Samsung dnes predstavil špičkové 8K QLED televízory Q950TS a Q800T

ZDROJ | Samsung

Samsung dnes na on-line tlačovej konferencii predstavil nové modelové rady televízorov QLED 8K, QLED 4K a Crystal UHD pre rok 2020. Dnes sa pozrieme na novú 8K sériu, ich parametre uspokoja aj toho najnáročnejšieho používateľa.

ZDROJ | Samsung

Samsung rozdelil 8K televízory do dvoch modelových radov. Top sériu s nekompromisným výkonom predstavuje Q950TS s 8K AI upscaling s neurónovou sieťou pre obnovu detailov. Základná séria nesie označenie Q950TS. Práve tá predstavuje alternatívu ku konkurenčným 8K televízorom.

ZDROJ | Samsung

Q950TS

Televízor prakticky nemá žiadne rámiky, 99 % prednej plochy zaberá obrazovka. Infinity dizajn podčiarkuje svoju exkluzivitu perforovaným hliníkovým rámom. Televízor má hrúbku len 15 mm, aj vďaka tomu sa dá ľahko pripevniť na stenu bez toho, aby pôsobil rušivým dojmom.

ZDROJ | Samsung

Vlajková loď výrobcu je vybavená procesorom AI Quantum Processor 8K novej generácie s vyspelou umelou inteligenciou, ktorá si poradí so špičkovou interpoláciu obrazu. Strojové učenie analyzuje charakteristické znaky jednotlivých pixlov a následne ich prekreslí do 8K rozlíšenia.

ZDROJ | Samsung

Technológia AI ScaleNet rieši problémy s kolísajúcou kvalitou internetového pripojenia. Optimalizuje aktuálne dostupnú dátovú rýchlosť, počas prenosu dáta komprimuje a znižuje tak ich objem. Do pôvodnej veľkosti ich rozbalí až v samotnom televízore, vďaka tomu si vystačí s polovičnou rýchlosťou. Samsung na tejto technológii spolupracuje s Amazonom.

Pozrite siČo je to 8K a kedy sa udomácni v našich obývačkách?

Technológia Adaptívny obraz s pomocou AI dokáže meniť jas v jednotlivých scénach tak, aby používatelia dostali perfektný kontrastný obraz v každom prostredí.

Adaptívnemu obrazu sekunduje funkcia Adaptívny zvuk. Ponúka režim pre každú scénu, optimalizuje zvuk pre konkrétnu miestnosť (priestor). Ak rozporná nezvyčajný hluk (napríklad vysávač), zosilní len hlas, keď hluk prestane, opäť ho vráti na pôvodnú úroveň.

ZDROJ | Samsung

Audiozážitok umocňujú horné bočné a spodné reproduktory s priestorovým zvukom Object Tracking Sound (OTS+). Po pripojení soundbaru zostanú hrať horné a bočné reproduktory, spodné nahradí pripojený audiosystém. Vstavané reproduktory poskytujú 70-wattový výkon.

ZDROJ | Samsung

Priame podsvietenie analyzuje scénu, do oblastí s najvyšším jasom dokáže poslať o 20 % viac energie a tak zvýšiť ich jas s tým, že detaily v tmavých miestach ostanú nezmenené.

ZDROJ | Samsung

Pri sledovaní zo vzdialenosti troch až piatich metrov si diváci užijú výnimočný efekt nekonečnej obrazovky, čiže Infinity Screen.

Televízor sa bude predávať v troch veľkostiach: 65″, 75″ a 85″, odporúčaná cena začína na 5 999 €.

ZDROJ | Samsung

Q800T

Aj základný modelový rad 8K televízorov využíva umelú inteligenciou na vylepšenie obrazu, zvuku a ďalších vlastností. Modely spĺňajú požiadavky Certified Test Specifications, odborového združenia 8K Association a štandard CTA 8K Ultra HD Display Definition.

ZDROJ | Samsung

Okrem toho sa môžu používatelia tešiť na množstvo smart funkcií pracujúcich na platforme Tizen. Vychutnať si môžu napríklad jednoduché hlasové ovládanie a k tomu vyskúšať funkciu Multiview.

Ani v tejto sérii nechýba priestorový zvuk OTS+, 70 W výkon priestorových (4.2.2) reproduktorov.

Séria Q800T je k dispozícii v štyroch veľkostiach: 55″ (2 999 €), 65″ (3 999 €), 75″ (5 499 €) a 82″ (6 999 €).

ZDROJ | Samsung

 

Obe modelové rady QLED 8K patria medzi prvé televízory na svete podporujúce prehrávanie natívneho obsahu v 8K rozlíšení. V tomto roku budú môcť majitelia týchto televízorov sledovať a streamovať obraz v 8K pomocou kodeku AV1. Všetky 8K televízory Samsung pre rok 2020 podporujú túto funkciu už z výroby. Okrem toho Samsung spolupracuje so svojimi partnermi (napríklad YouTube) na ďalších spôsoboch, ako natívne 8K rozlíšenie streamovať.

ZDROJ | Samsung

Samsung pripomína, že k takýmto televízorom je dôležitý kvalitný obsah v 8K rozlíšení, ktorý spolu s 8K smartfónmi spôsobí naozajstný boom.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku