Sonus faber Sonetto – pre čisté potešenie

ZDROJ | Sonus faber

Sonus faber vždy kombinuje tradíciu starých majstrov, tvorcov hudobných nástrojov, s najmodernejšími audio technológiami. Kolekcia ôsmich reproduktorov Sonetto je preto opäť dôvodom na audiofilskú radosť.

https://www.youtube.com/watch?v=v84KLExPSKo

Tak ako pri skôr uvedených kolekciách Principia, Chameleon, Venere, Olympica či Homage Tradition, aj Sonetto obsahuje podlahové a centrálne reproduktory, aj regálovky. V tomto prípade však línia prináša až osem modelov vrátane špeciality – nástenného reproduktoru Sonetto Wall.

recenziaSonus faber Sf16 – odpoveď na Devialet Phantom prichádza z Talianska

Trojpásmové podlahové reproduktory Sonetto VIII, Sonetto V a Sonetto III dopĺňajú dvojpásmové regálovky Sonetto II a Sonetto I, centrálne reproduktory Sonetto Center II a Sonetto Center I (vyššie číslo vždy predstavuje väčšiu reprosústavu), zostavu uzatvára dvojpásmový nástenný reproduktor Sonetto Wall. Ten je použiteľný v stereo zostave, aj ako priestorový reproduktor v rámci domáceho kina.

ZDROJ | Sonus Faber

To isté platí aj pre regálovky Sonetto II a Sonetto I. Z nich po doplnení o jeden z centrálnych reproduktorov môžete vytvoriť pôsobivý systém domáceho kina. Vďaka disponibilnému výkonu a frekvenčnej odozve (napríklad Sonetto II si rozumie s odporúčaným výkonom zosilňovača 40 až 200 W, pričom pokryje pásmo 42 Hz – 25 000 Hz) však dobre poslúžia aj v stereozostave. Línia Sonetto bola inšpirovaná viacerými prvkami z populárnych kolekcií Sonus faber.

ZDROJ | Sonus Faber

Z kolekcie Olympica zdedila vrch kabinetu z prírodnej ručne šitej kože ozdobenej logom Sonus faber. V tejto cenovej kategórii je zároveň prvou sériou reproduktorov vybavenou konfiguráciou „Voice of Sonus faber“, ktorá pozostáva z tweeteru s technológiou DAD (Damped Apex Dome) a stredopásmového meniča s membránou z prírodných vlákien vlastnej konštrukcie. Takéto membrány sa doteraz používali len v high-end kolekciách Olympica, Homage a Reference.

reportážSonus faber Homage Tradition – ikona audiofila

ZDROJ | Sonus Faber

Kolekciu Sonetto, ktorú SF vyrába vo svojej fabrike vo Vicenze, charakterizujú typické črty značky. Prirodzený zvuk reproduktorov zaisťujú prírodné materiály, kabinety tvaru lutny a špičkové audio technológie. Povrchová úprava s kvalitným remeselným spracovaním je k dispozícii v prevedení matná biela, pianová čierna a „drevo“. Elegantné proporcie skrine podčiarkuje predná priehradka, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou skrinky a vytvára hladkú konštrukciu so zaoblenými bokmi. Formu zvýrazňujú hliníkové rámy meničov a vrchná strana z mäkkej kože.

ZDROJ | Sonus faber

Podstata sa ale skrýva pod kapotou. Všetky reproduktory používajú meniče z vlastného vývoja a produkcie Sonus faber a výhybky s topológiou „Paracross Topology“, ktoré sú u dvojcestných a trojcestných modelov, pochopiteľne, ladené na iné deliace kmitočty. Všetky modely majú ako výškový menič zabudovaný 29 mm tweeter s technológiou Damped Apex Dome s vysokým rozlíšením. Ten definuje aj vrchnú hranicu frekvenčnej odozvy na 25 kHz, čo je už oblasť „tušenia“ za hranicou (vedomej) počuteľnosti.

ZDROJ | Sonus faber

Stredové a stredo-basové meniče (inštalované v dvojcestných modeloch) sú vybavené membránami zo zmesi prírodných vlákien a celulózy sušenými vzduchom s technológiou „Voice of Sonus faber“. Trojpásmové reprosústavy – podlahové skrine Sonetto VIII, V, III a väčší z centrov Sonetto Center II – používajú woofery, ktoré boli tiež novo vyvinuté pre túto kolekciu. Ultra-bezkompresný kôš a hliníková membrána pre maximálnu rýchlosť prispievajú k výbornej dynamike a linearite hlbokých tónov.

ZDROJ | Sonus Faber

Dva najväčšie modely dostali basáky s priemerom 180 mm, ostatné trojpásmovky sú osadené 150 mm woofermi, čo popri odlišnostiach v objeme ozvučnice spôsobuje rozdiely v rozsahu nízkych tónov. Najväčšie stĺpy Sonetto VIII zahrajú v rozsahu 36 Hz – 25 kHz a druhé v poradí Sonetto V v podobnom pásme 38 Hz – 25 kHz. Sonetto III, osadený už 150 mm woofermi, dá „len“ 42 Hz – 25 kHz. Rovnaký rozsah frekvencií však zvládne aj väčšia z regáloviek Sonetto II, hoci ide o dvojpásmový reproduktor, u ktorého stredné aj nízke tóny obstaráva stredo-basový menič s priemerom 165 mm.

ZDROJ | Sonus Faber

Pre obidve regálovky je vhodné zakúpiť originálny stojan Sonetto s antivibračnými podlahovými hrotmi – stojí 225 €/kus. Samotné reproduktory sú ponúkané za zaujímavé, v rámci značky Sonus faber by sa dalo povedať až prekvapivo nízke ceny. Začínajú od 500 € za kus pri Sonetto Center I a Sonetto Wall, cez 900 € za Sonetto Center II, regálovky Sonetto I sú za 750 €, Sonetto II za 1000 €, no pri stĺpových reproduktoroch už ceny oscilujú trochu vyššie.

ZDROJ | Sonus Faber

Najlacnejšie podlahovky Sonetto III môžete mať za 1 750 €/ks, Sonetto V stoja 2 250 € a vlajková loď Sonetto VIII má cenovku 3000 € za kus. V porovnaní s cenami komponentov napríklad v kolekcii SF Homage Tradition ide vlastne o „high-endový dumping“, aj keď hovoríme o inej triede. Tam najmenšie regálovky Guarneri Tradition vyjdú na 7 500 € za kus. Kolekcia SF Sonetto je na trhu horúcou novinkou, takže určite niektorý z modelov preklepneme aj v našej redakcii.

ZdrojČasopis TECHBOX jeseň 2018

Komentáre k článku