Sigma fp – najmenšie full-frame CSC sveta

ZDROJ | Sigma

Japonská Sigma prekvapila novým fotoaparátom, ktorý má len 370 gramov a rozmery kompaktu, no aj napriek tomu je v ňom osadený full-frame snímač s rozlíšením 24,6 Mpx!

ZDROJ | Sigma

Hoci by sa dalo povedať, že ide o najmenší fotoaparát sveta s full-frame snímačom, nie je to celkom pravda. Sony totiž pred rokmi full-frame snímač doslova napratalo do tela kompaktu RX1.

Nová Sigma fp s rozmermi 112,5 x 69,9 x 45,3 mm a hmotnosťou 370 gramov (bez batérie a karty, resp. 422 g s batériou) je síce miniatúrna, hrúbka je však poriadna. Vidieť to aj na záberoch „zhora”.

Telo je však utesnené voči vlhkosti, vode a prachu. Telo je z hliníkovej zliatiny, takže by malo prežiť aj prípadný pád. Objektív už ale asi nie.

ZDROJ | Sigma

V tele je 24,6 Mpx full-frame snímač s Bayerovým rozložením a veľkosťou 35,9 x 23,9 mm. Sigma fp nemá klasickú mechanickú uzávierku pred snímačom, využíva iba elektronickú. Autofókus používa 49-bodov detekcie kontrastu. Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 100 – ISO 25 600, resp ISO 6 – ISO 102 400 v rozšírenom režime. Maximálna rýchlosť kontinuálneho snímania je 18 fps.

Displej na zadnej strane má 3,15″ uhlopriečku a rozlíšenie cca 1 024 x 682 px. Displej je žiaľ statický, bez možnosť vyklopenia.

ZDROJ | Sigma

Hoci ide o profi model, výrobca mu nadelil aj viacero softvérových vylepšení pre fotky a videá. Napríklad je možné využívať viaceré farebné módy, vrátane nového Teal a Orange inšpirovaného vraj  Hollywoodom. Sigma fp je tiež prvým modelom výrobcu, ktorý ponúkne nastavenie pre tonálnu krivku. Pre rýchle využívanie funkcií Sigma pridala pod displej samostatné tlačidlá Tone a Color. Nechýba ale ani Auto HDR funkcia.

ZDROJ | Sigma

Video je možné nahrávať vo 4K UHD rozlíšení pri 24 fps v ALL-I a v H.264 formáte.

Plusom novinky je veľká škálovateľnosť. K L-Mount bajonetu, ktorý mimochodom používa Leica, je možné pripojiť prakticky akýkoľvek objektív, ktorý má Sigma v ponuke (väčšinou cez konvertor).

Vďaka portom na strane je zas možné pripojiť aj množstvo príslušenstva. Na boku je HDMI s 12-bit CinemaDNG výstupom, 3,5 mm audio port na mikrofón, port pre blesk a USB-C port.

Cena ani dostupnosť zatiaľ neboli ohlásené.

ZDROJ | Sigma

ZdrojSigma

Komentáre k článku