Stolné počítače idú na rozdiel od notebookov na dračku. Prečo?

ZDROJ | Pixabay.com

Dopyt po osobných počítačoch rástol aj v druhom štvrťroku. Celkový predaj osobných počítačov (notebookov i desktopov) medziročne narástol o 13,2 % na 83,6 miliónov kusov.

Globálny nedostatok komponentov a problémy s logistikou zapríčinili, že sa začali lepšie predávať klasické PC a napokon predbehli predaje notebookov. Podľa IDC sa však objavujú prvé náznaky spomalenia predajov, čo je logická reakcia na pandémiu a opätovné otváranie firiem.

Top 5 firiem, globálne dodávky počítačov, trhový podiel a medziročný rast (predbežné výsledky, zásielky sú v tisícoch kusov).ZDROJ | IDC

Na prvom mieste sa objavilo Lenovo, malo 23,9 % podiel na trhu. Dvojkou sa stalo HP (22,2 %), nasledovali Dell (16,7 %), Apple (7,4 %) a Acer (7,3 %). Ďalší producenti mali spolu 22,5 % podiel na trhu.

I keď je medziročný rast stále dosť vysoký, začal sa spomaľovať, 13 % tempo rastu v druhom štvrťroku 2021 je oveľa menej, ako 55,9 % rast v prvom štvrťroku 2021 a 25,8 % rast v štvrtom štvrťroku 2020.

ZDROJ | Pixabay

„Trh čelí zmiešaným signálom, čo sa týka dopytu,“ povedala Neha Mahajan, analytička IDC Devices and Displays Group. „Vďaka tomu, že sa podniky opäť otvárajú, javí sa dopytový potenciál v komerčnom segmente veľmi sľubný. Existujú však aj prvé ukazovatele spomalenia spotrebiteľského dopytu, keď ľudia po takmer roku agresívneho nákupu počítačov menia priority výdavkov.“

Zdá sa, že dôležitý bude tretí štvrťrok. Ten ukáže, či predaje počítačov začnú opäť klesať, alebo sa udrží záujem zo strany spotrebiteľov. Mnohé odhady hovoria, že veľa používateľov ostane pracovať z domu, resp. budú istú časť mesiaca fungovať takýmto spôsobom. Vraj práve takýto kombinovaný systém vyhovuje firmám aj zamestnancom.

ZdrojIDC

Komentáre k článku