Soundbar Sennheiser Ambeo: 3D zvuk z lišty

ZDROJ | Sennheiser

Nemecký výrobca Sennheiser predstavil prototyp zvukovej lišty so svojou zvukovou technológiou Ambeo 3D už na veľtrhu spotrebnej elektroniky CES 2018. Na tohtoročnom podujatí CES 2019 v Las Vegas prišiel už s finálnou verziou soundbaru, ktorý dokáže reprodukovať 3D zvuk v konfigurácii 5.1.4 kanálov.

Pozrite siAudiofili radujte sa, prichádzajú slúchadlá Sennheiser HD 820

Hoci je Sennheiser známy hlavne výrobou kvalitných slúchadiel rôznych kategórií, vo svojich fabrikách v Nemecku, Írsku a USA sa venuje aj produkcii mikrofónov, streamovacích zariadení a konferenčných systémov a skúsenosti má aj s výrobou reproduktorov.

ZDROJ | Sennheiser

Doteraz však išlo hlavne o malé reproduktory pre unifikovanú komunikáciu určené pre smartfóny a počítače. Nadupaný soundbar sa z tohto portfólia akosi vymyká. Žeby išlo o novú produktovú líniu výrobcu?

Všetko v jednom vďaka virtualizácii

Na tohtoročnej výstave CES firma predviedla soundbar s 3D zvukom a odhalila aj jeho cenu a dostupnosť. Na trhu by sa mal objaviť v máji a v USA sa má predávať za 2 499 dolárov.

Ak sa vám práve pretočili zreničky, skúste si to rozmeniť na drobné. Ak chcete dosiahnuť 5.1.4 – kanálový zvuk pomocou tradičnej zostavy, budete potrebovať minimálne audio-video receiver a nie menej ako 10 reprosústav. Pre dosiahnutie slušného zvuku váš rozpočet uvedenú čiastku bez problémov prevýši.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=33&v=EZCs6PyHmqE

Sennheiser Ambeo Soundbar je v boxe s rámom z brúseného hliníka osadený 13 meničmi – 9 na čelnom paneli, dva na bokoch a dva na okrajoch horného panelu. Využíva najnovšiu virtualizačnú technológiu pre 3D reprodukciu, vyvinutú v spolupráci s Fraunhofer IIS. Ide o to, že výškové priestorové kanály sa pri virtualizácii simulujú zvukom odrazeným od stropu a podobne.

Dosiahnuť 3D zvuk z reproduktorov umiestnených v jednej línii vo zvukovej lište bez virtualizácie ani nie je možné. Trojrozmerný zvukový priestor totiž mapuje okrem ľavo-pravej, predo-zadnej osi a bočných kanálov aj viacero horných kanálov.

Pozrite siSoundbar Denon DHT-S316: virtuálny multikanálový zvuk a Bluetooth

V klasickej konfigurácii to zaisťuje potrebný počet reproduktorov umiestnených v priestore. Ambeo Soundbar vďaka premyslenej technológii dosahuje solídnu frekvenčnú odozvu 30 Hz až 20 kHz a ponúka hlboké basy aj bez samostatného subwoofera.

Bohatá výbava, aj konektivita

Tie lepšie komponenty domáceho kina disponujú funkciou kalibrácie miestnosti. Výnimkou nie je ani Sennheiser Ambeo Soundbar so zabudovaným kalibračným mikrofónom. Podľa výrobcu dokáže jednoducho upraviť reprodukciu podľa akustiky miestnosti, ako aj podľa preferovaného miesta posluchu.

ZDROJ | Sennheiser

Zariadenie ponúka tiež päť predvolieb zvukových korekcií – film, hudbu, šport, správy a neutrál, aby sa frekvenčná odozva a 3D zvuk lepšie prispôsobili sledovanému obsahu. Soundbar je kompatibilný s pokročilými formátmi Dolby Atmos, MPEG-H a DTS: X.

Navyše pomocou upmixingu dokáže vytvoriť 3D ozvučenie aj zo zvukových signálov v konfigurácii stereo a 5.1.

Pozrite siSennheiser má prvé slúchadlá s certifikátom Magic Leap

Konektivita zahŕňa tri HDMI vstupy (v2.0a), jeden HDMI výstup (eARC, v2.0a), optický vstup a analógový Aux vstup. Okrem toho môžete využiť bezdrôtové pripojenie Bluetooth 4.0, Google ChromeCast a UPnP. Keď soundbar nepoužívate na sledovanie TV, môžete streamovať hudbu z telefónu, alebo iných zariadení, ktoré spárujete jednoducho pomocou NFC.

ZDROJ | Sennheiser

Wi-Fi konektivitu výrobca na svojej stránke nešpecifikuje, ale zároveň uvádza, že aktualizácia firmvéru prebehne prostredníctvom OTA (Over The Air), čo by nasvedčovalo, že tam predsa bude.

Pozrite siDenon ohlásil nový soundbar HEOS HomeCinema HS2

Funkcie sa dajú jednoducho ovládať priloženým diaľkovým ovládačom, ale aj prostredníctvom smartfónu z aplikácie pre IOS, aj Android.

Soundbar s rozmermi 126,56 cm x 17,10 cm x 13,44 cm (D x H x V, bez nožičiek) je možné umiestniť na stenu, aj na nábytok. Dodávať sa bude v šedo-čiernom prevedení. Ak teda uvažujete o kompaktnom a pomerne úspornom riešení 3D zvuku na úrovni Dolby Atmos, alebo DTS: X, tento soundbar je jedným z riešení.

ZdrojSennheiser,Engadget

Komentáre k článku