Štát spustil čakáreň na očkovanie, termíny prideľuje podľa veku

ZDROJ | vakcinacia.nczisk.sk

Chaos pri registrácii na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 by mal byť za nami. Štát s jednodňovým omeškaním spustil očakávanú virtuálnu čakáreň, v rámci ktorej už nie sú termíny prideľované podľa času registrácie, ale veku.

Virtuálna čakáreň je už dostupná na webovej stránke vakcinacia.nczisk.sk. Návštevníkom umožňuje registrovať sa na očkovanie s automatickým pridelením termínu podľa veku, ale aj zmeniť už existujúcu registráciu na základe identifikátora a PIN kódu, ktorý dostáva každý registrovaný od NCZI.

ZDROJ | vakcinacia.nczisk.sk

Online formulár hneď na úvod informuje, ktoré skupiny osôb sa môžu aktuálne do virtuálnej čakárne zaregistrovať. Štát aktuálne otvoril očkovanie pre ľudí starších ako 60 rokov, rovnaký formulár však môžu využiť aj špeciálne skupiny, do ktorých patria napríklad zdravotnícky pracovníci a študenti súvisiaceho odboru, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientmi.

ZDROJ | vakcinacia.nczisk.sk

Nová virtuálna čakáreň niekoľko minút po spustení „spadla“, pravdepodobne opäť z dôvodu preťaženia serverov. Výpadok však trval iba niekoľko minút a v čase písania tohto článku bol už portál opäť plne dostupný.

Systém kontinuálnej registrácie a automatického prerozdeľovania termínov na základe veku by mal práve takéto výpadky eliminovať. Doterajší systém otvárania nových termínov na očkovanie spôsoboval pravidelné výpadky elektrického zdravotníctva (eHealth), kvôli čomu pri nápore v niektorých dňoch meškalo aj doručovanie SMS správ o výsledkoch testovania.

Pozrite siAko fungujú zelené covid pasy v Izraeli a ako by mohli v EÚ?

Virtuálnu čakáreň by mal štát využívať aj pri registrácii osôb mladších ako 60 rokov, čo naznačuje aj popis registračného formulára. Dôvodom, prečo čakáreň aktuálne nie je otvorená aj pre mladšie vekové skupiny, je zrejme obava o ešte výraznejšie preťaženie systému. Systém by teoreticky mohol zoradiť všetkých registrovaných starších ako 18 rokov do poradia už dnes, aktuálne však registráciu podmieňuje zadaním správneho roku narodenia v rámci vyčlenenej hranice.

ZDROJ | vakcinacia.nczisk.sk

Súčasťou registračného formulára je aj výber obce, od čoho sa následne odvíja výber najbližšieho vakcinačného centra. Registračný formulár v závere upozorňuje na aktuálnu nedostupnosť očkovacích termínov a posunutie registrácie do poradovníka. Dostupnosť termínov je možné sledovať na podstránke nového portálu, aktuálne sú však všetky zobrazené termíny do konca marca obsadené.

Komentáre k článku