Čo je VoLTE, skratka, s ktorou sa začneme stretávať čoraz častejšie?

ZDROJ | 3GPP

Skratku LTE už pozná na Slovensku azda každý, kto i len trochu pričuchol k mobilnému svetu. LTE sme sa však venovali už pred rokmi, keď na Slovensku tento nový prenos dát začal vstupovať do našich smartfónov. VoLTE nie je jeho nadstavba, ani vylepšenie, ide o prenos hlasu v dátovej sieti LTE.

Ak sa vám nechce čítať, Yahoo Tech má stručnú videoodpoveď:

https://www.youtube.com/watch?v=017zAQ6BwQ8

Skratka VoLTE znamená Voice Over LTE (Long Term Evolution). V preklade ide o Hlas cez LTE. Znie to jednoducho, ale mágia za tým je komplikovanejšia, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tou vás ale zaťažovať nebudem. Ak sa ale predsa chcete čosi naučiť, odporúčam video Russella DeLonga:

https://www.youtube.com/watch?v=gntRH0MMQgs

VoLTE je tu len niekoľko rokov, konkrétne od roku 2014, kedy operátor Singtel ohlásil prvú komerčnú prevádzku hlasu cez LTE v Singapure. Už ale roky predtým sa však VoLTE vyvíjalo a vyvíja sa i doteraz.

Čo prinesie VoLTE?

VoLTE má obrovskú výhodu v tom, že počas prenášania hlasu, teda telefonickom hovore, smartfón neodpája dátové spojenia.

Jednoduchý príklad: Ak zo smartfónu počas cestovania autom vytvárate Wi-Fi hot-spot a niekto vám zavolá, dátové spojenie ostatným členom posádky neprerušíte, môžu surfovať aj naďalej.

ZDROJ | Coolpad

Druhou výhodou je rýchlosť spojenia. Kým pri bežnom telefonovaní čakáte niekoľko sekúnd (6-12 s.) kým vôbec druhá strana začne zvoniť, VoLTE „zvoní“ okamžite, presnejšie do 1-2 sekúnd. Rovnako sa zrýchľuje aj posielanie SMS správ.

https://www.youtube.com/watch?v=96z3BcTRDgE

Medzi výhody patrí i kvalita prenášaného zvuku. VoLTE na prenos hlasu využíva zhruba trojnásobnú kapacitu dát oproti 3G sieti. Podporuje tak širšie audio spektrum, vďaka čomu má byť hovor kvalitnejší a s lepším potlačením okolitých ruchov.

Na to ale musia byť dvaja, teda VoLTE musí podporovať nielen váš smartfón, ale aj smartfón volaného a samozrejme aj jeho i vaša LTE sieť.

VoLTE má ale určité obmedzenia a to hlavne v tom, že nefunguje v každom LTE smartfóne. Telefón ho musí podporovať. Zároveň je VoLTE tak komplikované, že aj keď ho smartfón podporuje vo všeobecnosti, každý operátor má svoje špecifiká pre fungovanie VoLTE v jeho LTE sieti. Je tak nutná aktualizácia firmvéru, ktorý VoLTE v danej sieti a danom smartfóne povolí.

ZDROJ | Xiaomi

VoLTE na Slovensku

VoLTE na Slovensku ako prvý spustil najmladší mobilný operátor, 4ka. Nedávno sa k nemu pridal aj Telekom a nemalo by trvať dlho a pripoja sa aj ostatní dvaja mobilní operátori.

To, či máte VoLTE aktívne zistíte priamo na displeji smartfónu, v hornej pravej časti sa objaví ikona VoLTE alebo HD pri ikone LTE v závislosti od operátora.

To, či váš smartfón podporuje VoLTE nájdete v technickej špecifikácii vášho konkrétneho modelu. Či ho však podporuje aj váš operátor, musíte zistiť priamo uňho. Na webe 4ky či Telekomu už nájdete i návod ako na to.

ViLTE až v budúcnosti

Ďalším stupňom hovorov v LTE sieti budú tzv. videohovory. Tie už v súčasnosti môžete využívať v 3G sieti, no v LTE nefungujú. ViLTE (Video over LTE) majú prísť časom aj na naše LTE siete. Používajú H.264 kódovanie, čo má zlepšiť kvalitu videa voči 3G videohovorom. Opäť sú založené na IMS, rovnako ako VoLTE.

ZDROJ | vivo

 

 

Zdroj3GPP

Komentáre k článku