Ako preniesť dáta zo starého smartfónu do nového?

ZDROJ | Sony

Vianoce sú pomaly za nami a my dúfame, že ste ich prežili tak, ako ste si želali. Ak ste pod stromčekom našli aj nejaký ten nový smartfón, určite chcete preniesť všetky dáta z toho starého. Ako na to?

Nový telefón pod stromčekom vždy poteší. Keď ale myslíme na to, koľko roboty bude s prenášaním dát zo starého smartfónu do nového, nemusí sa nám do toho vždy chcieť. Tento návod vás presvedčí o tom, že tento proces nemusí byť vôbec zložitý. Ak potrebujete preniesť aj kontakty, prečítajte si náš predošlý článok.

Z Androidu na Android

Aplikácie a iné údaje

Začneme jednou z tých jednoduchších alternatív, a teda prenos dát z Androidu na Android. Treba myslieť na to, že záloha je taká jednoduchá vďaka účtu, ktorý používate. Všetko sa viaže na váš profil v Google ekosystéme, preto používajte stále ten istý. V prípade, že používate operačný systém zeleného robota už dlhšie, prenos vám zaberie niekoľko minút. Každý výrobca sa prostredím líši, podstata ale zostáva rovnaká. V nastaveniach nájdite položku Zálohovanie. Tu by ste mali mať označené automatické zálohovanie. Ak tak nie je, spravte tento krok teraz.

Následne sa presvedčte či záloha prebehla. Všetky dáta by sa mali premiestniť do cloudu, konkrétne Google Drive. Otvorte túto aplikáciu, zvoľte Zálohy a na prvom mieste by sa mala nachádzať posledná záloha vášho zariadenia. Okrem údajov z aplikácií takto môžete preniesť aj históriu hovorov, ale aj rovnakú tapetu či heslá k sieťam Wi-Fi .

Fotografie a hudba

V prípade, že používate Google Fotky, všetky zábery a videá sa vám pravdepodobne už zálohujú. Pre kontrolu stačí otvoriť aplikáciu Google Fotky, kliknúť na Nastavenia a vybrať Zálohovanie a synchronizácia. Ďalej treba toto nastavenie odobriť a o všetko ostatné sa už postará Google. V novom zariadení sa stačí prihlásiť s rovnakým účtom.

Hudbu už v dnešnej dobe často streamujeme, ak používate Spotify, Deezer, Tidal či Google Play Music, do služby sa stačí prihlásiť so svojim účtom. Ak hudbu máte jednoducho stiahnutú v telefóne, odporúčame využiť Google Play Music Manager. Spoločnosť vám ponúkne možnosť uložiť si na cloude celú knižnicu, ku ktorej budete mať prístup aj na novom zariadení.

SMS správy

Google už mal mnoho pokusov, ktorými by sa priblížil ku iMessages. Ani jeden ale nebol úspešný, a preto používa každý výrobca svoju aplikáciu pre SMS správy. Najjednoduchšie je v tomto prípade preto použiť aplikáciu tretej strany. Na prenos SMS správ sa najlepšie osvedčil napríklad SMS Backup & Restore, ktorý je zadarmo. Správy zo známych služieb ako Messenger, WhatsApp či Telegram samozrejme zostanú a vám sa stačí prihlásiť.

Údaje z Google Chrome prehliadača

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V prípade, že vašim primárnym prehliadačom je Google Chrome, znova si prenos o niečo uľahčíte. Stačí otvoriť prehliadač, otvoriť Nastavenia, hore pri vašom účte kliknúť na Synchronizácia do účtu *váš e-mail*Synchronizácia a z menu vybrať, ktoré položky chcete zálohovať. Okrem záložiek je možné zálohovať aj heslá či dokonca otvorené karty.

Z Androidu na iOS

Aplikácie a iné údaje

Prechod z Androidu na iOS bude tvrdším orieškom. Aplikácie, ktoré ste si zakúpili v Google Play si budete musieť zaobstarať znova v AppStore. Dáta z nich tiež zmiznú. Ak teda máte v Angry Birds nahraté vysoké skóre, nad zmenou smartfónu porozmýšľajte. Apple ale chce túto ranu zahojiť aspoň sčasti, preto vydal aplikáciu Move to iOS aj s jednoduchým návodom. Touto metódou ale prenesiete len kalendár, kontakty či fotky.

Fotografie a hudba

Move to iOS funguje aj na fotky a videá. V prípade tohto obsahu ale odporúčame rovnaký postup, ako pri Androide na Android. Stiahnuť aplikáciu Google Fotky, všetok obsah zálohovať a následne aplikáciu nainštalovať aj na iOS zariadení.

ZDROJ | Sony

S hudbou to bude totožné. Tí, čo používajú Spotify, Google Play Music či inú streamovaciu službu nebudú mať žiaden problém. Ak pesničky máte stiahnuté na telefóne, Google Play Music Manager je vašim priateľom.

SMS správy

Užitočnú aplikáciu od Apple využijete aj tu. Spoločnosť sľubuje, že pomocou Move to iOS presuniete okrem iného aj správy.

Údaje z Google Chrome prehliadača

Jediné, čo vám Apple dovolí preniesť z Google Chrome do nového smartfónu sú záložky. To môžete spraviť pomocou spomínanej aplikácie Move to iOS.

Z iOS na Android

Aplikácie a iné údaje

Bohužiaľ vás nepotešíme, tu ide o rovnaký príbeh, ako pri prechode z Androidu na iOS. Platené aplikácie si budete musieť kupovať nanovo. Údaje z aplikácií sa tiež nepresunú. V tomto prípade sa ale angažoval Google a pre nádejných používateľov vytvoril stránku, na ktorej podrobne popisuje, ako prechod zvládnuť čo najlepšie. Využíva na to Google Drive, a teda zobrať si so sebou budete môcť len kontakty, kalendár a fotky či videá.

Fotografie a hudba

Nie je veľmi pravdepodobné, že ak používate dlhodobo iPhone či iPad, natrafili ste na Google Fotky. Konieckoncov, Apple ponúka svoje fotky zálohované cez iCloud. Najlepším spôsobom preto bude stiahnuť Google Drive a riadiť sa podľa pokynov na stránke Google.

ZDROJ | Sony

SMS správy

Oficiálnou cestou sa SMS správy zálohovať nedajú. Využiť preto budete musieť softvér tretej strany. Ich funkcionalita je ale otázna. Jedným z programov, ktorý patrí medzi tie dôveryhodnejšie je napríklad dr.fone. Jeho použitie ale necháme na každom a odporúčame sa mu radšej vyvarovať.

Údaje z Google Chrome prehliadača

Počíta sa s tým, že väčšina majiteľov iOS zariadení doteraz používala Safari. Prehliadač od Apple sa ale na Google Play nenachádza a používateľ preto bude nútení začať využívať jednu z alternatív. Prenos informácií zo Safari do Chrome na telefóne momentálne nie je jednoduchý a treba pri ňom použiť počítač a iTunes. Ak ale stále chcete všetky záložky, odporúčame návod portálu AndroidAuthority.

Z iOS na iOS

Aplikácie a iné údaje

Podobne ako pri prechode zo starého Androidu na nový aj tu ide o rýchly a jednoduchý proces. Preniesť je možné platené aj neplatené aplikácie, ako aj postup v nich. Apple ponúka hneď tri možnosti, ako tento prenos uskutočniť. Všetky potrebné informácie nájdete na webe výrobcu.

Fotografie a hudba

Tak ako Google využíva Google Drive, Apple sa spolieha na iCloud. Všetky fotografie či hudba z iTunes budú uložené tu. Stačí sa preto prihlásiť, prípadne vykonať zálohu pomocou iTunes.

SMS správy

Tu prichádza na rad takmer dokonalá aplikácie od Apple nazývaná iMessage. Všetky správy či už ide o SMS alebo tie poslané cez internet sú tu uložené.

Údaje zo Safari prehliadača

Len malá skupina bude používať Google Chrome, ak patrí medzi dlhodobých majiteľov iOS zariadení. Prenos záložiek či obľúbených stránok zo starého iPhonu je vďaka Safari otázkou sekúnd.

Ďalšie alternatívy

Na internete nájdete mnoho programov a aplikácií, s ktorými môžete prechod uskutočniť. Nie všetky sú ale legitímne a na ich pravosť si treba dávať pozor. V prípade Samsungu máte možnosť využiť jeho cestu či už káblom alebo cez cloud. Podobnú službu ponúka aj Hauwei. Odporúčame si preto zistiť, ako je na tom výrobca, ktorého smartfón používate, prípadne ste dostali. Ich metódy totiž môžu byť ešte jednoduchšie.

Ak patríte medzi tých, ktorí časť dát ukladajú na SD kartu a váš nový smartfón bude mať tento slot tiež, prechod bude o to rýchlejší. Dáta vrátane fotografií, hudby či aplikácií sem stačí presunúť. Pri procese sa môžete riadiť návodom zo stránky Tom´s Guide.

Komentáre k článku