Čo je to WWDC a prečo je pre tech svet dôležitý

ZDROJ | Apple

Konferencia Worldwide Developers Conference (WWDC) dnes „otvára svoje brány“ 32. ročníkom. Aj keď ide podľa názvu o podujatie určené pre vývojárov, za tri desaťročia si získalo obrovskú popularitu nielen medzi nimi, ale aj u ľudí z odboru či bežnými používateľmi.

Za ten čas sa, prirodzene, charakter podujatia zmenil – a tým nemyslíme len nútený prechod do on-line režimu. Prvé WWDC sa odohralo 7. mája 1990, išlo však naozaj o event pre vývojárov a naslovovzatých odborníkov.

Punc jedinečnosti a veľkej udalosti tomu dal až Steve Jobs v roku 1997. Apple bol na pokraji bankrotu a aj kvôli tomu dostala konferencia ľúbivejší formát. WWDC odvtedy naberá na význame a určuje trendy celého odvetvia. S určitosťou sa dá povedať, že aj konkurencia bude tento týždeň v pozore a napäto sledovať, čo zase tí v Cupertine vymysleli.

WWDC 2021 bude bezplatne pre všetkých vývojárov. Keďže sa kvôli pandémii koná on-line, vývojári na celom svete sa budú môcť zúčastniť, aby získali prístup k budúcim verziám iOS, iPadOS, macOS, watchOS a tvOS. Obrovským prínosom je možnosť komunikovať s expertmi Apple, diskutovať a pomôcť s riešeniami problémov.

Viete, že…

za účasť na WWDC sa pred pandémiou platilo až 1 599 dolárov? Napriek tomu bola šanca kúpiť lístok veľmi malá, aj keď v cene nebolo zahrnuté ubytovanie, alebo doprava do Kalifornie.

Pozrite si9 noviniek, ktorými sa Apple zbaví závislosti od konkurencie

Pre širšiu verejnosť a novinárov býva najdôležitejší prvý deň. Vtedy sa dozvieme všetky novinky, ktoré Apple pripravil a na čo sa môžeme v priebehu roka tešiť. Už tradične sa v tento deň dozvieme podrobnosti o nových operačných systémoch, no zvyčajne nás spoločnosť prekvapí aj hardvérovými novinkami, či už v podobne zariadení, príslušenstva alebo služieb. V roku 2008 napríklad v marci na WWDC takto Apple oznámil príchod App Store, minulý rok sme sa sa dozvedeli, že Intel odchádza do minulosti a ARM procesory budú aj v jeho počítačoch.

ZDROJ | Apple

Tento rok sa bude WWDC21 konať od dnes 19.00 hod. nášho času do 11. júna. Očakáva sa, že Apple predstaví iOS 15, iPadOS 15, macOS 12 (resp. 11.xx), tvOS 15 a watchOS 8. Uvažuje sa aj o príchode nového OS, určený bude pre HomePod mini. Z hardvéru sa javí ako veľmi pravdepodobné predstavenie nového MacBooku Pro.

Pozrite si14 najlepších noviniek, ktoré prináša nový iOS 14

O všetkých novinkách vás budeme priebežne informovať, nezabudnite nás sledovať na našom portáli, alebo na sociálnych sieťach.

Komentáre k článku