6 najzaujímavejších kompaktov nielen na dovolenku do 500 €

ZDROJ | Canon

Aj vy sa už tešíte na zaslúžený oddych, vysnívanú dovolenku? My tiež a už striháme meter, kedy zaklapneme notebooky a budeme si užívať týždne ničnerobenia. Ak plánujete pred tohtoročnou dovolenkou upgradovať váš staručký kompakt, príp. fotky zo smartfónu vám nepripadajú dosť kvalitné, máme pre vás 6 tipov na zaujímavé kompakty nielen na letnú dovolenku do 500 €.

ZDROJ | Panasonic

O kompaktných fotoaparátoch sme vám toho už popísali pred Vianocami. Ak sa teda o nich chcete dozvedieť viac, odporúčam si preštudovať práve predvianočný článok o kompaktoch.

Kompakt má hlavne tú výhodu, že je malý a pomerne ľahký. Navyše pri kvalitnom kompaktne sa môžete tešiť aj na podstatne kvalitnejšie zábery, ako z mobilu. Okrem toho kompakt má vždy aj nejaké to optické priblíženie, takže vzdialené objekty nebudú na fotke ako špendlíková hlavička.

Poďme ale rovno na vec a pozrime sa na to, čo aktuálne za päť stovák kúpite v našich obchodoch. Mimochodom, v zozname nájdete modely, ktoré predávajú renomované e-shopy, príp. kamenné obchody. Mnohé z týchto kompaktov nájdete aj lacnejšie, no podstupujete riziko nemožnosti reklamácie, resp. skomplikovania si tohto už aj tak nepríjemného procesu.

ZDROJ | Sony

Canon PowerShot G9 X Mark II

379,00 €

Jednoznačne to najlepšie do 500 € od Canonu v triede kompaktov. Minuloročný model šikovného kompaktu s malými rozmermi a špičkovým objektívom. Má síce len 3x optický zoom, ale zato ponúka svetelnosť f/2,0 – f/4,9 a je plne stabilizovaný. To sa len tak v tejto cenovej kategórii nevidí.

Pozrite siCanon PowerShot G9 X Mark II je malý, ale ešte výkonnejší

Až 1″ snímač má rozlíšenie 20,1 Mpx, sekunduje mu procesor DIGIC 7. Video je možné točiť vo Full HD pri 60 fps. 3″ displej má VGA rozlíšenie a je dotykový. Mierny retro dizajn taktiež určite poteší. V predaji je v čiernej, ale aj striebornej s hnedými prvkami.

ZDROJ | Canon

Fujifilm FinePix XP130

199,00 €

Najnovší odolný kompakt od Fujifilmu je tretí rok dizajnovo úplne rovnaký, dokonca ani vnútornosti sa veľmi nemenia. Má 16,4 Mpx senzor, 5x zoom v zapuzdrenom objektíve so svetelnosťou f/3,9 – f/4,9. Nechýba odolnosť voči vode do hĺbky 20 m, pádom z výšky do 1,75 m, mrazu do -10°C a prachu.

Má 3-palcový VGA displej, hľadáčik má detekciu očí. V novinke pribudlo Bluetooth 4.0 pre pripojenie so smartfónom. XP130 zosníma v plnom rozlíšení do 10 pfs a Full HD video nahrá pri 60 fps. Novinkou je režim Cinemagraph, ktorý zaznamená 360° panorámy. Plusom je nízka cena.

ZDROJ | Fujifilm

 

Nikon COOLPIX A900

369,00 €

Kompakt ešte z roku 2016, no už vtedy tento kúsok ponúkal možnosť nahrávania 4K Ultra HD videí. Má síce malý 1/2,3″ CMOS snímač, ale poteší jeho 99-bodový autofókus. Pre milovníkov zoomovania je k dispozícii až 35-násobný zoom NIKKOR objektívu so svetelnosťou f/3,4 – f/6,9. Ten je stabilizovaný.

Pozrite siNikon COOLPIX A900 – 35x zoom a Ultra HD video v tele kompaktu

Poteší aj plne výklopný 3-palcový VGA LCD displej, ale aj Wi-Fi či Bluetooth pripojenie pre smartfón. V predaji je v čiernej alebo striebornej farbe. Ak chcete od Nikonu odolný model, pozrite si COOLPIX W300 s podobnou cenou a taktiež 4K UHD videom.

ZDROJ | Nikon

Olympus TG-5

479,00 €

Aktuálne stále najvybavenejší a najodolnejší kompakt na trhu. Bez problémov zvláda pády z výšky 2,1 metra, mráz do -10°C, tlak 100 kg či potápanie do hĺbky 15 metrov. Navyše vďaka zabudovanému GPS modulu si môžete cesty nechať zaznamenávať.

RECENZIAOlympus TG-5 – tank s Ultra HD videom a microUSB portom

Má 12 Mpx snímač, zapuzdrený, ale zato veľmi svetelný – f/2,0 – f/4,9. Ponúka rozsah 25-100 mm, teda 4x zoom. Vďaka závitu okolo objektívu je možné používať aj zaujímavé predstavce. Samozrejmosťou je aj Wi-Fi pre vzdialené ovládanie cez smartfón a appku.

ZDROJ | Olympus

Panasonic LUMIX TZ90

359,00 €

Minuloročný model od japonského výrobcu, ktorý taktiež dokáže natáčať Ultra HD videá pri 30 fps. 20,3 Mpx BSI CMOS snímač má citlivosť do ISO 6 400 v rozšírenom režime. V novinke nájdete aj funkcie ako Post Focus či Focus Stacking. Objektív má rozsah 24 – 720 mm, čo je 30x zoom. Má svetelnosť f/3,3 – f/6,4. Ako stabilizáciu TZ90 využíva HYBRID O.I.S, teda 5-osovú hybridnú stabilizáciu.

Pozrite siPanasonic LUMIX DC-TZ90 – kompakt s Ultra HD videom a 30x zoomom

3-palcový dotykový displej je plne výklopný a má VGA rozlíšenie. Nechýba ani elektronický hľadáčik s OLED displejom s rozlíšením 900 x 600 px. Vo výbave nechýba ani Wi-Fi modul. Batéria má kapacitu stále slušných 1 025 mAh. Nabíja sa cez microUSB port.

ZDROJ | Panasonic

 

Sony Cyber-Shot RX100 II

490,00 €

Hoci na trhu je už šiesta generácia úspešnej a hlavne špičkovej série RX100 od Sony, aj dvojka je stále zaujímavá. Má 1″ BSI CMOS snímač s rozlíšením 20,2 Mpx, ktorý zvláda Full HD video s 24 fps. Snímač je pod Zeiss objektívom so svetelnosťou f/1,8 – f/4,9 a s rozsahom 28-100 mm.

Pozrite siPRVÝ DOJEM zo Sony Cyber-shot DSC-RX100 II – dvojka a jej vylepšenia

V kovovom tele je aj 3-palcový VGA displej s horizontálnym vyklápaním. Aj keď ide o 5-ročný model, ponúkne aj Wi-Fi modul s NFC pre rýchle párovanie.

 

ZDROJ | Sony

Komentáre k článku