas tento rok ešte neprišiel.

14-palcový model bude veľkosťou podobný súčasnému 13,3-palcovému MacBooku Pro, novinka bude mať užšie rámiky okolo displeja, čo určite privíta každý z nás. 16-palcový MacBook Pro bude zrejme menší, ako súčasný 16″ model. Predpokladá sa však, že nové MacBooky Pro budú o niečo hrubšie.

Konektivita

MacBooky sú síce veľmi pekné, ale čo sa týka portovej výbavy, nie príliš praktické. Modely pre tento rok majú podľa Kua dostať naspäť napájací konektor MagSafe‌, ktorý má byť podobný MagSafe‌ 2. Jeho prínosom má byť rýchlejšie nabíjanie ako momentálne ponúka USB-C a pravdaže väčšia bezpečnosť MacBooku pri zakopnutí o kábel.

MacBooky Pro 2021 majú byť vybavené viacerými druhmi portov, takže používatelia nebudú musieť používať rôzne rozbočovače. Objavili sa úvahy o tom, že v nových Macoch opäť uvidíme slot na SD kartu, obstarožne USB-A či HDMI port, čo sú naozaj odvážne „úniky informácií“.

Dizajn

Dizajn bude kopírovať plochý vzhľad iPhonov série 12, novinky teda nebudú mať zaoblené rohy v takej miere, ako ich vidíme dnes. Chladenie sa prevezme zo súčasného 16″ modelu, kde podáva výborné výsledky a umožní zvýšený výpočtový výkon, ktorý ponúkajú čipy Apple M1.

Ďalšou výraznou zmenou má byť koniec Touch Baru. Zaujímavá inovácia sa medzi majiteľmi Macov neujala, resp. Apple jej nedokázal nájsť naozaj zmysluplné využitie. Mark Gurman potvrdil, že testoval verzie MacBookov Pro, ktoré boli bez Touch Baru. Namiesto nich tam boli naspäť staré známe funkčné klávesy.

ZDROJ | Apple

Kuo predpokladá, že nové 14 a 16-palcové MacBooky budú uvedené na trh v treťom štvrťroku 2021. Čo hovoríte na tieto fámy? Zakladajú sa na pravde? Viete si predstaviť, že sa opäť vráti MagSafe‌, alebo že budú Macy vybavené napríklad HDMI portom?

ZdrojBloomberg

Komentáre k článku