SpaceX pošle DOGE na Mesiac, za vesmírny let si nechá zaplatiť kryptomenou

ZDROJ | SpaceX

Kryptomeny nie sú miliardárovi Elonovi Muskovi cudzie a po jeho automobilke, ktorá odnedávna prijíma platby za autá už aj v kryptomene Bitcoin, sa k tomuto trendu pridáva aj jeho vesmírna spoločnosť SpaceX. Už budúci rok zrealizuje misiu financovanú kompletne kryptomenou DOGE.

V komunite fanúšikov kryptomien je v súvislosti s rapídnym nárastom ich hodnoty pomerne často využívaná fráza „to the moon ?“. V prípade kryptomeny Dogecoin (DOGE) ale získava táto fráza úplne nový rozmer.

Vďaka vesmírnej spoločnosti SpaceX sa totiž Dogecoin skutočne spojí s Mesiacom. Kanadská spoločnosť Geometric Energy Corporation si totiž od spoločnosti SpaceX objednala vynesenie miniatúrneho satelitu DOGE-1 do vesmíru a za túto misiu zaplatila kompletne v kryptomene Dogecoin.

Zhruba 40-kilogramový satelit DOGE-1 sa vyvezie do vesmíru smerom k Mesiacu na palube rakety Falcon 9 už v prvom kvartáli budúceho roka. Satelit je vybavený viacerými senzormi, kamerami a hardvérom pre lokálne výpočty a komunikáciu so Zemou.

Táto misia bude demonštráciou aplikácie kryptomeny za hranicou obežnej dráhe Zeme a postaví základ pre medziplanetárny obchod.“, povedal o najnovšie oznámenej misii spoločnosti SpaceX jej viceprezident pre komerčný predaj, Tom Ochinero. „Sme nadšení, že môžeme poslať DOGE-1 na Mesiac!“.

Pozrite siTesla má novú métu – chce zmeniť distribučné siete elektriny

Podľa spoločnosti Geometric Energy Corporation ide o ukážku toho, že kryptomena DOGE je rýchla, spoľahlivá a kryptograficky bezpečná digitálna mena, ktorá operuje vtedy, keď tradičné banky nemôžu a je dostatočne sofistikovaná aj na to, aby mohla plne financovať komerčnú vesmírnu misiu.

Elon Musk a Dogecoin

Kryptomenu Dogecoin, ktorá pôvodne vznikla ako internetové meme, podporuje Elon Musk dlhodobo a tejto téme sa nevyhol ani počas svojho účinkovania v americkej večernej šou Saturday Night Live. Zjavná snaha o podporu tejto kryptomeny však želaný efekt nepriniesla, práve naopak.

Elon Musk sa najprv v koži fiktívnej postavy finančného experta Lloyda Ostergaga označil za „dogeotca“ a kryptomenu spočiatku predstavil ako digitálnu menu, ktorú ale neriadia banky a ktorej hodnota v poslednej dobe rapídne stúpala. Po opakovaných otázkach moderátora však s humorom priznal, že ide o „hustle“, teda o nie celkom legitímnu formu zárobku.

Samotná publicita zvyčajne kryptomenám pomáha, efekt Muskovho vystúpenia v SNL bol však opačný. Hodnota kryptomeny sa počas vysielania v istom bode prepadla až o 29,5 % na 49 centov a v čase písania tohto článku sa pohybuje okolo hranice 50 centov za kus. Do úvahy však treba brať aj fakt, že ešte pred mesiacom mal jeden Dogecoin hodnotu iba 6 centov za kus. Tento prepad tak zabolí najviac tých, ktorí do tejto kryptomeny zainvestovali len nedávno.

ZdrojGeometric Energy Corporation

Komentáre k článku