4K Ultra HD telku kúpite už do 350 €! Vybrali sme 5 najzaujímavejších

ZDROJ | Samsung

V roku 2018 nie je už najmenší problém kúpiť 4K Ultra HD televízor s cenou hlboko pod 500 €. Aby sme boli presnejší, 4K UHD TV s rozlíšením 3 840 x 2 160 px kúpite už s cenou do 350 €. Pozreli sme sa preto podrobne na súčasnú ponuku a vybrali 5 tých najzaujímavejších modelov.

Pozrite siBlack Friday je tu, vybrali sme 123 najzaujímavejších ponúk zo Slovenska

Pozrite si aj ostatné články z predvianočného seriálu tipov na nákup techniky pod stromček.

ZDROJ | Panasonic

Čo treba vedieť pred kúpou?

Prakticky to isté, čo pred kúpou telky do 650 €. Ale zopakujme si to. Ak ste doteraz mali televízor s malou uhlopriečkou, napríklad 32 palcov, nečudujte sa, že taký televízor s Ultra HD rozlíšením nenájdete. Nemajte z toho ale vôbec vrásky. Zaužívaný pomer veľkosti displeja a vzdialenosti od diváka je už minulosťou.

Vďaka tomu, že Ultra HD televízor má 4x vyššie rozlíšenie ako Full HD TV, nebude vám prekážať väčší displej. Pixle voľným okom uvidíte možno tak zo vzdialenosti pár desiatok centimetrov.

Ak teda máte stenu s televízorom možno 3 metre od sedačky, pokojne si môžete kúpiť aj 70″ displej. Keďže sa ale pozeráme po modeloch do 350 €, najbežnejšou uhlopriečkou je 43″, čo je zhruba 108-109 cm. Ak však chcete ešte väčší panel, do 650 € kúpite 55″ modely, do tisíc eur kúpite už aj 60-65″ modely. Stačí sa rozhodnúť.

V Ultra HD TV býva štandardom edge LED podsvietenie, teda podsvietenie panela z dvoch strán. Občas sa objaví aj full (direct) LED podsvietenie, teda celého panelu diódami za displejom. Edge LED ale v tejto cenovej kategórii hrá prím.

S tým súvisí jas displeja, ktorý udáva svietivosť displeja pri zobrazení bielej farby. Je parametrom, ktorý v tomto segmente pomaly ani nenájdete. Väčšina z lepších, ale podstatne drahších panelov má jas na úrovni okolo 500-600 cd/m2, resp. nitov. Low-endové televízory s cenou do 350 € majú jas na polovičných hodnotách. Čím vyššiu hodnotu jasu panel má, tým lepšie sa vysporiada v silne osvetlených miestnostiach, resp. tam, kde naň dopadá slnečné svetlo niekedy počas dňa.

Tzv. kontrast displeja je výborný nástroj len pre marketérov (čím vyššie číslo, tým lepšie). Ide v ňom o vyjadrenie rozdielu v jase najtmavšieho a najsvetlejšieho odtieňa, ktorý je schopný televízor zobraziť. V tomto parametri ale rozoznávame dve veličiny.

Kontrastný pomer môže byť statický a dynamický. Statický je práve ten, ktorý hľadajte, väčšinou sa pohybuje okolo 1 000:1 a vyššie. Existuje aj marketingový dynamický kontrast, kde výrobca nemá problém napísať aj 1 000 000:1, čo vám ale nič okrem ohromného čísla nepovie.

ZDROJ | Samsung

Čo sa týka rýchlosti panelu, praxou je 50 Hz panel. Samozrejme, čím vyššie, tým lepšie, no netreba to preháňať. Na sledovanie filmov a bežného TV vysielania plne postačujú 50 Hz panely. 100 Hz panely patria do vyšších tried.

3D je mŕtve. To už v špecifikáciách televízorov nehľadajte. Rovnako zmizli z televízorov aj webkamery, ktoré nikto aj tak poriadne nepoužíval. HDR je to, čo bude hýbať svetom filmov. HDR (High Dynamic Range), teda obraz s vysokým dynamickým rozsahom. HDR obraz je výrazne farebnejší, ako bežný obraz, pre mnohých však je až umelý.

Je to preto, že doteraz sme boli zvyknutí sledovať obraz v SDR (Standard Dynamic Range), ktorý pochádza ešte z čias CRT televízorov. HDR obraz má byť však skutočným zobrazením reality ako ju videl tvorca obsahu. Jediným nedostatkom je, že stále neexistuje jednotný štandard. Aj preto sa výrobcovia snažia podporovať viaceré HDR štandardy.

Ultra HD rozlíšenie už nie je veľký problém nájsť. TV vysielanie v tomto rozlíšení je zatiaľ utópia a realita na satelite alebo káblovke, no časom príde aj to. Preto je dôležité, aby mal TV tuner DVB-T2 a podporu H.265/VP9 cez ktoré sa bude signál s 4K UHD vysielaním šíriť aj cez anténu.

Každý smart televízor je ale možné pripojiť k internetu, kde je Ultra HD obsahu už požehnane. Napríklad YouTube podporuje Ultra HD obsah s HDR. Toto najvyššie rozlíšenie nájdete už aj na Netflixe či Amazon Prime Video. Rovnako je na trhu už viacero Blu-ray prehrávačov, ktoré si vedia poradiť s Ultra HD BD diskami. Tie sú však poriadne predražené, no sú stále lacnejšie, ako návšteva multiplexu pre celú rodinu aj s občerstvením.

Navyše sa čoraz častejšie stretávame s Ultra HD aj s HDR aj pri herných konzolách. Xbox One S a One X ich natívne podporujú, nové PlayStation 4 Pro taktiež. Mimochodom, ešte stále platí, že Xbox One S je jedným z najlacnejších Ultra HD BD prehrávačov na trhu. Už je to tretí rok. Navyše ponúkne aj viac zábavy, ako obyčajný Ultra HD BD prehrávač.

Ak aj máte iba „obyčajný“ Blu-ray prehrávač cez podpory Ultra HD, nezúfajte, každý moderný Ultra HD televízor vie spracovávať obraz do vyššieho rozlíšenia – vašu zbierku Full HD filmov tak môžete pozerať aj naďalej s pôvodným hardvérom na novom displeji. Navyše čím vyššie zdrojové rozlíšenie (napríklad Full HD), tým lepší výsledok bude na Ultra HD displeji.

ZDROJ | Sony

Čo sa týka výbavy UHD TV, musíme povedať, že vám chýbať nič nebude. Každý TV vo výbere má niekoľko HDMI portov, v ideálnom prípade s verziou 2.0 a podporou HDCP 2.2. Záleží už iba na počte. Ak máte k TV pripojenú konzolu, set-top-box, multimediálny prehrávač a soundbar, musíte hľadať TV so štyrmi HDMI portami. V tejto cenovej kategórii sú ale bežnejšie 3 HDMI.

Ostatné konektory ako optický a analógový audio výstup, USB porty (hľadajte čo najviac USB 3.0) či tunery digitálneho vysielania DVB (vo verzii 2) všetkých štandardov (T, S, C) sú bežnou výbavou. SCART konektor už veľmi nečakajte, existujú však redukcie.

Samozrejmosťou je možnosť bezdrôtového pripojenia do internetu cez Wi-Fi, poteší aj Bluetooth modul či NFC čip pre rýchlejšie párovanie s mobilnými zariadeniami, no len u vybraných modelov.

Cez Wi-Fi býva štandardom možnosť zrkadlenia obrazovky mobilného zariadenia cez Direct Wi-Fi alebo Miracast. DLNA je tiež samozrejmosťou, intelácke WiDi či nebodaj AirPlay neponúkajú ani top-end modely. Televízory s Androidom ale majú ešte čosi navyše – Chromecast.

Moderné smart TV už dávno prechádzajú na operačné systémy, ktoré už nie sú tak uzatvorené a hlavne sú podstatne rýchlejšie, ako ich vlastné. V tomto cenovom segmente je praxou, že systém je veľmi jednoduchý bez možnosti jeho rozširovania pomocou aplikácií.

Nedostatkom stále ostáva problém s internetovým prehliadačom alebo YouTube aplikáciou. Pozerať webstránky cez TV znie síce výborne, no pomalosť práce s nimi vás rýchlo omrzí. To isté platí aj o vyhľadávaní na YouTube či Vimeo. Softvérová QWERTY klávesnica je ako za trest.

Tu prichádza vhod práve smartfón, ktorý buď cez natívnu aplikáciu alebo zrkadlením obrazovky robí túto prácu rýchlejšie. Stále to ale nie je ideálne riešenie, keďže musíte mať mobil alebo tablet stále poruke.

ZDROJ | Samsung

Čo sa týka spotreby, tak 43″ Ultra HD TV ju má okolo 100-120 W čo predstavuje zhruba 130-150  kWh ročne v závislosti od času sledovania TV. Rovnako veľká Full HD TV má spotrebu podstatne nižšiu, no na druhej strane, pár desiatok kWh navyše ročne ale nikoho nezruinuje.

Po zvukovej stránke televízory nikdy nevynikali, hoci svetlé výnimky sa nájdu. Nie však v tejto cenovej kategórii. Na bežné sledovanie TV vysielania 20 W výkon z pomerne malých stereo reproduktorov stačí, film si s nimi ale neužijete. Rozprávky o najrôznejších priestorových zvukoch nechajte bokom, na to by TV potrebovali omnoho viac reproduktorov i miesta v „bedni“.

Ak si chcete filmy, videá či hudbu užiť čo najlepšie, siahnite aspoň po kvalitnom 2.1ch systéme, prípadne investujte do 5.1ch soundbaru, ideálne s bezdrôtovým subwooferom. Asi ani vám by sa nechcelo ťahať káble po celej obývačke. Na trhu je systémov hneď niekoľko, treba si len vybrať. Kvalitný systém pritom nemusí presiahnuť ani cenu TV, pohodlne ich kúpite od cca 200-300 €.

Zhrnutie:

  • nebojte sa Ultra HD rozlíšenia, obsahu neustále pribúda
  • edge LED podsvietenie displeja je základ, full LED poteší ale viac
  • 50 Hz obnovovacia frekvencia je základ, 100 Hz v tejto kategórii žiaľ nenájdete
  • 3D je minulosťou, vôbec ho nehľadajte vo výbave
  • čím viac cd/m² (jas), tým lepšie
  • USB 3.0 pri Ultra HD je potrebné
  • v tejto cenovej kategórii nečakajte prémiový zvuk, radšej si dokúpte aspoň soundbar pod TV a pokojne aj s externým subwooferom
  • Wi-Fi je samozrejmosťou už u všetkých značiek, rovnako ako Ethernetový port

5 najlepších do 350 €

Vybrali sme 5 modelov od najznámejších značiek. Schválne sme však vynechali značky ako Hyundai, GoGen, Funai, hitachi, Ferguson, Finlux, JVC, Sanyo, Polaroid, Telefunken, Toshiba (všetky tieto značky vyrába turecký low-endový výrobca Vestel) a iné „noname“ značky. Ich kvalita nielen spracovania, ale aj fungovania je otázna.

Vo výbere sa objavili aj tri čínske televízory – Changhong, Hisense a Orava. Changkong je vyrábaný v Česku, Orava na Slovensku a Hisense je jedným z najväčších výrobcov TV na svete. Kvalitou by tak mohli byť minimálne o stupeň vyššie. Ostatné modely patria renomovaným značkám. Aj tie síce šetria, kde sa dá, ale je od nich možné očakávať určitú kvalitu. V tejto cenovej kategórii je však nemožné čakať spracovanie a kvalitu obrazu, ako pri top modeloch za 10-násobok ich ceny.

Do 350 € mimochodom nekúpite lepšie Full HD televízory. Ani väčšie. Výrobcovia už aj v tomto cenovom segmente prechádzajú na 4K Ultra HD rozlíšenie. Sony v tejto cenovej kategórii žiaľ neponúka nič porovnateľné s konkurenciu. Do 350 € od Sony kúpite iba malé Full HD, ba dokonca ešte stále aj HD Ready televízory. Ak teda chcete TV od Sony, budete si musieť priplatiť. Podobne je na tom aj Samsung, ktorý v cene do 350 €, nemá žiadny konkurencieschopný model. Najbližší model podobný výberu je Samsung UE43NU7022 s cenou 399 €.

ZDROJ | Changhong

Changhong UHD43E6000ISN

299,00 €

Prečo kúpiť?

Vraj tohtoročný model čínskeho výrobcu ponúka uhlopriečku slušných 43 palcov, čo je cca 108 cm. Hodí sa do malej obývačky. Má 4K Ultra HD rozlíšenie s prípravou do budúcna, podporuje totiž H.265 kodek a má aj DVB-T2/S2/C tuner a Hbb. Displej tiež podporuje HDR10 a má mať priame LED podsvietenie. Nechýba mu ani Wi-Fi. Operačný systém ponúka YouTube, Facebook a Twitter appky.

Prečo nekúpiť?

Nedozviete sa o tomto modeli nikde, iba u on-line predajcov. Ani samotný výrobca ho nemá listovaný na svojom webe, dokonca ani séria E6000 podľa web stránky Changhong neexistuje. Ostáva tak iba veriť predajcom. Neznámy operačný systém, nie je jasné aké všetky aplikácie sú dostupné a či je možné inštalovať ďalšie. Stereo reproduktory majú 2x 8W. Jas je len 250 cd/m². Displej má 50 Hz obnovovaciu frekvenciu. Nie je známy počet a typ portov.

ZDROJ | LG

LG 43UK6200

329,00 €

Prečo kúpiť?

Tohtoročná novinka juhokórejského výrobcu má taktiež 43″ IPS displej (108 cm) s Ultra HD rozlíšením a direct LED podsvietením. Podporuje aktívne HDR (HDR 10 Pro a HLG Pro), H.265 a VP9 kodeky. Má najnovší webOS s množstvom aplikácií. Samozrejmosťou je upscallovanie obrazu s nižším rozlíšením do Ultra HD. Nechýbajú DVB tunery (T2, C a S2).

Poteší aj možnosť nahrávania vysielania cez USB či Bluetooth modul na pripojenie periférií. Samozrejmosťou je aj Wi-Fi, poteší však aj WiDi. Má 3 HDMI 2.2 porty. Hoci súčasťou balenia nie je Magic Remote, jedno z najlepších diaľkových ovládaní pre televízory, je ho možné dokúpiť.

Prečo nekúpiť?

Chýba lokálne stmievanie displeja. HDMI porty sú tu iba tri. USB 3.0 chýba, sú tu len dva USB 2.0 porty. Chýba tiež 3,5 mm audio výstup. O zvuk sa stará stereo systém s výkonom 20 W.

ZDROJ | Orava

Orava LT-1120

349,00 €

Prečo kúpiť?

Novinka od Oravy má taktiež 109 cm uhlopriečku a 4K Ultra HD rozlíšenie (3 840 x 2 160 px). Rovnako podporuje H.265 a DVB-T2/C/S2. Nechýba Wi-Fi s DLNA. Má Ethernet, CI+ slot, ale ešte aj SCART. Cez USB je možné nahrávať TV vysielanie. Diaľkové ovládanie má dedikované tlačidlo Netflix.

Prečo nekúpiť?

Nemá HDR! Nie sú bližšie informácie o displeji (podsvietenie, jas, odozva…), Nie ja známy typ a počet HDMI portv (na webe výrobca píše 2 aj 4). USB porty sú zjavne štandardu 2.0. Zvuk generuje 20 W stereo systém. Neznámy operačný systém. Nie sú známe ani aplikácie smart TV.

ZDROJ | Panasonic

Panasonic TX-43FX550E

369,00 €

Prečo kúpiť?

Len nedávno predstavený model má síce o 20 € vyššiu cenu, ako je náš strop, no bola by škoda ho do výberu superlacných 4K UHD televízorov nezaradiť. Navyše, Panasonic nemá nič lepšie s takto nízkou cenou. Novinka má taktiež 43″ (108 cm) uhlopriečku displeja a podporu HDR. Nechýba Wi-Fi s DLNA, HDMI 2.0, DVB-T2/C/S2 tuner, CI slot, 3,5 mm audio výstup či optický audio výstup.

Prečo nekúpiť?

O čosi drahší ako konkurencia. Chýba lokálne stmievanie. Nie je známy typ displeja, ani jeho detailnejšie parametre. Má 50 Hz. Nemá nahrávanie na USB. Neznámy typ operačného systému a jeho aplikácie.  O zvuk sa stará stereo systém s výkonom 20 W.

ZDROJ | Philips

Philips 43PUS6503/12

345,00 €

Prečo kúpiť?

Ďalšia tohtoročná novinka s ešte príjemnejšou cenou a 4K Ultra HD rozlíšením. 43″ (108 cm) displej má podporu HDR Plus (HDR 10 a HLG). Na zlepšovanie obrazu využíva Pixel Plus Ultra HD a Micro Dimming, ochod sa zas stará 4-jadrový procesor. Samozrejmosťou je Wi-Fi aj s Wi-Fi Direct, DVB T2/C/S2, 3,5 mm audio výstup, Ethernet, CI+ či možnosť nahrávania programov na USB. Novinkou je operačný systém SAPHI. Všetky tri HDMI porty podporujú HDCP 2.2.

Prečo nekúpiť?

Chýba mu Ambilight. Má iba 2 USB porty bez bližšej špecifikácie, má lne 3 HDMI. Wi-Fi je štandardu 4. Chýba Bluetooth. Stereo systém má 20 W.

Komentáre k článku