Sigma prekvapila miniatúrnym full-framom s 61 Mpx snímačom

ZDROJ | Sigma

Japonská Sigma vynovila svoj najmenší model fp ešte z roku 2019. Nový model fp L ponúkne rovnako malé telo, ale ešte lepšiu výbavu s až 61 Mpx full-frame snímačom.

Sigma fp L tak ponúka 2,5x väčšie rozlíšenie ako mal pôvodný model Sigma fp z roku 2019. Už ten bol ale pre svet prekvapením vďaka svojim miniatúrnym rozmerom a mušej hmotnosti. Aj Sigma fp L tak patrí medzi najmenšie aparáty sveta s full-frame snímačom. Prvenstvo si stále drží Sony RX.

ZDROJ | Sigma

Sigma fp L nie je na prvý pohľad od pôvodného modelu v ničom odlišná. Dizajn aj ovládacie prvky ostali zachované. Jedinou novinkou na tele je vygravírované L pod názvom fp v prednej časti. Telo má stále rozmery iba 112,6 x 69,9 x 45,3 mm a hmotnosť 427 g s batériou a kartou vo vnútri.

Vo vnútri sa ale diali rozsiahle zmeny. Úplnou novinkou je full-frame BSI CMOS snímač s bayerovým rozložením pixlov s rozlíšením 61 Mpx (9 520 x 6 328 px). Len pre zaujímavosť, pôvodný model mal 24,6 Mpx.

ZDROJ | Sigma

Citlivosť snímača výrobca udáva až na ISO 6 – ISO 102 400. Snímač využíva hybridný autofókus založený na detekcii kontrastu, ale aj fázovom posune. Pokrýva takmer celú plochu snímača a nechýba mu ani sledovanie tváre. Maximom pre kontinuálne snímanie je 10 fps.

Naproti pôvodnému modelu nová fp L ponúka aj elektronický hľadáčik s 0,5″ OLED displejom a 0,83x zväčšením. Ten je síce nutné dokúpiť samostatne, no existuje. Pripája sa nie z hornej, ale z bočnej strany, kde sú aj všetky potrebné porty. Priamo na tele elektronického hľadáčiku je ale aj USB-C port či 3,5 mm audio port, aby ste neprišli o tieto porty pri jeho nasadení.

ZDROJ | Sigma

Novinkou je USB-C port, cez ktorý je možné novinke dodávať aj energiu. Vďaka tomu môžete fotiť či natáčať s pripojenou externou batériou prakticky donekonečna. Teda až pokiaľ neminiete pamäť na SDXC karte, alebo neminiete energiu aj v externej batérii. Batéria vo vnútri ale má zvládnuť do 240 záberov, alebo 60 minút videa.

ZDROJ | Sigma

Zadný 3,15″ displej s rozlíšením 1 024 x 682 px je fixný, bez možnosti vyklopenia do akejkoľvek strany. Zaujímavosťou novinky je napríklad rýchle prestavovanie nastavení vďaka QR kódom. Fotograf by tak teoreticky mohol mať niekoľko kartičiek s QR kódmi, vďaka ktorým by si menil základné nastavenia v priebehu sekundy.

ZDROJ | Sigma

Inou zaujímavosťou je zas funkcia Crop Zoom, vďaka ktorej aj bez zoom objektívu viete priblížiť snímaný objekt. Je to vďaka obrovskému rozlíšeniu, a teda logicky je výsledný záber s menším rozlíšením.

Poteší aj možnosť natáčania 4K videa (4 096 x 2 160 px) pri 24 fps s 12-bitovou farebnou hĺbkou a v RAW formáte cez HDMI výstup. Nechýba ale ani Full HD video, ktoré je možné natáčať do 120 fps.

ZDROJ | Sigma

Plusom ostáva veľká škálovateľnosť, keďže ku L-Mount bajonetu, ktorý používa aj Leica, je možné pripojiť prakticky akýkoľvek objektív, ktorý má Sigma v ponuke. A tých nie je málo.

ZDROJ | Sigma

V malom tele sa ale nenašlo miesto pre Bluetooth či Wi-Fi modul.

Novinka sa má na globálny trh dostať v priebehu tohto mesiaca s cenou takmer 2 500 dolárov. Rovnakú cenu, ale v eurách môžeme očakávať aj u nás.

ZDROJ | Sigma

ZdrojSigma

Komentáre k článku