Sony DMP-Z1: za veľa peňazí, veľa muziky

ZDROJ | Sony

Ako kedysi povedal prezident kanadskej spoločnosti Classé Dave Nauber, ceny high-endových Hi-Fi produktov sú bežne troj-, až štvornásobkom ceny mainstreamu. A my vieme, že niekedy je tento koeficient aj desaťnásobný.

Pozrite siClassé – prvotriedna technika z Kanady

Medzi uctievačmi dokonalého zvuku sa však nájde nemálo takých, ktorým osobný rozpočet nebráni investovať do exkluzivity svojej výbavy veľké peniaze. Dokazuje to permanentne široká ponuka takýchto komponentov od známych, aj menej známych značiek.

Dizajn a prevedenie

Na minulotýždňovej výstave High-End Audio Visual Show v Hong Kongu predstavila spoločnosť Sony najnovšie prírastky k svojej exkluzívnej línii Signature Series. Najväčšiu pozornosť vzbudil digitálny hudobný prehrávač s extrémnou cenovkou 61 880 hongkongských dolárov, čo je v prepočte asi 7 882 USD, alebo  6 910 EUR.

ZDROJ | Sony

Za tieto peniaze Sony DMP-Z1 ponúka slúchadlový zosilňovač audiofilskej úrovne, DA prevodníky a digitálny prehrávač podporujúci všetky hudobné formáty hi-res audio. A na potvrdenie exkluzivity výrobca nešetril zlatom „na dosiahnutie zvukového purizmu“.

Pozrite siKlipsch Heritage – Slúchadlový zosilňovač

Pozlátený je nielen masívny gombík ovládača hlasitosti, ale aj konektory 4,4mm vyváženého a 3,5mm slúchadlového výstupu. Pri rozmeroch (Š x V x H) 13,8 x 6,8 x 27,9 cm je DMP-Z1 veľmi ľahko prenosný. No hoci dokáže fungovať aj napájaný zo zabudovanej Li-ion batérie, nie je určený na mobilné použitie.

ZDROJ | Sony

Na hornom paneli sú umiestnené tlačidlá na ovládanie prehrávača, ale dominuje mu dotykový farebný TFT displej s uhlopriečkou 3,1“ (7,8 cm) a rozlíšením 800 x 480 pixelov (WVGA). Vzadu sa nachádza USB-C konektor, čím je vonkajšia výbava vyčerpaná. Prehrávač však disponuje aj bezdrôtovou konektivitou NFC a Bluetooth 4.2 s podporou kodeku aptX HD (pri vysielaní).

Neprekvapí, že prehrávač zvládne audio súbory s vysokým rozlíšením, čo zahŕňa natívne DSD až do 11,2 MHz a PCM až do 384kHz/32 bit. O zvukovú kvalitu sa stará sofistikovaný slúchadlový zosilňovač s plne analógovou sekciou a dva DA prevodníky Asahi Kasei Microdevices AK4497EQ.

Podstatné sa ukrýva „pod kapotou“

DMP-Z1  je vybavený množstvom špičkových funkcií. Procesor Sony DSEE HX dokáže údajne obnoviť akýkoľvek zvuk – od hudobných nástrojov, po ľudský hlas, ktorý počas digitálnej kompresie časť svojej informácie stratil.

ZDROJ | Sony

Ďalšou pozoruhodnou črtou je „vynilový procesor“, ktorý dokáže digitalizovanej hudbe vdýchnuť teplý nádych zvuku, aký sa dá získať len z klasických gramoplatní prehrávaných na gramofóne. Súčasťou spracovania je aj imitácia akustickej spätnej väzby, ktorá pri gramofónoch vzniká prenosom zvuku reproduktorov do mechanickej prenosky a spôsobuje tonálne obohatenie.

ZDROJ | Sony

Hoci prehrávač môže byť napájaný aj zo siete, Sony tvrdí, že napájanie z batérií odstráni všetky potenciálne riziká, šumy, a rušenia, ktoré môžu vznikať pri pripojení prístroja na elektrickú sieť. To je jednoducho pravda.

ZDROJ | Sony

Zabudované Li-ion batérie poskytujú dostatok energie na 10 hodín prehrávania zvuku s nízkym rozlíšením (128 kbit/s), alebo 9 hodín hi-res audia. Vzhľadom na cenovú kategóriu je voľba jasná. Aj keď prehrávač podporuje aj komprimované formáty ako MP3, na zvuk tejto kategórie by ste si mohli svoje slúchadlá pripojiť priamo do telefónu. Ušetrili by ste tak takmer 8 000 USD.

Pozrite siSony má nový prehrávač a receiver pre 4K Ultra HD s Dolby Atmos

Sony DSD Remastering Engine, ktorý je takisto súčasťou dodávky, umožňuje konvertovať všetky zdroje hudby PCM na DSD 5.6MHz.

Audio vo vysokom rozlíšení síce zaberá veľa priestoru na záznamových médiách, vďaka vnútornej pamäti o veľkosti 256 GB si však do tohto prehrávača môžete uložiť slušnú hudobnú zbierku. A pokiaľ by to nestačilo, k dispozícii sú ďalšie dva sloty na microSD  / microSDHC / microSDXC karty.

Prehrávač DMP-Z1  by sa mal na ázijských trhoch objaviť v novembri, dostupnosť v Európe výrobca zatiaľ neupresnil. Múdrejší budeme možno po berlínskej výstave IFA 2018.

ZdrojSony

Komentáre k článku