AirPower – keď je bezdrôtová nabíjačka ťažkým orieškom dokonca aj pre Apple

ZDROJ | Gygly

Vyrobiť bezdrôtovú nabíjačku podporujúcu nabíjanie troch zariadení naraz nie je také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Najmä, ak jej stanovíte také špecifikácie, aké sľuboval Apple pri svojej revolučnej nabíjačke AirPower.

Ako to už zvyčajne býva, aj pri bezdrôtovom nabíjaní bol Apple zopár rokov „za konkurenciou“. Kým prvé smartfóny ostatných značiek podporujúce technológiu Qi ste mohli na trhu bežne nájsť už v rokoch 2012-2013, Apple túto technológiu priniesol do svojich modelov až v roku 2017 s modelmi iPhone 8, iPhone 8 Plus a revolučným modelom iPhone X.

Nepísaným pravidlom však je, že ak Apple prinesie istú inováciu na trh ako posledný, jej podobou, prevedením alebo špecifikáciami prekoná všetkých konkurentov a pre zvyšok trhu nastaví nový štandard. Tak to malo byť aj v prípade bezdrôtového nabíjania vďaka novej nabíjačke AirPower.

ZDROJ | Apple

Nabíjačka mala v prvom rade vynikať možnosťou nabíjania troch zariadení naraz, čo pôvodne štandard Qi neumožňoval. Na podložku ste tak teoreticky mohli položiť iPhone, slúchadlá AirPods a hodinky Apple Watch, pričom tieto zariadenia o sebe vzájomne vedeli a tak ste priebeh nabíjania menších zariadení mohli sledovať spoločne na obrazovke iPhonu.

Druhá výhoda AirPower spočívala v kompletnom pokrytí podložky dvadsiatimi nabíjacími cievkami, vďaka čomu sa mohli zariadenia na nej nabíjať bez ohľadu na to, kam ste ich položili. Bežné bezdrôtové nabíjačky podporujúce nabíjanie viacerých zariadení majú pre ne vyčlenené miesta, na ktoré ich musíte trafiť.

Revolučná nabíjačka bola predstavená spolu s trojicou vyššie spomínaných smartfónov 12. septembra 2017. Hneď po tlačovej konferencii si mohli prítomní novinári vyskúšať jej prototyp s prísľubom, že produkčná verzia sa dostane na trh už začiatkom nasledujúceho roka. Žiaden bližší dátum vydania, žiadna cena.

Začiatok roka 2018 prišiel, aj odišiel a hoci sa operačný systém iOS 12.2 so sebou okrem iného priniesol aj podporu pre AirPower, všetky zmienky o nabíjačke neskôr v septembri toho istého roku zo stránok Apple zmizli.

Technologickým svetom sa začali šíriť kuolárne informácie o tom, že vývoj nabíjačky bol ukončený, Apple ju nedokáže vyrobiť, jej prototypy sa prehrievajú alebo nedosahujú požadovaný výkon. Apple však naďalej mlčal, až napokon v marci 2019 priznal, že AirPower sa v súčasnej podobe nikdy nedostane na trh.

Pozrite siNahradí Nomad Base Station Pro nabíjačku Apple AirPower?

Po veľkom úsilí sme dospeli k záveru, že AirPower nedosiahne naše vysoké štandardy a projekt sme zrušili. Ospravedlňujeme sa všetkým zákazníkom, ktorí sa tešili na toto uvedenie na trh. Stále veríme, že bezdrôtové nabíjanie predstavuje budúcnosť a sme odhodlaní posúvať bezdrôtový zážitok vpred.“, oznámil vtedajší hlavný viceprezident pre hardvérové inžinierstvo Apple Dan Riccio.

Nabíjačka AirPower je zrejme prvým (a po takom fiasku snáď aj posledným) produktom, ktorý Apple predstavil ešte pred riadnym ukončením jeho vývoja. Podľa posledných správ sa už testovanie a výroba prototypov AirPower v plánoch na tento rok vôbec necnachádza a Apple celý projekt oficiálne ukončil a odložil do šuplíka, údajne nadobro.

ZdrojTechCrunch,Forbes

Komentáre k článku