Čo do školy 2019… druhý stupeň základnej školy

ZDROJ | toucancomputing.co.uk

Minulý týždeň sme odštartovali seriál Čo do školy 2019… Ako inak, začali sme prvým stupňom základnej školy. Dnes si dáme zopár tipov pre školákov druhého stupňa ZŠ.

Vekové rozpätie 10 až 14 rokov je čas, kedy v dnešnej dobe deti vedia o on-line svete aj viac akoby potrebovali. Na jednej strane je to v poriadku. Netreba byť uznávaný futurológ na to, aby nám bolo jasné, že práve on-line a technológie sú naša budúcnosť. A čím je nám tento svet bližší, tým ľahšie sa v ňom uplatníme.

ZDROJ | theschoolrun.com

Na druhej strane, predpubertálne deti sú stále ľahkým terčom najrôznejších nekalých úmyslov. Teda, aj keď vás bude váš školák sledovať posmešným pohľadom, keď sa s ním budete chcieť porozprávať o používaní internetu a nastaviť si sním pravidlá, buďte neoblomní. 

Opakovanie je matka múdrosti a tak aj tentokrát pripomenieme, že deti na internete môžu vyzradiť aj tie najosobnejšie údaje. Preto by ste si mali s vašimi ratolesťami nastaviť pravidlá a nedirektívnou formou ich poučiť o tom, čo na internet patrí a čo nie. Už len vyzradenie e-mailovej adresy dokáže narobiť celkom slušnú šarapatu. Čo potom také telefónne číslo, že?

Pozrite siČo do školy 2019… prvý stupeň základnej školy 

Najmä predpubertálne deti majú chúťky na internete bádať a zoznamovať sa. Môžu sa tak dostať do kontaktu s ľuďmi, s ktorými naozaj nechcete, aby sa stretávali. Dohodnite sa s vašim školákom, že komunikácia cez internet by mala byť jedine s ľuďmi, s ktorými sa pozná z reálneho sveta. 

Prirodzene, nič nie je len čierne a biele, a preto sa môže stať, že sa vaše dieťa na internete zoznámi s niekým, kto má do jeho života prínos (zahraničný študent, či niekto so zaujímavým koníčkom). Ak by malo prísť na osobné stretnutie, tak jedine s vaším doprovodom. 

Držať deti vo vekom rozpätí 10 až 14 rokov mimo sociálnych sietí je dnes už nemožné, aj keď samotné siete umožňujú založiť profil až od 13 rokov. Rozprávajte sa preto s vašími školákmi čo najviac o tom, čo na sociálnych sieťach robia, čo zdieľajú a s kým sa kamarátia. Pripomínajte im, že všetko čo kedy na internet nahrajú tam už zostane, že nie všetko čo zverejnia môže byť iným príjemné, hovorte s nimi o šikane. 

Vhodné je nastaviť rodičovské poistky, maximalizovať zabezpečenie súkromia a ešte stále sa oplatí deťom na počítačoch vytvoriť účet, ktorý budete vedieť ako rodič spravovať. Ak z detí neviete nič vytiahnuť, pýtajte sa ich o radu a veďte konverzáciu tak, aby samé prezradili čo potrebujete vedieť.

Predpubertálnym deťom už hranie hier alebo sledovanie filmov či seriálov jednoducho nezakážete. Cestičku si vždy nájdu. Poučte ich preto o nelegálnom sťahovaní. Vrámci výchovy je lepšie investovať pár desiatok eur do originálnej hry, či predplatenia streamovacích služieb, než aby vaše dieťa odovzdalo osobné údaje na pofidérnej stránke alebo sa omylom dostalo k obsahu, ktorý rozhodne nie je určený pre detského konzumenta. 

Každý operačný systém, či platforma ponúka určitú mieru rodičovskej ochrany. Ostatne spomínali sme to už v predošlom dieli Čo do školy 2019. Avšak, ako to býva, tieto do systému zapracované riešenia majú svoje obmedzenia. Preto existujú apky a rozšírenia, ktoré sú zamerané vyložene na rodičovskú ochranu.

Zrejme najkomplexnejším riešením je Qustodio. Ako prvé upúta tým, že je pre Windows, Mac, Android, iOS či dokonca Kindle. Táto vlastnosť je skutočne ojedinelá. Bezplaná verzia ponúka nastavenie pravidiel, časové obmedzenia, blokovanie porno obsahu. Ak si softvér zaplatíte získate tiež SMS monitoring, dosah na sociálne site a dokonca budete môcť kontrolovať aplikácie vášho dieťaťa. Najzákladnejší platený balíček stojí 50 amerických dolárov ročne a môžete ním kontrolovať až 5 zariadení. 

Slovenskou alternatívou k Qustodio je riešenie rodičovskej ochrany od ESET. Slovenská firma ponúka obmedzenia používateľov na základe veku, podľa kategórie web stránky a možnosť jej úplného zablokovania, ochranu nastavení rodičovskej kontroly heslom a tiež ponúka podrobný protokol o činnostiach počas aktívnej rodičovskej ochrany.

Aj tentokrát sme vybrali gadgety a vychytávky, ktoré vášmu školákovi môžu pomôcť pri štúdiu.

Amazon Kindle PAPERWHITE 3

Čítačka kníh má v porovnaní s tabletom jednu zásadnú výhodu. Je mono účelová, teda nebude vášho školáka lákať kontrolovať sociálne siete alebo surfovať na internete, keď bude musieť čítať povinnú literatúru. A ak vám dieťa prepadne čaru literatúry, bude mať takmer neobmedzené možnosti.

Čítačka PAPERWHITE 3 má uhlopriečku 6-palcov a jemnosť E-Ink displeja 300 ppi, čo je takmer zhodné s papierom. Ponúka možnosť nastaviť 3 veľkosti písma. Aj preto v porovnaní s inými zariadeniami výrazne šetrí zrak. Úložná kapacita sú 4 GB, k dispozícii je microUSB konektor a čítačka otvorí sedem typov súborov. Výrobca sľubuje výdrž batérie 6 týždňov na jedno nabitie pri vypnutej Wi-Fi, čo je silný argument prečo sa práve pre Amazon Kindle PAPERWHITE 3 rozhodnúť. Cena sa pohybuje okolo 120 €.

Canon PIXMA TR4550 Series 

Projekty, domáce úlohy, referáty… toto všetko bude váš druhostupňový školák vyrábať ako na bežiacom páse. Aby svoju snahu odovzdal v čo najkrajšej forme, a aby si osvojil prirodzenú estetiku svojej práce, pomôžte mu tlačiarňou. Canon Pixma TR4550 je zariadenie, ktoré dokáže tlačiť aj skenovať. Tlačí dvoma kazetami, čiernou a farebnou, a zvládne 4,4 strany za minútu v prípade farebnej tlače. Ak budete tlačiť čiernobielo, rýchlosť narastie na 8,8 strany za minútu. 

Atramentová tlačiareň má Wi-Fi, Bluetooth, ponúka automatickú obojstrannú tlač, zásobník na 100 listov bežného papiera a pochváliť sa môže tiež cloudovou službou, vďaka ktorej dokážete čokoľvek vytlačiť aj priamo zo smartfónu. Príjemná je tiež cena, ktorá sa pohybuje v rozmedzí 65 až 70€. Tonery do tlačiarne majú označenie PG-545, čierna, a CL-546, farebná. Ako Multi-Pack stojí toner 31,03 €.

Huawei Y5

Aký mobil vybrať pre dieťa na druhom stupni základnej školy? Mnoho z vás sa istotne spýta, či vôbec v takomto veku riešiť smartfón. Je to na vás. Ak sa však rozhodnete vybaviť svojho školáka inteligentným telefónom, tak myslite na niekoľko vecí.

V prvom rade vyberajte podľa toho, aký smartfón používate vy. Ak ste fanúšik Apple, nemá veľmi zmysel vyberať telefón s Androidom. Pripravili by ste sa o možnosti, ktoré ponúka ekosystém z dielne nahryznutého jablka. Ostatne, vrámci nastavenia Rodina, máte zopár šikovných možností, ako dohliadnuť na svoju ratolesť. Neznamená to však, že máte bežať k najbližšiemu predajcovi a kúpiť iPhone XS Max. Vyberte zo zásuvky iPhone 5s, ten bude absolútne stačiť.

V prípade, že používate zariadenia bežiace na Androide, tiež môžete vybrať zo zásuvky záložný kúsok. Alebo sa môžete v internetových obchodoch pohrabať v kategórii základné. Huawei Y5 stojí celkom príjemných 129,00 €, na prvý pohľad sa veľmi nelíši od vyšších modelov, kvapôčkový výrez na selfie kameru mu dodáva šmrnc minimálne strednej triedy, má 2 GB RAM a úložný priestor 16 GB, displej má uhlopriečku 5,71-palca s IPS panelom. Za hlavný 13 Mpix fotoaparát sa rozhodne nemusí hanbiť, rovnako ako za 5 MPix selfie kameru. Batéria má objem 3020 mAh. Zadná stena je dokonca kožená.

LEGO Boost

Najznámejšia stavebnica a jedna z najpredávanejších hračiek vôbec, LEGO, ponúka rad Boost, ktorý je určený pre nadšencov robotiky. Vrámci Boostu je v ponuke päť stavebníc. Okrem klasického stavania z kociek dieťa dokáže stavebnicu rozhýbať vďaka jednoduchému programovaniu. K dispozícii je senzor vzdialenosti, pohybu, farieb, sklonu, či možnosť zapracovať zvukové efekty.

Znie to možno trochu náročne, no pre deti ide o perfektnú zábavu, ktorá ich učí logicky premýšľať, dôslednosti pri stavaní, čí plánovaniu, keďže stavebnica ponúka viacero variant toho čo dokáže. Cena začína na 130 €.

Lenovo IdeaPad S130

Druhý stupeň základnej školy si už notebook pre školáka jednoducho vyžaduje. Samozrejme, netreba kupovať stroj s prvotriednym výkonom, teda pokiaľ sa vám doma situácia okolo počítačov nevymkla z pod kontroly a vaša ratolesť nežije počítačovými hrami.

ZDROJ | lenovo

Na písanie referátov, či robenie jednoduchých projektov, stačí notebook z kategórie základné. Napríklad Lenovo IdeaPad S130. Dostatočne veľký 14-palcový displej má kvalitné zobrazovacie vlastnosti s rozlíšením 1 366 x 768 pixlov. O primeraný výkon sa stará 2-jadrový procesor Intel Celeron N4000, pamäť RAM o veľkosti 4 GB, integrovaná grafická karta Intel UHD Graphic 600. Úložisko je na rýchlom a odolnom SSD disku o veľkosti 32 GB. Pripojíte dve USB 3.0, jedno USB-C, či HDMI a nechýba ani čítačka pamäťových kariet. Wi-Fi a Bluetooth sú dnes samozrejmosť, teda sú aj tu. Školákov notebook kúpite približne za 260 €. 

Samsung 24-palcový Full HD monitor SF350

Potrebuje školák veľký externý monitor? Popravde nie, potrebujete ho vy. Sadnúť si s ratolesťou k úlohám, projektom, referátom a len s námahou sledovať 14-palcový displej notebooku nie je pohodlné. Na 24-palcovom monitore je to úplne iná káva. A popravde, veľký monitor šetrí oči.

ZDROJ | taipeicomputer.jo

Samsung ponúka cenovo prijateľné riešenie Full HD monitor SF350. Má PLS panel, jas na úrovni 250 cd/m2, čo je bežný štandard, rozlíšenie 1 920 x 1 080 pixlov, pekný tenký dizajn a spoľahlivý stojan. Naviac je monitor vybavený aj technológiou AMD FreeSync, čo zabraňuje sekaniu obrazu, aj keby ste školákovi dovolili zahrať si nejakú hru. Cena sa pohybuje okolo 100€. 

Shifu Orboot

Tradičný glóbus je takmer povinná výbava každého školáka. Ibaže v dobe technológií naň môže padnúť tieň šedi. Edukačnú pomôcku vie na výslnie vrátiť, napríklad, rozšírená realita. Tak ako ju ponúka Shifu Orboot.

Deti pomocou tabletu a AR dokážu objavovať všetky krajiny sveta a to od architektúry, cez prírodu až po vynálezy. Obzrú si Eiffelovu vežu, vylezú na Everest alebo sa dozvedia niečo o suši. Glóbus pôsobí, že je skôr pre nižšie ročníky, no istotne bude užitočnou pomôckou aj pre druhý stupeň ZŠ. Cena sa pohybuje okolo 50 amerických dolárov, teda približne 44€. 

Thames & Kosmos Chem C2000 v2

Chémia nemusí byť len nudná kopa vzorcov. Pokusy si priam pýta. 50-dielna súprava Chem C2000 ponúka až 250 možných pokusov a je určená práve pre žiakov od 11 rokov. Obsahuje tiež horák na alkohol, či súčasti na elektrochemické pokusy. 

Silnejšie kyseliny umožňujú pracovať aj s kovmi, pritom je stále všetko bezpečné na doma. Okrem tradičnejších pokusov, ako je napríklad separácia zmesí, set ponúka aj všetko potrebné na vizuálne atraktívne pokusy, ako je napríklad výbuch sopky. Cena sa pohybuje okolo 135 €. 

Ultimate Ears Wonderboom 2

Vrámci našej témy je tento reproduktor win-win produkt. Prenosné reproduktory sú medzi predpubertálnymi deťmi extrémne populárne. Ultimate Ears Wonderboom 2 má perfektný dizajn, je prenosný, má certifikáciu odolnosti IP67, teda ho môže vaša ratolesť aj utopiť, a batéria vydrží na jedno nabitie približne 10 hodín.

Čo týmto reproduktorom získate vy ak rodič? Viete, čo vaše dieťa robí na počítači, ak by malo slúchadlá, mohlo by sa zdať, že poctivo robí úlohy, zatiaľ čo by v skutočnosti hralo nejakú hru. Výrobca tiež sľubuje kvalitný zvuk, čo je dobré napríklad pri učení sa cudzích jazykov, na druhej strane, nebude tento repráčik robiť až taký randál. Cena sa pohybuje okolo 99 eur. 

Umidigi Uwatch Sport

Podporovať deti v pohybových aktivitách treba všetkými rozumnými a dostupnými prostriedkami. Aj keď sa im práve nechce, treba ich nenápadne podporiť niečím, z čoho budú mať radosť. Napríklad, smart hodinkami. Umidigi Uwatch Sport sú jedným z možných riešení.

Plne dotykový OLED displej s priemerom displeja 1,33-palca a rozlíšením 240 x 240 pixlov má ochranné 2,5D sklo. Hodinky snímajú tep, dokážu sledovať celý rad pohybových aktivít a po sprárovaní so smartfónom zobrazovať notifikácie. Skutočným benefit je výdrž približne 8 dní pri bežnom používaní. Cena je okolo 35€.

Zdrojinternetmatters.org,techradar.com

Komentáre k článku