V slovenskej prírode je násobne viac ľudí ako kedykoľvek predtým. Vidieť to nie len v reklamách dvoch slovenských operátorov, ale aj na sociálnych sieťach známych, ktorí pridávajú fotky zo známych slovenských lokalít. Niet sa čomu diviť a dôvodov, prečo ostávame dovolenkovať na Slovensku je hneď niekoľko. Aj preto Ministerstvo životného prostredia SR spustilo tzv. Turistický semafor.

Za jednoznačným názvom ale nehľadajte mobilnú aplikáciu či prepracovaný systém. Myšlienka za projektom je však jasná: „Turistický semafor je pomocník pri vašej návšteve v oblasti chránených území. Zistíte v ňom, ktoré lokality majú v aktuálnom čase zvýšenú návštevnosť a v ktorých sa naopak nachádza turistov menej. Podľa toho si môžete naplánovať výlet a vychutnať si komfort a oddych v prírode naplno. Zároveň tým pomôžete zachovať v prírode rovnováhu s ohľadom na faunu a flóru,“ píše ministerstvo na webe projektu.
Pozrite si8 gadgetov nielen pre Hi-tech kempovanie
„Impulzom pre vznik Turistického semaforu je zaznamenaná zvýšená návštevnosť v slovenskej prírode o 2,5 milión návštev oproti minulému roku,“ povedal minister Ján Budaj.
V mape sa orientuje rovnako jednoducho, ako na farbách normálneho (nie COVID) semaforu. Červená farba predstavuje veľký počet turistov v danej lokalite a mini, oranžová väčší počet a zelená minimálny počet turistov.

Žiaľ, Turistický semafor aktuálne obsahuje len 230 lokalít zo slovenskej prírody, prevažne národných parkov a chránených území. Mapa je rozdelená podľa hraníc jednotlivých území. Miesta ale môžu byť pomenované veľmi nepresne, ako napríklad nižšie – TANAP – ostatné územie.
Ministerstvo tvrdí, že ďalšie lokality budú pribúdať. Turistický semafor vyvinula Štátna ochrana prírody v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia.


Najväčšou nevýhodou je, že dáta do systému zadávajú pracovníci parkov iba raz denne. „Mapa Turistického semaforu je pravidelne aktualizovaná každý deň o 10.00 hodine,“ tvrdí ministerstvo. Takto sa však môže stať, že kým v doobedňajších hodinách môže byť lokalita plná, poobede bude bez turistov a zas naopak, zelenou farbou označená lokalita ráno bude už poobede preplnená.
Neskôr by však malo pribudnúť aj častejšie updatovanie stavu v daných lokalitách.
Mimochodom, myslite aj na to, že „pohybovať sa mimo vyznačeného turistického chodníka je v chránených oblastiach 3., 4. a 5.stupňa ochrany zakázané.“ Zároveň: „V prípade, že počas vášho pobytu nastane situácia, ktorú je potrebné riešiť, resp. nahlásiť, môžete sa obrátiť na Zelenú linku MŽP SR na bezplatnom čísle: 0800 144 440.“

ZdrojFacebook,Turistický semafor
Komentáre k článku