Slovenská príroda je taká plná, že vznikol Turistický semafor! Je však nepresný

ZDROJ | Telekom

V slovenskej prírode je násobne viac ľudí ako kedykoľvek predtým. Vidieť to nie len v reklamách dvoch slovenských operátorov, ale aj na sociálnych sieťach známych, ktorí pridávajú fotky zo známych slovenských lokalít. Niet sa čomu diviť a dôvodov, prečo ostávame dovolenkovať na Slovensku je hneď niekoľko. Aj preto Ministerstvo životného prostredia SR spustilo tzv. Turistický semafor.

ZDROJ | Telekom

Za jednoznačným názvom ale nehľadajte mobilnú aplikáciu či prepracovaný systém. Myšlienka za projektom je však jasná: „Turistický semafor je pomocník pri vašej návšteve v oblasti chránených území. Zistíte v ňom, ktoré lokality majú v aktuálnom čase zvýšenú návštevnosť a v ktorých sa naopak nachádza turistov menej. Podľa toho si môžete naplánovať  výlet a vychutnať si komfort a oddych v prírode naplno. Zároveň tým pomôžete zachovať v prírode rovnováhu s ohľadom na faunu a flóru,“ píše ministerstvo na webe projektu.

Pozrite si8 gadgetov nielen pre Hi-tech kempovanie

„Impulzom pre vznik Turistického semaforu je zaznamenaná zvýšená návštevnosť v slovenskej prírode o 2,5 milión návštev oproti minulému roku,“ povedal minister Ján Budaj.

V mape sa orientuje rovnako jednoducho, ako na farbách normálneho (nie COVID) semaforu. Červená farba predstavuje veľký počet turistov v danej lokalite a mini, oranžová väčší počet a zelená minimálny počet turistov.

ZDROJ | MŽP SR

Žiaľ, Turistický semafor aktuálne obsahuje len 230 lokalít zo slovenskej prírody, prevažne národných parkov a chránených území. Mapa je rozdelená podľa hraníc jednotlivých území. Miesta ale môžu byť pomenované veľmi nepresne, ako napríklad nižšie – TANAP – ostatné územie.

Ministerstvo tvrdí, že ďalšie lokality budú pribúdať. Turistický semafor vyvinula Štátna ochrana prírody v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia.

ZDROJ | MŽP SR
ZDROJ | MŽP SR

Najväčšou nevýhodou je, že dáta do systému zadávajú pracovníci parkov iba raz denne. „Mapa Turistického semaforu je pravidelne aktualizovaná každý deň o 10.00 hodine,“ tvrdí ministerstvo. Takto sa však môže stať, že kým v doobedňajších hodinách môže byť lokalita plná, poobede bude bez turistov a zas naopak, zelenou farbou označená lokalita ráno bude už poobede preplnená.

Neskôr by však malo pribudnúť aj častejšie updatovanie stavu v daných lokalitách.

Mimochodom, myslite aj na to, že „pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka je v chránených oblastiach 3., 4. a 5.stupňa ochrany zakázané.“ Zároveň: „V prípade, že počas vášho pobytu nastane situácia, ktorú je potrebné riešiť, resp. nahlásiť, môžete sa obrátiť na Zelenú linku MŽP SR na bezplatnom čísle: 0800 144 440.“

ZDROJ | Telekom

ZdrojFacebook,Turistický semafor

Komentáre k článku