Samsung The Wall – 146″ modulárna microLED telka

ZDROJ | Samsung

Samsung si na výstavu CES 2018 v Las Vegas priniesol veľkú chuťovku. Doslova. Prezentoval totiž až 146-palcový (370 cm) modulárny televízor s novou technológiou microLED, ktorá má poraziť aj OLED displeje. MicroLED je tvorená z anorganických LED, pričom OLED je z organických, ktoré môžu byť nestále.

Pozrite siLG prichádza s revolúciou v podobe rolovacej OLED TV

Samsung The Wall je obria modulárna telka, ktorá zatiaľ nebude na trhu, no výrobca ukazuje akým smerom sa bude uberať. QLED bude síce aj tento rok hrať medzi jeho televízormi prím, no microLED považuje za technológiu budúcnosti.

MicroLED displej je založený na LEDkách, no úplne nových. Nepotrebujú žiadne podsvietenie, emitujú si ho samé. Zároveň sú podstatne menšie, ako súčasné LED alebo OLED pixely, výrobca hovorí o mikrometroch. Vďaka tomu je možné na rovnako veľký panel umiestniť viac LEDiek a teda zvýšiť i jeho rozlíšenie.

ZDROJ | Samsung

V blízkej budúcnosti tak nebude problém vyrábať 8K microLED panely aj na 40″ televízoroch, no pokojne aj na displejoch phabletov či notebookov.

MicroLED technológia má zároveň ponúkať podstatne vyšší jas ako OLED, vraj cez 2 000 nitov, pričom spotreba má byť na minimálnej úrovni. Na rozdiel od klasických LED displejov nepotrebuje ani farebný filter a podľa výrobcu je i odolnejšia.

Za technológiou stojí pravdepodobne nedávna akvizícia Samsungu, spoločnosť PlayNitride z Taiwanu, ktorá sa vývoju microLED technológie venuje už roky. MicroLED tvoria miniatúrne LED diódy z nitridu gália.

ZDROJ | PlayNitride

Samsung však neupresnil možnosti modulárnosti. Hovorí síce o možnostiach prispôsobenia pre používateľov a bezrámikovom dizajne, ale ako to bude fungovať nie je známe. Ak je možné za jeden modul považovať The Wall, tak pripojením dvoch rovnako veľkých TV na stenu je možné vytvoriť až 246″ (6,27 m) kúsok. To je už také poriadne veľké a určite i drahé domáce kino.

ZDROJ | Samsung

Zaujímavosťou je, že Samsung neprezradil rozlíšenie The Wall. Môže to by 4K Ultra HD, ale pokojne aj 8K Ultra HD. Samsung neupresnil ani to, kedy sa novinky dočkáme na trhu. The Wall je zatiaľ iba ukážkou toho, čo nás čaká snáď už v blízkej budúcnosti. Či to bude tento rok je zatiaľ otázne.

Komentáre k článku