Sony ZV-1 – malý kompakt so špičkovou výbavou chce zaujať hlavne vlogerov

ZDROJ | Sony

Japonské Sony prekvapilo novým kompaktom z celkom novej série ZV. Sony ZV-1 vychádza zo špičkového kompaktu RX100 poslednej generácie, no pridáva niekoľko užitočných funkcií, ktoré majú oceniť hlavne vlogeri.

Sony ZV-1 je zamerané teda hlavne na video, no ani fotografia mu nie je cudzia. Na snímanie sveta okolo využíva 1-palcový CMOS snímač s rozlíšením 20,1 Mpx. Ten je uložený za špičkovým objektívom od Carla Zeissa. Konkrétne ide o Vario-Sonnar T* s rozsahom 24-70 mm a svetelnosťou výborných f/1,8-f/2,8. Objektív je stabilizovaný, no o dodatočnú stabilizáciu sa stará aj elektronika. O chod sa stará BIONZ X procesor.

ZDROJ | Sony

Keďže ide o vlogerský aparát, nie je prekvapením, že zvláda 4K Ultra HD video. Prekvapením je skôr to, že iba v 30 fps a nie už aj 60 fps. Full HD video vie aj Sony ZV-1 natáčať až do 120 fps. Nechýba však možnosť natáčanie s S-Log3 si S-Log2 s HLG, resp. HDR v XAVC S kodeku. 10-bitové video ale k dispozícii nie je. Zaujímavosťou môže byť 960 fps video v HD rozlíšení.

Zaujímavosťou je automatické otáčanie videa, vrátane možnosti natáčania vertikálneho videa. ZV-1 je tak prvým modelom, ktorý zvláda natáčanie na výšku. Novinkou je Face Priority auto expozícia, ktorá sa stará o to, aby za každých okolností (hlavne svetelných) bola tvár pred objektívom vždy rovnako exponovaná, vrátane razantných zmien svetla.

Novinkou je dotykový displej, pomocou ktorého je možné dotykom určiť oblasť zaostrovania. Autofókus ale dokáže byť aj plne automatický a nechýba mu ani trackovanie so zaostrením na oko. Vlogerov majú potešiť aj funkcie ako zaostrovanie na objekt v popredí či rozostrenie pozadia. To však nebude až taký problém vzhľadom na objektív.

Zvláštne ale je, že dotykový displej nefunguje napríklad na ovládanie menu. Na to je v zadnej časti klasický otočný volič. Displej má 3 palce a VGA rozlíšenie. Je plne otočný.

Keďže ide o aparát na video, Sony upravilo aj tlačidlo na spustenie natáčania videa. To je takmer rovnako veľké ako tlačidlo spúšte. Namiesto elektronického hľadáčika výrobca osadil špičkový viacsmerový mikrofón, ktorému je možné pridať aj ochranu voči vetru. Má byť najlepším mikrofónom na trhu, medzi zabudovanými mikrofónmi. Ak by nestačil, k dispozícii sú koľajničky pre príslušenstvo. Poteší aj 3,5 mm audio vstup práve pre prípadný externý mikrofón. Samozrejmosťou sú Wi-Fi a Bluetooth moduly pre bezdrôtové pripojenie k smartfónu.

Novinka sa má na trh dostať v lete okolo 800 €.

ZdrojSony

Komentáre k článku