Samsung predstavil sériu robotických pomocníkov nielen do domácnosti

ZDROJ | Samsung

Samsung si na tohtoročnú výstavu CES priniesol troch futuristických robotov a sériu robotických exoskeletonov, ktoré nám môžu v budúcnosti výrazne zjednodušiť život.

Trojica robotov Bot Air, Bot Care a Bot Retail čiastočne prezrádza svoj účel už svojimi menami. Najbližšie k reálnemu nasadeniu má Bot Care, ktorý má na vrchu umiestnený dotykový displej a niekoľko senzorov, pomocou ktorých môže používateľom zmerať srdcový tep a krvný tlak. Pomáhať bude najmä starším ľuďom.

https://youtu.be/tpP0eTF8QXM

Cez deň Bot Care dozerá na to, aby používatelia v jeho starostlivosti zobrali svoje lieky a v noci počúva a analyzuje ich spánok. Vďaka sérii senzorov sa dokáže voľne pohybovať v interiéri, no tieto senzory využíva aj na detekciu pádu používateľa. V takom prípade dokáže robot kontaktovať blízkych a rodinu, prípadne zavolať záchrannú službu.

ZDROJ | Samsung

O niečo menej zaujímavým robotom je Bot Air, ktorý sa dokáže pripojiť na merače kvality ovzdušia v jednotlivých izbách v domácnosti. Ak v niektorej z miestností klesne kvalita ovzdušia, Bot Air sa do tejto miestnosti premiestni a vzduch prefiltruje.

Pozrite siNové chladničky Samsung Family Hub majú už aj umelú inteligenciu

Bot Retail nebude pomáhať v domácnosti, ale v obchodoch, kde môže zákazníkom priniesť kávu alebo občerstvenie a vďaka zabudovanej technológii NFC aj prijímať platby. Ak Bot Retail rozpozná, že návštevník nosí hodinky od Samsungu, ponúkne mu k ním ďalšie príslušenstvo.

ZDROJ | Samsung

Celkom z inej kategórie futuristických zariadení je Gait Enhancing Motivational System, v skratke GEMS. Ide o nositeľné robotické príslušenstvo, alebo tiež exoskelet, ktorý používateľovi pomáha v pohybe. Najkomplexnejším prezentovaným modelom bol zrejme GEMS-H, ktorý používateľovi pomáha pri chodení.

ZDROJ | Samsung

GEMS-H dokáže používateľovi pri chodení ušetriť až 23 % energie, zrýchliť jeho chôdzu o takmer 20 % a pomôcť mu so správnym držaním tela, pričom váži len 2,1 kilogramu. Najväčší prínos môže mať takýto exoskelet v zdravotníctve, kde pomôže ľuďom pri rehabilitácii. Použiť sa však dá aj ako pomôcka na rekreačné cvičenie.

Pozrite siNetatmo má domáci zvonček s kamerou pre Apple HomeKit

Dnes už nie je otázkou, či sa takéto zariadenia dostanú do rúk bežných používateľov, ale skôr kedy a za koľko. Samsung zatiaľ na tieto otázky nechcel odpovedať a je jasné, že to ešte niekoľko rokov potrvá. S každým ďalším ročníkom výstavy CES sú však tieto zariadenia o krok bližšie k reálnemu nasadeniu a pokrok v tomto segmente sa postupne zrýchľuje.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku