Ako skĺbiť pracovný priestor s herným kútikom za jedným stolom?

Miesto na celodennú prácu pri počítači a zároveň miesto pre večerný oddych pri hrách a filmoch. Takto nejak by sa dal popísať môj pracovný stôl, z ktorého práve píšem aj tento článok. Skĺbiť tieto protipóly pomocou jedného a toho istého hardvéru nemusí byť jednoduché, parádny monitor Samsung Odyssey G7 prispôsobený pre oba svety to ale dokáže.

Ak je celodenná práca za počítačom vašou každodennou rutinou, na pracovnom stole vám možno stojí nenápadný monitor šetriaci zrak, ideálne s výškovo nastaviteľným stojanom a otočnou základňou o 90 stupňov. Herné monitory sú ale zvyčajne z úplne „iného cesta“ a do popredia dávajú skôr nízku odozvu, vysokú obnovovaciu frekvenciu a kvalitu farieb. Prečo si však vyberať?

Samsung opäť dokazuje, že vo výrobe displejov je skrátka dlhodobo doma a inak to nie je ani v jeho hernej sérii Odyssey, z ktorej sme si mali možnosť v redakcii vyskúšať herný monitor Odyssey G7. Jeho testovanie prinieslo jedno prekvapenie za druhým, vo svete kancelárskej práce i večerného oddychu.

Nebudeme chodiť okolo horúcej kaše, po rozbalení Odyssey G7 je jeho jasnou dominantou výrazné zakrivenie 1000R, ktoré z jeho povrchu robí menší oblúk. Ako to vyzerá v praxi? Pri sedení za pracovným stolom, teda v bežnej vzdialenosti monitora od očí som mal naozaj pocit, že ma obrazovka monitora pri práci mierne obklopuje. Toto zakrivenie však nie je iba o zážitku, ale aj o námahe zraku.

Zakrivením panelu sa dostáva každý jeden bod na obrazovke do rovnakej vzdialenosti od vašich očí. Pri práci či hraní tak nezáleží na tom, či sa budete pozerať priamo do stredu obrazovky alebo do jej rohov. Na rozdiel od plochých obrazoviek nemusíte pri prechode pohľadu napriek celou uhlopriečkou obrazovky vôbec preostrovať a tým si tak zbytočne namáhať zrak.

Prečo vlastne hovoríme o modeli G7 Odyssey ako o hernom monitore? Nie je to kvôli značke, ale kvôli jeho skutočne nadštandardnej 240 Hz obnovovacej frekvencii obrazu, ktorú dopĺňa 1 ms odozva odozva a technológie NVIDIA G-SYNC a FreeSync Premium Pro. Monitor tak na jednej strane poskytuje prakticky okamžité zobrazenie každej akcie a reakcie v hrách a na druhej strane ochranu proti trhaniu obrazu, ktorá pri bežných monitoroch kazí zážitok z hrania.

Takéto parametre sa zvyčajne spájajú s monitormi stvorenými pre e-šport, pri ktorých kvalita obrazu nehrá až tak dôležitú rolu. Nebol by to však Samsung, ak by dal kvalitu obrazu na druhú koľaj. Monitor Odyssey G7 preto využíva vylepšený QLED panel so 125 % väčším farebným rozsahom ako ponúka sRGB. Prakticky akýkoľvek obsah na tejto obrazovke tak vyzerá skutočne parádne.

Spomedzi dôležitých parametrov obrazovky nemôžeme opomenúť ani certifikáciu VESA DisplayHDR 600, ktorá odkazuje na maximálny jas na úrovni 600 nitov, vďaka čomu si Odyssey G7 poradí aj s HDR obsahom. V tomto prípade ide o strednú triedu HDR certifikácie, ktorá sa samozrejme prémiovým televízorom nevyrovná a ktorú by som určite nezaradil medzi hlavné ťaháky monitoru, ale skôr k jeho menším bonusom.

Pozrite siAbsolútne ticho na home office? Samsung Galaxy Buds Pro sú na to ako stvorené

Vráťme sa však ku spomínanému prispôsobeniu na prácu. V tomto svete ma Odyssey G7 doslova pohltil do práce vďaka zakriveniu a priestrannej uhlopriečke spojenej s WQHD rozlíšením, vďaka ktorej som na jeho ploche nemal problém zobraziť aj viaceré dokumenty a webstránky naraz. Monitor navyše podporuje aj režim Picture by Picture umožňujúci zobrazenie obsahu z dvoch rôznych vstupov vedľa seba.

Oceniť však musím aj praktický stojan s jednoduchým nastavením výšky a otočenia obrazu. Počas pracovného dňa som tak nemal problém monitor zdvihnúť nad úroveň obrazovky notebooku a pracovať tak na oboch obrazovkách naraz. Ak by ste potrebovali pracovať s tabuľkami či dlhým kódom, monitor bez problémov otočíte aj do vertikálnej polohy. V tomto režime však už pôsobí jeho zahnutie pomerne zvláštne a navyše otočenie mierne koliduje so systémom pre skryté uloženie káblov.

Keď prišiel čas na oddych, monitor stačilo prakticky jedným prstom posunúť nižšie, vyložiť nohy na stôl a užívať si jeho zobrazovacie kvality vrátane skvelého podania farieb a vysokej obnovovacej frekvencie. Po tejto stránke sa dá monitoru vytknúť snáď iba labilnejší stojan, pod čo sa však mohlo podpísať aj jeho opakované skladanie a rozkladanie pri putovaní naprieč redakciami.

Stojan, v ktorom môžete schovať kabeláž, zároveň poslúži aj ako stojan na slúchadlá, ktoré tak budete mať po odložení elegantne schované za obrazovkou.

Samsung Odyssey G7 ma svojimi kvalitami a vlastnosťami naozaj príjemne prekvapil a ukázal, že pri výbere monitora si už tak netreba lámať hlavu s tým, či sa prikloniť skôr k pracovným alebo herným parametrom a funkciám. Samozrejme, ak ste za takýto obojživelný model ochotní zaplatiť 629 (27“), resp. 679 eur (32“).

Samsung Odyssey G7 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku