Bowers & Wilkins 700 Series – Štúdiový zvuk aj bez diamantov

ZDROJ | Alex Giese

Keď pred dvoma rokmi britský výrobca high-end reproduktorov pri 50. výročí vzniku firmy uviedol kompletne inovovanú sériu Diamond 800, tvrdil, že zmenil takmer všetko s výnimkou diamantového tweetera.

V novej 700 Series B&W ukázal, že exkluzívny zvuk sa dá dosiahnuť aj bez syntetických diamantov, ak sa spoja najlepšie skúsenosti z osemstovky s novými technológiami. Nová silná línia 700 obsahuje deväť komponentov pre dokonalú variabilitu – tri stojanové/regálové a tri podlahové stĺpové reproduktory dopĺňa dvojica centrálnych boxov a subwoofer.

Všetky modely sú k dispozícii v prevedeniach lesklá čierna, saténová biela, alebo ružový orech. Výrobca akcentuje, že nová Séria 700 rozvíja étos série CM, ktorú súčasne nahrádza, pridáva technológie zo série 800 Diamond a nové akustické inovácie. To všetko preto, aby sa dostal „štúdiový zvuk k vám domov“.

ZDROJ | Bower & Wilkins

Technologické vychytávky

Hoci výškový menič v novom rade nepoužíva diamanty, nová konštrukcia Carbon Dome naznačuje, že uhlíka sa inžinieri nevzdali ani tu. Firma ho prezentuje ako najlepší špičkový „nediamantový“ tweeter, aký kedy vyrobila.

Prednú časť tvorí hliníková kopula s hrúbkou 30 mikrónov vystužená povlakom z uhlíka PVD (Physical Vapour Deposition). Nasleduje 300-mikrónový uhlíkový prsteň profilovaný tak, aby zodpovedal tvaru hlavnej kopule a spojený s vnútornou plochou konštrukcie. Výsledkom je výnimočná tuhosť a odolnosť voči skresleniu.

ZDROJ | Bower & Wilkins

Technológie odvodené zo série 800 Diamond zahŕňajú stredotónový menič Continuum, ktorý patrí k najtransparentnejším materiálom pre stredové membrány. Použitý je vo všetkých modeloch radu, pochopiteľne okrem subwoofera. Ďalšou prevzatou technológiou je vylepšená verzia profilu Aerofoil basového meniča a vylepšené kryty Tweeter-on-Top v dvoch najvyšších modeloch v skupine podlahových (702 S2) a stojanových reproduktorov (705 S2), vyrobené z masívnych hliníkových výliskov.

ZDROJ | Bower & Wilkins

Trojica podlahových reproduktorov radu 700 je vybavená špeciálnymi stredovými meničmi. Používajú hliníkové šasi s optimalizovanou konštrukciou, ktoré je tuhšie, ako zinkové šasi končiacej série CM. Táto forma je ďalej vylepšená pridaním ladeného masívneho tlmiča na prednú plochu šasi, ktoré tlmí zvyškovú rezonanciu v štruktúre.

Výsledkom je čistejšia prezentácia stredov. Stredotónové meniče v podlahových reproduktoroch navyše používajú dizajn s oddelenou väzbou prevzatý z diamantovej osemstovky. Oddelenie obmedzuje koloráciu kabinetu a naopak, podporuje čistotu stredných tónov.

Silná rodina

Ako býva u B&W zvykom, číselné označenie modelu je nepriamo úmerné jeho veľkosti, takže najmenší reproduktor série 707 S2 má najvyššie číslo. Všetky stojanové reproduktory sú dvojcestné ventilované boxy líšiace sa hlavne veľkosťou a osadeným stredobasovým meničom s membránou Continuum. Najmenší reproduktor 707 S2 používa menič s priemerom 13 cm, 706 S2 a najväčší 705 S2 majú rovnaký 16,5 cm menič.

Tweeter Carbon Dome s priemerom 2,5 cm je vo všetkých ôsmich reproduktoroch 700 Series, no v najväčšom stojanovom modeli 705 S2 je umiestnený na skrini vo vlastnom puzdre (dizajn tweeter-on-top), rovnako ako vo vlajkovej lodi 702 S2. Ceny sa pohybujú od 499 €/ks u najdostupnejšieho modelu 707 S2 po 1 099 €/ks za najväčší stojanový model 705 S2.

Ceny stojanových reproduktorov sú navyše bez stojanu FS-700 S2. Na ten treba počítať ďalších 225 €/ks. Napriek tomu sú ceny komponentov 700 Series v rámci triedy veľmi zaujímavé.

ZDROJ | Bower & Wilkins

Prichádza však dilema, či namiesto 705 S2 nesiahnuť radšej po najmenšom z podlahových modelov. Trojpásmový 704 S2 totiž stojí rovnako 1 099 €/ks, ale ponúka frekvenčnú odozvu 48 Hz – 28 kHz pri zmene o ±3 dB a zvládne výkon zosilňovača až 150 W (do 8 Ω). Naproti tomu šéf regáloviek 705 S2 ponúkne frekvenčnú odozvu 50 Hz – 28 kHz a maximálny výkon 120 W.

Aj ostatné dva modely podlahových reproduktorov novej série sú trojcestné ventilované boxy, no líšia sa tak veľkosťou, ako aj konštrukciou a osadením. Najmenší 704 S2 používa dva basové meniče Aerofoil s priemerom 13 cm, jeden 13 cm stredový menič Continuum FST a 2,5 cm Carbon Dome tweeter. Stredný 703 S2 má 2x 16,5 cm basový menič Aerofoil, 1x 15 cm stredový menič Continuum FST a rovnaký výškový menič, ako ostatné modely.

Vo vlajkovej lodi série 702 S2 sú použité meniče najsilnejšieho kalibru – tri 16,5 cm basové meniče Aerofoil, 15 cm stredový menič Continuum FST a opäť Carbon Dome výškový reproduktor, ale tentoraz v prevedení tweeter-on-top.

Najväčší zástupca série zvládne výkon až 300&W a frekvenčná odozva 45 Hz až 28 kHz sľubuje najvýraznejšie basy. Pri rozmeroch (V x Š x H) 994 x 200 x 364 mm ide o regulárny kus nábytku, za ktorý zaplatíte 1 999 €/ks.

ZDROJ | Alex Giese

Keďže nová séria B&W je komponovaná tak pre stereozostavy, ako aj pre domáce kino, obsahuje aj dvojicu centrálnych reproduktorov a subwoofer. Menší z centrálnych boxov HTM72 S2 je dvojcestný systém osadený dvoma 13 cm stredobasovými meničmi Continuum a známym Carbon Dome tweeterom.

Väčší centrálny HTM71 S2 reproduktor je trojcestný ventilovaný box, ktorý má 2x 16,5 cm basový menič Aerofoil, 1x 10 cm stredový menič Continuum FST a rovnaký tweeter. Dostupné sú za 749, resp. 1 149 €/ks.

V zostave domáceho kina doplní potrebnú basovú razanciu subwoofer DB4S so samostatným 25,4 cm meničom s membránou Carbon Aerofoil. Subwoofer obsahuje digitálny predzosilňovač s dynamickým ekvalizérom a automatickou korekciou miestnosti a samostatný zosilňovač Hypex s výkonom 1000 W.

K dispozícii je aj ovládanie pomocou aplikácie. S pomocou subwoofera dokážete dolnú hranicu basov poriadne rozšíriť a posilniť (frekvenčná odozva je 10 Hz – 350 Hz), takže akčné scény a rockové extázy dostanú patričnú silu. DB4S sa predáva za doporučenú cenu 1 600 €.

Celkovo ponúka nová B&W 700 Series veľmi atraktívny pomer cena/výkon, ktorý zodpovedá firemnému marketingovému sloganu priniesť štúdiový zvuk do mnohých domácností.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 10/2017

Komentáre k článku