Čo do školy 2019… stredná škola

ZDROJ | pixabay.com

Spolu s prvým školským dňom prichádza aj ďalší diel nášho seriálu Čo do školy 2019… Posvietili sme si na stredoškolákov.

Seriál Čo do školy 2019… je v plnom prúde. Posvietili sme si na najmenších školákov na prvom stupni základných škôl. Dali sme vám tipy a triky čo s ostrieľanejšími druhostupňovými „zédeeškármi“. No a dnes prišiel rad na stredoškolákov.

Internet je neoceniteľná pomôcka na štúdium, no zároveň je to aj najviac rozptyľujúci faktor ak sa treba sústrediť. Potvrdia to aj pracujúci. Aby sa žiak počas štúdia skutočne sústredil na to, čo má, zíde sa ovládať zopár šikovných trikov.

Priveľa otvorených tabov v prehliadači je záruka rozptýlenia sa. Treba nechať otvorené len tie skutočne potrebné. Keď ich je veľa môžu pôsobiť až demotivujúco. Zároveň je dobré udržať svoju zvedavosť na uzde. Ak žiak hľadá niečo, napríklad, na wikipedia.org, kde je množstvo odkazov, silou vôle treba odolať kliknutiu na ne. Vtipy o tom, že niekto začal študovať históriu Benátok, a za pár hodín si uvedomil, že číta o tom ako funguje štiepenie častíc v nukleárnom reaktore sa zakladajú na pravde.

Šikovnou pomôckou je vypnúť notifikácie na čas, kedy je potrebné sústrediť na štúdium. Od mailov, cez sociálne siete až po aktualizácie zariadenia, ktoré žiak používa. Akýkoľvek náznak vyrušenia zo sústredenia môže mať za následok premrhania aj hodiny času na nepodstatné veci.

Ak nemá žiak dostatočne pevnú vôľu, môžete mu pomôcť aplikáciami, ktoré dokážu blokovať sociálne site, či stránky na potrebnú dobu. Medzi najčastejšie spomínané riešenia patrí aplikácia freedom. Dá sa použiť ako na Mac, tak Windows a okrem web stránok dokáže zablokovať aj aplikácie na počítači.

ZDROJ | freedom.to

Populárny je plug-in pre Chrome StayFocused, ktorý dokáže zablokovať konkrétne stránky na požadovanú dobu v určitý čas. Viaceré média sa zhodli na tom, že jeho najväčšou nevýhodou je, že je len pre prehliadač Chrome. WasteNoTime je rozšírenie prehliadača s detailnejšie nastaviteľnými obmedzenia. Okrem Chrome je tiež na Safari. LeechBlock je opäť obdoba, tentokrát pre Mozillu.

V prípade, že váš školák používa na vzdelávanie sa smartfón či tablet, rovnako viete rozptylujúce faktory obmedziť. iOS ponúka Čas pred obrazovkou, v ktorom pomocou Rodinného zdieľania viete nastaviť požadované obmedzenia. Pre používateľov Android zariadení sa najčastejšie odporúča aplikácia QualityTime, v ktorej viete nastaviť hneď niekoľko režimov na sústredenie sa.

Minulý rok sme vám priniesli článok 11 tipov na najužitočnejšie webové stránky pre študentov. Stále je aktuálny a veľmi užitočný. Doplnili by sme doslova legendárnu slovenskú stránku referaty.sk, ktorá je neoceniteľným pomocníkom pri štúdiu. Obdobou je zones.sk, ktorá má v menu kategórie ako Stredoškolské učebné poznámky, Vypracované maturitné témy alebo aj Maturita – Informácie.

Vrámci svetových študijných portálov, ktoré sú zadarmo, sa rozhodne oplatí sledovať khanacademy.org, open education consortium, geographyIQ, minndtools.com, či bohatú knižnicu Gutemberg, ktorá ponúka obrovské množstvo e-knih zdarma. Všetky tieto stránky v nejakej forme ponúkajú edukačné kurzy a vzdelávacie materiály. Výhodu je, že každá stránka funguje na trochu inom princípe, teda žiak si môže nájsť presne to čo mu vyhovuje. Všetky sú v angličtine, vďaka čomu sa váš pubertiak zlepší v jazyku.

Pri všeobecnom vzdelaní sa stále viac skloňuje potreba aspoň najzákladnejších znalostí programovania. Môže to znieť odvážne, no keď sa pozrieme na svet okolo nás, je jasné že časom bude programovanie v nejakej forme skutočne patriť do všeobecného prehľadu, či základných zručností. Codecademy.com je výborný zdroj študijných informácií na túto tému.

Spoločnosť Mozilla, ktorá stojí za prehliadačom Firefox, je známa pedantným prístup k bezpečnosti v on-line priestore. Preto má na svojej stránke, dokonca v slovenčine, celú sekciu venovanú webovej gramotnosti. Môžno sa ironicky spýtate, načo je niečo takéto stredoškolákovi, ktorý je na internete ako doma, no ako stránka uvádza, Standfordská univerzita zverejnila prieskum, podľa ktorého 82% amerických stredoškolákov nedokáže rozoznať reklamu od skutočných správ.

Pozrite siČo do školy 2019… prvý stupeň základnej školy 

Štyri roky na strednej škole utečú ako voda a ak máte s vašim žiakom ambíciu pokračovať v štúdiu na vysokej škole, istotne vám pri utváraní si prehľadu a rozhodovaní sa kam ďalej pomôže stránka portalvs.sk. Nájdete tu 35 slovenský vysokých škôl so všetkými ich fakultami a študijnými programami, ktoré ponúkajú. Projekt vznikol za podpory Ministerstva školstva a musíme priznať, že má svoje muchy. Stránka je však plná živých odkazov na školy, ktoré by vás mohli zaujať. Pri prehľadávaní stránky sa tiež môžete dostať aj na centrálnu elektronickú prihlášku na vysoké školy.

Informačne užitočnou stránkou je tiež projekt inštitútu INEKO, ktorého hlavným cieľom je ponúknuť informácie o dosahovaných výsledkoch slovenských základných a stredných škôl. Na stránke projektu sa píše, že jej cieľom je podporenie zdravého súťaženia v dosahovaní kvality výučby. Ak teda chcete nájsť najlepšiu školu vo vašom okolí, tu dostanete najrelevantnejšie informácie.

Pozrite siČo do školy 2019… druhý stupeň základnej školy

Aby sme všetky tieto informácie zužitkovali, potrebujeme žiaka strednej školy vybaviť technologickými pomôckami a gadgetmi, ktoré bude potrebovať a štúdium mu určite uľahčia.

Než sa však do tipov pustíme, musíme si pripomenúť, že štúdium na strednej škole si v dnešnej dobe často vyžaduje techniku, ktorá je náročná na výkon, a teda aj na financie. Preto, ak sme sa počas základnej školy dokázali s gadgetmi držať v relatívne normálnych cenách, na strednej škole už môžu byť investície do pomôcok výrazne vyššie. Samozrejme, neznamená to, že ak máte doma budúce grafika, musíte mu kúpiť ten najvýkonnejší počítač. Šetriť však v tomto prípade každé euro môže vašemu žiakovi skôr zväzovať ruky a môže sa stať, že počas strednej školy budete musieť investovať dvakrát.

AUNA Elegance ANC

ZDROJ | auna-multimedia.co.uk

Bezdrôtové slúchadlá s čalúnenou koženou čelenkou a mäkkými polstrovaný náušníkmi majú okrem pohodlného nosenia, pre žiakov jednu zásadnú výhodu. Sú vybavené aktívnym potláčaním okolitého ruchu. Teda vedia dopriať pokoj na sústredenie sa aj v rušnejšom prostredí. Výdrž batérie je podľa výrobcu 14 hodín hrania, nabíjajú pomocou USB portu a ak ich zabudnete nabiť, môžete použiť pribalený jack kábel. Cez slúchadlá sa, samozrejme, dá telefonovať. Cena sa pohybuje okolo 80 €. 

Bankový účet

Áno, trochu sme odbočili od konceptu vychytávok, ale zriadiť účet pre stredoškoláka je užitočná a výchovná vec. Okrem klasických zvýhodnených ponúk účtu zadarmo, sporiacich účtov a všetkých ostatných služieb, ktoré banky ponúkajú, v prvo rade. získate veľmi podrobný prehľad o tom, na čo váš školák míňa peniaze.

ZDROJ | creditrepair.com

Na účtoch sa dajú nastaviť, resp dodatočne vytiahnuť podrobné výpisy z účtu. Tiež svoju ratolesť oslobodíte od hotovosti a dokonca od platobnej karty, ak vyberiete banku, ktorá ponúka Apple Pay, alebo Android Pay. Váš školák tiež môže nakupovať na internete, čo je dnes užitočné aj pri štúdiu.

Fossil Sport

ZDROJ | Fossil

Minimalistické a inteligentné hodinky, ktoré hrajú farbami. V ponuke sú s 41 alebo 43 milimetrovým ciferníkom, bežia na operačnom systéme Wear OS, majú čip Snapdragon Wear 3100 a výrobca sľubuje aj vodeodolnosť do tej miery, že sa s nimi dá plávať. O športové aktivity sa postará aplikácia Google Fit, srdcový tep zmeria zabudovaný snímač a nechýba tiež GPS, výškomer, mikrofón a reproduktor pre vybavenie telefonátov. Viac sa dočítate v našom článku, kde hodinky viac predstavujeme. Cena sa pohybuje okolo 180 €.

Honor 20 Lite

Pohrávať sa s myšlienkou, či dať alebo nie stredoškolákovi mobil už zrejme nie je úplne namieste. Pubertiak už jednoducho potrebuje voľnosť, začína si uvedomovať hodnotu vecí a smartfón mu môže byť len a len nápomocný. Avšak, stále platí, že treba vyberať s rozumom a nedať tínedžerovi do rúk high end za šialené peniaze.

Dobrou voľbou je Honor 20 Lite, ktorý sme postavili do súboja s Huawei P30 Lite. Honor má 8-jadrový procesor Kirin 710F, 4 GB RAM, úložisko 128 GB a beží na Android 9.0. Naviac pamäť sa dá rozšíriť SD kartou čo je užitočné na fotky a hudbu. Batéria ma kapacitu solídnych 3 400 mAh.

6,21-palcový Full HD+ displej s rozlíšením 2 340 x 1 080 pixlov a IPS technológiou poteší aj pri hrách, rovnako ako 3,5 milimetrový jack. Čo bude zrejme vášho tínedžera zaujímať najviac je fotoaparát. Honor 20 Lite ponúka hneď trojicu šošoviek v kombinácii 24 + 8 + 2 Mpx. Cena sa pohybuje okolo 220 €.

Lenovo Legion Y530

Odporúčať pre stredoškoláka notebook za takmer tisíc eur? Áno, je to odvážne. Avšak, relatívne rozumné. Vybaviť svojho školáka rozumne výkonným počítačom je záruka, že mu vydrží počas celej strednej školy. Musíte sa z mieriť s tým, že mladého človeka v tomto veku už s počítačom a internetom na krátko neudržíte. Naviac, kreativita v tomto veku často prekvitá najviac a váš školák môže nájsť záľubu v grafike, videu, čo je dnes extrémne populárne, či programovaniu. Všetko koníčky vyžadujúce výkonný stroj. A ak máte stredoškoláka na odbornej škole, e vysoko pravdepodobné, že použiteľný notebook nude potrebovať aj na štúdium.

Legion Y530 má 4-jadrový procesor Intel Core i5, operačnú pamäť 8 GB, o grafiku sa stará NVIDIA GeForce GTX 1050 s pamäťou 4 GB a ponúka dvojicu úložných diskov. SSD má veľkosť 128 GB, HDD až 1 TB. Výbava portov je naozaj štedrá, nakoľko ide o hráčsky notebook. 15,6-palcový displej má až 180 stupňový pánt. Cena sa pohybuje okolo 820 €.

Livescribe Echo

Ak váš žiak nie je geniálne dieťa, ktoré stihlo už počas základnej školy ovládnuť rýchlopis, môže sa s stať, že mu z času na čas niečo na hodine ujde, aj keď dáva pozor. Riešením by mohol byť diktafón, avšak toto je už pomerne zastaralé a otravné riešenie. Buďme úprimní, kto by svojho tínedžera donútil sedieť pri prepisované poznámok z hodiny.

Avšak, z času na čas si niečo nahrať môže výrazne pomôcť. Pero so zabudovaným diktafónom Livescribe Echo, je na to doslova stvorené. Úložný priestor 2 GB a vstavaný reproduktor, naviac oslobodia od viazania sa na počítač. A to je super. Pero sa dá na oficiálnej stránke kúpiť za približne 160 €.

Microsoft Office 2019 Home & Student SK

Balík Office je dnes snáď známy každému. Prečo však siahnuť po pomerne drahom riešení, najviac určenom len pre jeden počítač? Dokumenty vytvorené vo Word, Powerpoit, Excel alebo OneNote nie su o kompromisoch a sú všeobecne kompatibilné, zatiaľ čo rôzne opensource riešenia nie. Tiež je tu plná podpora slovenčiny.

Aplikácie sú plne kompatibilné so všetkými hardvérovými vychytávkami, ktoré sa dnes k notebookom predávajú. Robiť prezentácie v PowerPointe môže váš školák aj stylulom, čo je atraktívna forma ako ho motivovať k plneniu si školských povinností. Cena je 135 €.

RAZOR Power core E90

Ako naučiť svojho školáka samostatnosti? Pošlite ho samého do školy. V prípade, že bývate v dostupnej vzdialenosti, netrápte ho rannou a popoludňajšou preplnenou hromadnou dopravou. Dnes extrémne populárne elektrokolobežky sú ideálna voľba.

Základný model, ako je RAZOR Power core E90, má bezpečnú maximálnu rýchlosť 16 km/h, zvládne okolo 80 minút nepretržitej jazdy nabíjačka je v balení a odnesie až 54 kilogramov. Konštrukcia je plne bezúdržbová a odolná. Cena je okolo 160 €.

Xiaomi Mi 2S Powerbanka

Potrebu externej batérie dnes zrejme asi netreba zdôraznovať. Pubertiak, ktorý svoje samrt zariadenia naviac využíva na hranie hier a nakrúcanie videí by potreboval aj väčšiu batériu, než vrcholový manažér.

Xiaomi Mi 2S Powerbanka má kapacitu 10 000 mAh, teda z nej nabijete aj viacero zariadení,. Ponúka dva USB porty, nabíja sa pomocou microUSB kábla. Ako bonus je príjemne ľahká, má kompaktné rozmery a vždy si ju viete od svojho školáka požičať, keďže pôsobí príjemne elegantne. Cena je 19,99 €.

Zdrojstevenaitchison.co.uk

Komentáre k článku