Čo je to služba Fotky Google, na čo slúži a je skutočne bezplatná?

ZDROJ | Google

Nedávno technologický svet obletela správa, že služba Fotky Google sa prestane synchronizovať so službou Disk Google. O čo však vlastne ide? Čo je to za službu a na čo slúži? Poďme teda pekne poporiadku.

V skratke…

Fotky Google je cloudová služba na zálohovanie, úpravu a zdieľanie fotografií a videí. Bez poplatku je v rámci služby možné uložiť neobmedzený počet fotografií a videí s kompresiou, alebo za poplatok bez kompresie v plnej kvalite.

OneDrive, Dropbox, iCloud, Box alebo aj Disk Google… Cloudových služieb je na trhu mnoho, no služba Fotky Google spomedzi nich vytŕča nielen tým, že sa špecializuje na fotografie a videá, ale aj tým, že je celkom bezplatná.

Zálohované fotografie a videá môžete priamo v službe upravovať pomocou vstavaného editora a rovnako jednoducho ich aj zdieľať s priateľmi alebo rodinou. Do zdieľaných albumov navyše môžu pridávať obsah všetci členovia, vďaka čomu môžete napríklad na jedno miesto zhromaždiť všetky zábery z rodinnej oslavy alebo výletu.

ZDROJ | Google

Do služby Fotky Google môžete cez mobilnú aplikáciu pre iOS a Android alebo webovú stránku photos.google.com odoslať neobmedzený počet fotografií a videí bez toho, aby ste za úložisko zaplatili čo i len jeden cent. Znie to príliš dobre na to, aby to bola pravda?

Pravda to skutočne je, no má to aj svoje “ale”. Pri bezplatnom zálohovaní sú fotografie a videá komprimované, čím sa viac alebo menej znižuje ich kvalita. V kvalite obrazu si rozdiel medzi originálom a komprimovanou kópiou nevšimnete, ani keď si ich zobrazíte vedľa seba. Rozdiel tam však je a to najmä v rozlíšení.

Pozrite siČo je to vodíkový pohon? Ekológia s otáznikmi

Fotografie môžete bezplatne zálohovať maximálne v rozlíšení 16 megapixelov a videá maximálne v rozlíšení 1080p, teda Full HD. Ak vlastníte novší a lepší smartfón, tak vaše zábery s najväčšou pravdepodobnosťou tieto rozlíšenia presahujú.

Do 15 GB ich môžete zálohovať bezplatne aj v plnej kvalite, no po vyčerpaní tejto kapacity si budete musieť priplatiť za väčšie úložisko Google One. Za 100 GB zaplatíte 1,99 € mesačne, resp. 19,99 € ročne. V ponuke nájdete aj 200 GB, 2 TB, 10 TB, 20 TB a 30 TB úložisko, pričom všetky tieto kapacity môžete zdieľať aj so svojou rodinou.

Výnimku v týchto pravidlách majú smartfóny s operačným systémom Android One. Ide napríklad o smartfóny Google Pixel, ale aj Nokia a Motorola One alebo One Vision. Fotografie a videá odoslané z týchto smartfónov budú v službe uložené v plnej kvalite bezplatne aj bez toho, aby vám ukrajovali z vášho úložiska v rámci bezplatného úložiska Google One.

Pozrite siNová Motorola one vision prekvapuje displejom, foťákom a cenou 299 eur!

S čím treba ešte pri službe Fotky Google počítať je to, že jej používaním otvárate Googlu dvere do vášho súkromia. Google totiž vaše fotografie automaticky analyzuje, hľadá na nich tváre, zvieratá, rastliny, nápisy a známe miesta a pamiatky, aby vám umožnil vyhľadávať vo fotografiách na základe kľúčových slov.

ZDROJ | Google

Google podľa všetkého tieto dáta zatiaľ nevyužíva, no ak by chcel, mohol by na ich základe zlepšiť cielenie reklamy na základe toho, čo si konkrétny používateľ fotil a natáčal. Nakoniec, podmienky používania služby to Googlu dovoľujú.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku