Bosch a Siemens „dezertovali“ z púšte

Projekt Desertec počíta s výrobou elektriny pomocou slnka na Sahare a v ďalších púštnych oblastiach, najmä na Strednom východe. Len v obmedzenej miere sa pri tom majú požívať fotovoltaické panely. Elektrinu budú vyrábať parné turbíny v termo-solárnych elektrárňach, pričom Slnko bude generovať horúcu paru pomocou sústavy zrkadiel sústreďujúcich žiarenie do centrálneho bodu s parným kotlom.

zrkadlá

Desertec má používať namiesto fotovoltaických panelov, parabolické zrkadlá a parné turbíny. Foto: WIRED

„Za šesť hodín prijmú púšte viac slnečnej energie, než ľudstvo spotrebuje za celý rok“, hovorí Dr. Gerhard Knies. Na pokrytie svetovej spotreby energie by tak stačilo v púšti pokryť solárnymi panelmi plochu 300 x 300 km.

Neprehliadnite: „Arabská jar“ naštartuje solárnu energetiku

Projekt s rozpočtom neuveriteľných 400 miliárd EUR má zabezpečiť okrem púštnych solárnych elektrární zapojiť do obrovskej energetickej sústavy aj veterné a vodné elektrárne v niektorých krajinách EÚ a tieto krajiny by zároveň boli pripojené do rozvodnej sústavy.

Lenže, ako sme naznačili v úvode, nad projektom Desertec sa začína zmrákať. Už skôr z konzorcia vystúpil Siemens, ktorý údajne hodlá obmedziť svoje aktivity v oblasti solárnej energetiky. Dôvodom sú klesajúce dotácie na fotovoltaické elektrárne v Európe aj v niektorých iných krajinách a možný koniec solárneho boomu. Teraz sa pridal ďalší nemecký gigant a Desertec opúšťa aj firma Bosch.

Desertec

Ambiciózny projekt už asi do týchto dimenzií neporastie, ale ktovie. Obr.: Finanzweblog

Kritici projektu sa obávajú politickej aj ekonomickej nestability v arabských krajinách – nejasná situácia a nepokoje v Egypte, alebo v Líbyi aj po skončení „arabskej jari“ im dávajú čiastočne za pravdu. A v hre sú aj politické argumenty: je racionálne zameniť závislosť na arabskej rope za závislosť na elektrine?

Nemecké koncerny Siemens a Bosch už pritom do projektu investovali značné prostriedky, o ktoré zrejme prídu. Jóbovou zvesťou je aj zrušenie pilotného projektu v Maroku, vrátane prenosu elektriny podmorským káblom cez Stredozemné more do Španielska. Podporu tejto časti projektu odvolala zas španielska vláda. Napriek tomu sa zdá, že Desertec sa môže z tejto traumy spamätať. Transfúziu by mala zabezpečiť Čína, ktorá by údajne mohla do projektu vstúpiť a finančne ho podržať. Čína sa ekonomicky angažuje v mnohých afrických krajinách a získanie silnej pozície v severnej Afrike by pre ňu bolo výhodnou strategickou záležitosťou. Okrem toho by sa Číňania mohli dostať k niektorým vyspelým technológiám. Server Scienceworld v tejto súvislosti spomína vysokokapacitné podmorské káble na prenos jednosmerného prúdu.

Komentáre k článku