Spisovná slovenčina bola aktualizovaná o nové slová

Spisovná slovenčina bola obohatená o nové slová, ktoré je „povolené“ používať. Niektoré prekvapia, že dorazili až v roku 2021.

V príručke, na základe odborných poznatkov, pribudli nové pomenovania, nové významy už jestvujúcich pomenovaní, ako aj nové aktuálne i ustálené slovné spojenia a frazeologické jednotky,“ oznámil Michal Hajtol z kancelárie štátnej tajomníčky Ministerstva kultúry (MK) SR.

ZDROJ | Ministerstvo kultúry SR

Pozrite siKu…, do pi..! To čo je za aplikáciu?! Že slovník nadávok?

Ministerstvo kultúry reaguje novou kodifikačnou príručkou na dynamiku vývoja spoločnosti. V 5. vydaní Krátkeho slovníka slovenského jazyka pribudli slová ako blogovať, kamerovať alebo sa prostredníctvom notbuku prihlásiť na fejsbuk. Za zmienku stoja slová ako ememeskovať či esemeskovať, ktoré pribudli do zoznamu spisovných slov napriek tomu, že smsky a ememesky posiela v dnešnej dobe už iba naozaj málokto.

Do slovníka tiež pribudol „nový“ význam slova kufor, ktorý už nepomenúva iba „schránku na šatstvo či obuv“, ale aj „priestor v automobile na ukladanie batožiny“.

ZDROJ | Ministerstvo kultúry SR

Pozrite siNačo je dobrá appka Slovník v macOS a ako z nej vyťažiť maximum?

Niektoré z „nových slov“ tak pôsobí v novom aktualizovanom Krátkom slovníku slovenského jazyku úsmevne. Na druhej strane je potrebné si uvedomiť, že na to, aby bolo slovo zaradené do slovníku slovenského jazyka je väčšinou nutné, aby sa slovo stalo frekventované aj mimo svojej komunity a aby sa rozšírilo povedomie o slove naprieč generáciami.

Hajtol pripomenul, že slovníkové informácie tohto typu plnia dôležité poslanie. „Vymedzujú hranice medzi spisovným jazykom a nespisovnými útvarmi slovenského jazyka a ich výrazovými prostriedkami, čím prispievajú k zvyšovaniu jazykovej kultúry,“ spresnil. „Zmeny v najnovšom vydaní dokumentujú dynamiku vývoja spoločnosti, ktorá nevídanou rýchlosťou mení všetky oblasti nášho života vrátane jazyka ako dorozumievacieho prostriedku,“ dodal.

ZdrojTeraz,Ministerstvo kultúry SR

Komentáre k článku