Speedo Fastskin 4.0 – plavky ako z Aquamana s umelou inteligenciou

ZDROJ | Speedo

Plavecká značka Speedo predstavila projekt kúpacieho odevu budúcnosti. Fastskin 4.0 sľubuje vylepšiť rýchlosť a kvalitu plávania.

Koncept plaviek je výsledkom práce výskumného tímu Speedo Aqualab. Plavky budúcnosti sú vytlačené na 3D tlači, aby sa zabezpečil dokonalý rozmer pre telo plavca. Samotná látka je vyrobená z biomateriálu, ktorý tvorí geneticky modifikovaná baktéria. Vyriešený je tak aj problém s udržateľnosťou, keďže 80 % plaviek je rozložiteľných.

Pozrite si6 tipov ako ochrániť smartfón počas letného kúpania sa

Napriek tomu, že plavky by mali byť dokonale obtiahnuté na tele, Speedo pridalo tzv. smart zámok, ktorý umožní jednoduché obliekanie aj vyzliekanie. Zároveň každý plavec bude mať možnosť upraviť si tlak plaviek na zápästiach, krku či členkoch.

Ďalšou „funkciou“ plaviek je textúra Shark Skin 4.0, ktorá by sa mala prispôsobiť vášmu pohybu a mala by maximalizovať výkon pri každom zábere. Plavky zároveň prispôsobia telo tak, aby vznikla podobná aerodynamika ako majú ryby.

Aby toho nebolo málo, Fastskin 4.0 má disponovať aj umelou inteligenciou. Mikrosenzory zabudované priamo do plaviek budú monitorovať kyslíkovú saturáciu, hodnoty glukózy či hydratáciu. Tieto dáta budú zároveň spracovávané a plavec tak získa spätnú väzbu a odporučenie, čo zlepšiť cez haptickú odozvu.

ZDROJ | Speedo

Pozrite siMisfit Speedo Shine je náramok ako stvorený pre plavcov

Ďalšou sci-fi funkciou je zabudovaný exoskeleton, ktorý zlepší spoje v kĺboch a teoreticky vylepší rýchlosť o 4 %. Plavky sú naplánované na rok 2040. Otázne však je, či takéto plavky budú vôbec povolené pri súťažiach, keďže sľubujú výrazné zlepšenie za pomoci technológií. Isté však je, že Speedo pomocou plaviek Fastskin 4.0 plánuje prekonať niekoľko rekordov v športovom plávaní.

ZdrojSpeedo,Gizmodo

Komentáre k článku