Čo do školy 2019… prvý stupeň základnej školy 

ZDROJ | pixabay.com

Študovať dnes bez technológií, gadgetov a smart vecí by bola škoda. Pozreli sme sa preto na to, čím by ste mali v roku 2019 vybaviť školáka.

Začiatok školského roka je udalosť, ktorá rodičom prinesie vytúžené vydýchnutie, študentom zopár bezsenných nocí. Našťastie, nie všetkým. Aby bol nábeh na školské povinnosti o niečo príjemnejší, rozhodli sme sa nasledujúce týždne ponúknuť seriál Čo do školy 2019. Samozrejme, so zameraním na technológie a gadgety.

ZDROJ | pixabay.com

V prvom dieli sa zameriame na prvý stupeň základných škôl. Vyberať technológie pre deti vo vekovom rozpätí 6 až 10 rokov je pomerne náročné. Treba myslieť na celý rad dôležitých faktorov. Ako kolega Richard písal v článku Deti on-line (nielen) počas prázdnin?odborníci sa zhodujú v tom, že vek okolo 10 rokov je tak akurát na prvé zoznámenie sa s digitálnym svetom.“ Preto sme vybrali aj pomôcky, ktoré nie sú úplne technologické, no prídu nám, že si zaslúžia prívlastok smart.

Na to, aby sme ochránili ratolesti na internete myslia aj veľké spoločnosti. Ak ste používateľom zariadení od Apple, vrámci Rodinného zdieľania máte pomerne bohatú a účinnú paletu nástrojov, ako na deti dohliadnuť. Používatelia Windows 10 môžu v Nastaveniach v záložkách Účty – Rodina a iní používatelia, nastaviť účet podľa svojich predstáv o ochrane svojej ratolesti.

Pozrite siČo do školy? 11 najzaujímavejších gadgetov pre študentov

Dnešným deťom klasická televízia nič nehovorí a je to pre nich doslova médium z minulosti. Naopak YouTube je pre nich modlou. Aj keď sme vyššie spomenuli, že vo veku okolo 10 rokov by sa deti mali s online svetom len zoznamovať, veľa z úspešných YouTuberov hovorí, že ich fanúšikovská základňa začína práve okolo tohto veku. A YouTuber je dnešným hrdinom detí. Preto poriadne skontrolujte, koho to vaša ratolesť, ak už YouTube pozná, sleduje.

V prípade, že máte situáciu pevne v rukách a chcete vášho školáčika s video platformou postupne zoznamovať, vyskúšajte YouTube Kids. Detská verzia videostránky bola spustená pred štyrmi rokmi a keďže videá vyberal stroj od rodičov sa spustila poriadna vlna kritiky na výber obsahu. Štyri roky sú však dlhá doba, za ktorú sa YouTube Kids posunulo dopredu. Tento rok dokonca prišlo na Slovensko. Toto riešenie nie je dokonalé, no je rozhodne rozumnejšie, než svoje dieťa len tak hodiť do vôd YouTube a dúfať, že to nedopadne zle.

ZDROJ | YouTube

YouTube je pre dnešné deti jedna kategória, druhou sú sociálne siete vo všeobecnosti. Facebook, ktorý vlastní aj Instagram, má v pravidlách napísane, že najnižší možný vek na vytvorenie účtu je 13 rokov. Mladším používateľom prevádzkovateľ sociálnej site nedovolí založiť profil. Teda nemal by, ibaže to či deti počas registrácie neklamú neskúma dostatočne. Prečo je vlastne sociálna sieť pre dieťa nebezpečná?

Dieťa na prvom stupni ešte nevie rozlíšiť, čo na internet patrí a čo nie. Môže poskytnúť osobné údaje niekomu, kto ich chce zneužiť. Veľkou témou je tiež kyberšikana. Pri otázke prečo nie sociálne siete a deti sa pravidelne objavuje aj termín sexting, ktorý zrejme netreba rozvádzať. Je však pravdou, že školákom sociálna sieť môže pomôcť pri robení si domácich úloh a komunikácii so spolužiakmi. Ak sa ako rodič rozhodnete, že vaše dieťa nejakým spôsobom môže mať profil na sociálnej sieti, je dobré, aby ste s ním sedeli za obrazovkou vždy, keď sieť používa.

Ak sa vrátime ešte k videu. Streamovacie služby sú ďalším klincom do rakvy klasickej televízie. Opäť je to poriadna nástraha pre naše ratolesti. Téme streamovacích služieb a detí sa venuje parentzone.org.uk, ktorá preskúmala Netflix, Amazon Prime ale aj už spomínaný YouTube. Video služby podľa stránky ponúkajú v nastaveniach rodičovskú ochranu, no označovanie obsahu nie je úplne 100%. Teda je vhodné, aj keď ste svojmu maličkému nastavili detský účet, aspoň z času na čas skontrolovať na čo pozerá.

Otázka by mohla znieť, či nie je rozumnejšie steamovacie služby z aktivít dieťa úplne vypustiť. Laická odpoveď celkom logicky znie, určite áno, veď nech sa ide hrať von. Nie jeden rodič si istotne povzdychne, že kiež by to bolo tak jednoduché. Preto, pustiť drobcovi občas vhodný obsah nie je úplná katastrofa. Naviac, ak je rozprávka v cudzom jazyku, na dieťa sa môže čo to nalepiť. Ostatne veľa dnes cudzím jazykom plynulo rozprávajúcich teenagerov priznáva, že sa ho naučili vďaka zahraničnému obsahu. Obsah deti vo veku 6 až 10 rokov, ak je kvalitný, tiež môže deti vychovávať aj v otázke morálky a slušného správania sa.

Nie je to však len online svet, kde deti, najmä tie na prvom stupni základnej školy, treba chrániť. Rozumné rozhodovanie sa môže predísť nepríjemnej situácií. Drahá technológia v rukách malého človiečika môže byť veľkým lákadlom pre jedincov s minimálnym morálnym úsudkom. Ak by vám dieťa okradli, nie len že by ste mali finančnú ujmu, no najmä by vás trápili výčitky, že ste ho vystavili takejto situácií.

Ako rozumné riešenie by sa mohlo zdať posunúť svojim ratolestiam starší kus hardvéru, ktorý vám už nestačí alebo ho máte ako záložný. Premyslite, do akej miery je to dobrá voľba. Ak chcete svojmu dieťaťu technológiami pomôcť, určite im nedávajte niečo zložité, komplikované, či veľké a ťažké. Množstvo tech pomôcok pre začínajúcich školákov je špeciálne tvarovaných, aby neublížili a pomohli vývoju.

Čo teda vybrať školákovi na prvom stupni základnej školy, aby ste mu súčasnými technológiami čo najviac pomohli?

FitBit Ace

Inteligentný náramok určený pre deti od 8 rokov je síce určený primárne na podporu športovania, no je zároveň užitočný pre rodičovskú kontrolu. Tá umožní rodičom preveriť aktivity dieťaťa cez smartfón aplikáciu. Rodičia taktiež môžu obmedziť údaje, ku ktorým budú mať prístup deti. Ak bude niekto volať, notifikácie sa objavia na displeji náramku. Náramok tiež ukazuje čas. Viac sa o náramku dočítate v našom článku. Cena sa pohybuje okolo 80€.

JBL GO2

Malý prenosný reproduktor JBL GO2 je v prvom rade odolný. Zvládne ako nárazy, tak ponorenie do vody. So zdrojom hudby sa spojí pomocou Bluetooth a ako je u JBL zvykom ponúka čistý zvuk. A to aj vzhľadom na kompaktné rozmery. Malému školákovi môže byť nápomocný pri učení sa cudzích jazykov alebo pri pozeraní výukových videí. Oficiálny slovenský distribútor ponúka JBL GO2 za 34,99€.

HEXBUG nano

Akákoľvek stavebnica núti deti premýšľať, riešiť úlohy, používať fantáziu, pýtať sa, rozvíjať pohybový aparát, učiť sa mikro pohybom rukami a je to výborný dôvod na spoločné trávenie času. S rodičmi, súrodencami, rodinou alebo kamarátmi. Možností na výber je celá plejáda. HEXBUG je aktuálne jedna z najpopulárnejších inteligentných stavebníc. Deti vymýšľajú a stavajú bludiská, odmenou im je pohybujúca sa hračka, ktorá príde do cieľa. Na oficiálnej stránke výrobcu je viacero setov. Pre školáka na prvom stupni je ideálny HEXBUG nano. Najzákladnejšia dráha stoji 20€.

Marrado – stolná lampička

Dostatok svetla je pre robenie si úloh malého študenta kľúčový. Lampička Marrado vám umožní upraviť jas a vyberať z bohatej palety RGB farieb. Lampička sa nabíja pomocou USB a má aj Bluetooth 4.2, nakoľko vie poslúžiť aj ako reproduktor. 360 stupňové svetlo je vďaka farebnej škále prispôsobiteľné presne tomu čo chcete dosiahnuť. Belšie svetlo malého školáka naštartuje, naopak mäkšie žlté mu pomôže zaspať. Cena na Amzone sa pohybuje okolo 30€.

Philips Hue

Ak sa vám práca so svetlom a vašou ratolesťou pozdáva a chcete viac ako len stolnú lampičku, môžete sa poohliaduť po niečom komplexnejšom. Spoločnosť Philips s ich inteligentným riešením svetla Hue ponúka celú paletu možností, ako životný priestor osvetliť čo najvaic podľa vašich požiadaviek. Riešenie Hue okrem svetiel ponúka aj viacero senzorov. Bližšie sme sa ponuku od Philips pozreli v recenzií. Základný set stojí okolo 129€.

RocketBook Everlast Executive A5

Zošit, ktorý ešte aj dnes pôsobí tak trochu ako z budúcnosti. Prvotnou myšlienkou bolo ponúknuť zápisník, ktorý sa dá používať donekonečna. Spoločnosť RocketBook najprv ponúkla zošiť, ktorý svoj obsah zmazal po vložení do mikrovlnej rúry. Model Everlast je výrazne praktickejší. Dá sa vymazať vlhkou handričkou. Musíte však používať perá značky Pilot FriXion. Rozšírenou funkciou je možnosť ukladať obsah, predtým než ho zmažete, do niektorej z 8 cloudových služieb. Potom, čo si vaša ratolesť spraví úlohy, môže dať v plnej miere voľnosť svojmu umeleckému duchu. Výtvor ľahko archivujete ako krásu spomienku, zmažete ho a zošit bude na druhý deň v škole ako nový. Inteligentný poznámkový blok na stránke výrobcu stojí 990 českých korún, teda približne 38,5€. 

Samsung SmartThings Tracker

Trackovat, či netrackovať svoje dieťa? Môže to byť morálna dilema. Minimálne, ak svojho školáka nechávate ísť samého prvé razy do školy, či z nej prísť, môže ísť o užitočnú pomôcku. Rovnako, keď vám váš malý diablik príde domov bez školskej tašky.

Samsung SmartThings Tracker je malý prívesok, ktorý môžete svojmu školáčikovi dať do tašky, zavesiť na nohavice ako prívesok alebo vložiť niekde do mikiny či bundy. Prívesok pravidelne odosiela svoju polohu do aplikácie SmartThings, ktorá je dostupná pre Android a iOS. SmartThings Tracker sa na rozdiel od bežných lokalizačných zariadení nespolieha iba na GPS a Bluetooth. Jeho súčasťou je LTE-M modem, ktorý odosiela aktuálnu polohu použitím mobilných dát. O zariadení sa viac dočítate v našom článku. Cena je približne 89 dolárov. 

Smartfón?

Diskusia o tom, či dieťaťu do 10 rokov patrí do ruky mobilný inteligentný telefón by bola dlhá. A zrejme by sme sa ku konsenzu aj tak nedostali. Ak chcete vedieť kde sa váš školáčik nachádza môžete použiť GPS tracker, ktorý v článku odporúčame. Existujú aj také, cez ktoré je možná aj jednoduchá komunikácia pomocou správ. Ak trváte na tom, že svojmu školáčikovi smartfón chcete dať, vyberte niektorí z tých čo máte odložený doma v šuflíku. Ak ho dieťa rozbije alebo stratí nebude vám ho ľúto a nebudete ani toľko škodní.

ZDROJ | myphone.pl

Ak by ste potrebovali kúpiť nový, neodporúčame do mobilného telefónu zbytočne investovať. Predsa len má slúžiť výhradne na komunikáciu s vami, na zábavu na internete určite nie. Preto stačí aj kúsok z kategórie klasických mobilov. Za približne 35€ sadá kúpiť, napríklad, MyPhone Maestro. 

Stabilo EASY

Známy výrobca písacích potrieb Stabilo ponúka celý rad písacích potrieb navrhnutých pre deti a školákov v prvých ročníkoch. Písacie potreby sú, samozrejme, farebné, aby boli pre deti atraktívne, no najmä sú ergonomicky navrhnuté tak, aby prirodzene dieťa naučili správnym návykom pri písaní či maľovaní. EASY písacie potreby vzišli zo spolupráce s odborníkmi na motorické zručnosti. Perá sú rozdelené pre ľavákov a pravákov. Žiadne baterky, žiadne káble, žiadna elektronika. Na Techboxe? Áno, je to smart, preto odporúčame. Na stránke výrobcu je k dispozícií celý rad pier a ceruziek tejto edície. Ceny začínajú približne na 8,20€.

Tablet pre školáčika?

Ak tablet školákovi správne „nadávkujete“ je to veľmi užitočná pomôcka. V ponuke je celá paleta aplikácií, ktoré sú kategorizované presne podľa veku a vedia vášho krpca veľmi nenásilným spôsobom naučiť čo potrebuje. O rozvoji motorických vlastností, či logického myslenia nehovoriac. Ibaže, ktorý vybrať?

Ako sme už v úvode spomínali je vhodné, aby ste zariadenie, ktoré je určené pre vaše dieťa a je online mali pod kontrolou. Preto by ste mali vyberať v prvom rade podľa toho, aký operačný systém primárne vy používate. Ak ste Apple fanúšik voľba je jasná, iPad mini. Áno, táto rada sa bije s viacerými z úvodu. Ibaže je to najlogickejším krok.

Ak hľadáte niečo za naozaj rozumnú cenu, riešením môže byť Prestigio Grace 3157 4G. Tablet je odolný, má ideálne veľký 7-palcový IPS displej s rozlíšením 720 x 1 280 bodov, ktorý je vhodný ako na čítanie, tak pozeranie videí.

Toto boli naše tipy na smart pomôcky pre školáka na prvom stupni. Chýbalo vám niečo v zozname? Alebo máte niečo overené? Podeľte sa s nami v komentároch. Budúci týždeň sa pozrieme na vychytávky pre žiakov druhého stupňa základnej školy.

Zdrojtechbox.dennikn.sk,facebook.com,instagram.com,thebestvpn.com,parentinfo.org,imom.com

Komentáre k článku