Čo je decentralizácia a prečo spravila z Bitcoinu svetový unikát?

ZDROJ | Bitcoin Online

Čo je decentralizácia? Prečo sú kryptomeny decentralizované? Aké to má výhody? Čo to ľuďom vlastne prináša? A prečo to vlastne s Bitcoinu spravilo unikát svetových rozmerov?

Verím, že vďaka tomuto článku pochopíte prečo a ako funguje Bitcoin. Rovnako môžete pochopiť jeho unikátnosť a aj to, prečo niekto o ňom hovorí ako ,,novom finančnom systéme.“

ZDROJ | Hacker Noon

Dajme si najskôr poučku z wikipedie:

Decentralizáciu definujeme ako presun moci, kompetencií a zodpovednosti za výkon verejných funkcií z centrálnej vlády na nižšie úrovne riadenia. Decentralizácia je jedným z hlavných nástrojov pri zmene v organizácii štátu a verejného sektora. Cieľom decentralizácie je zmeniť usporiadanie, výkon a fungovanie orgánov štátnej správy a samosprávy.“

Aký máme vo svete problém?

Pred tým ako si predstavíme riešenie vo forme decentralizácie si najskôr charakterizujme aký vlastne máme problém? Charakterizujme si to na finančnej transakcii:

Hotovosť

Ak mám vo vrecku 100 € a rozhodnem sa týchto 100 € dať svojmu známemu, tak je to veľmi jednoduché proste mu ich dám. Ja už daných 100 € nemám a naopak môj kamarát ich má. Problém je vyriešený. 

ZDROJ | Jonas Leupe

Digitálny prevod

Horšie je to však už pri prevode. Dajme si príklad fotky v mobile. Ak ja urobím fotku v mobile a pošlem ju kamarátovi, tak kto má originál a kto kópiu? Pri 100 € to bolo jednoduché, pretože originál je len jeden. V digitálnom svete však neexistuje originál a kópia. Všetko je originál. Ak ja urobím fotku a pošlem ju 10 kamarátom, tak všetci majú originál.

A presne toto je problém pri bezhotovostných platbách. Ak ja mám na svojom bankovom účte 100 € a pošlem ich kamarátovi. Tak bude mať 100 € aj on aj ja. To by sa samozrejme stať nemohlo a preto my pri prevode potrebujeme nejakú centrálu (v našom prípade banku), ktorá overí, že ja mám na účte 100 € z môjho účtu ich odpíše a pripíše ich na účet kamaráta.

Tento problém sa volá aj double spending problém. 

Centralizácia

Vyššie sme si teda ukázali problém aj riešenie. Celé riešenie je také, že každú transakciu z účtu na účet musí kontrolovať a párovať banka. Teda celý náš systém je centralizovaný a má jedno centrum.

Na ľavej strane vidíme centralizovaný systém. Všetky body v našom prípade účty sú napojené na jedno centrum a to banku.

Aké to môže mať nevýhody?

1. Centrum môže byť ľahko napadnuté.

2. Centrum si môže diktovať podmienky – obmedziť výbery, nastaviť poplatky…

3. Centrum má kontrolu nad našimi peniazmi.

4. My ako zákazníci nemáme alternatívnu možnosť.

5. Mnohé iné…

Bitcoin v roku 2009 zmenil hru

Do roku 2009 neexistoval žiadny iný spôsob ako by ste mohli digitálne presunúť peniaze len za pomocou centrály. A vtedy prišiel Bitcoin. O Bitcoine sa hovorí ako o decentralizovanej mene. Ako teda rieši tento problém?

Bitcoin nemá žiadne centrum, ale má milióny rôznych centier, ktoré dokopy tvoria sieť. Všimnite si obrázok vpravo. V prípade Bitcoinu sa jedná o počítače a grafické karty, ktoré na základe kryptografie /vedný matematický odbor/ riešia rôzne zložité príklady a tým potvrdzujú transakcie v sieti.

ZDROJ | Travis Wolfe / Shutterstock.com

Aké to má výhody?

1. Bitcoin sa nedá hacknúť, pretože nemá žiadne centrum.

2. Je to prvý decentralizovaný systém.

3. Bitcoin tak rieši všetky nevýhody ukázané v predošlom prípade tým, že nemá centrum.

O jeho bezpečnosť sa stará technológia Blockchain, ktorú si vysvetlíme budúci týždeň.

Bitcoin ako nový finančný systém?

Množstvo ekonómov používa práve tento prívlastok k Bitcoinu z dôvodu jeho decentralizácie. V dnešnej dobe negatívnych úrokov, kvantitatívneho uvoľňovania je dobré mať alternatívu. Nie je žiadnym tajomstvom, že keď uložíte vaše peniaze do banky, tak dané peniaze už nie sú vaše, ale sú banky.

Navyše daná banka o vás vie koľko zarábate, koľko míňate a dokonca aj kedy míňate v akých obchodoch míňate. Bitcoin a teda alternatívny systém vám ponúka aj určitú mieru anonymity. 

Toto je jedna z vlastností, prečo Bitcoin má hodnotu a prečo množstvo ľudí pokukuje práve po ňom. Nehovoriac o menších poplatkoch, rýchlejších transakciách a množstva ďalších výhod. 

ZDROJ | Magazine – Seats2meet

Komentáre k článku