Rolls-Royce ide do elektriky, novinku nazval Spirit of Innovation

ZDROJ | Rolls-Royce

Britská značka Rolls-Royce nie je len o automobiloch (Rolls-Royce Motor Cars Ltd.), ale aj o lietadlách, vlakoch a lodiach (Rolls-Royce plc). Hoci prvá spoločnosť na elektromobily zatiaľ možno ešte ani nepomýšľa, druhá spoločnosť chce do roku 2050 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu. Aj preto už niekoľko rokov pracuje na plne elektrickom lietadle.

ZDROJ | Rolls-Royce

Lietadlo Rolls-Royce Spirit of Innovation má byť najrýchlejšie na svete. Rolls-Royce už pred niekoľkými mesiacmi úspešne vykonal prvé reálne testy na zemi, na letisku sa lietadlo úspešne rolovalo a pohybovalo bez inej pomoci. Tým spoločnosť dokázala, že pohon na batérie je reálny. Zároveň však otestovala celý pohonný systém lietadla. Bez neho by totiž všetko bolo iba na papieri, resp. v počítačových simuláciách.

Lietadlo má pritom produkovať až 400 kW výkon, vďaka čomu má dosahovať rýchlosti až cez 480 km/h. Tým sa má stať najrýchlejším elektrickým lietadlom na svete. Zatiaľ pritom nie je vo výrobe žiadne podobné lietadlo, ktoré by dosahovalo takéto rýchlosti.

ZDROJ | Rolls-Royce

O pohon sa stará až 6 000 batériových článkov od spoločnosti Electroflight. Na jedno nabitie by mali dodať dostatok energie na zhruba 320 km letu. To by znamenalo, že z Londýna sa na jedno nabitie dostanete aj do Paríža.

Zaujímavé je, že lietadlo nie je tiché. Známy zvuk aj dnes využívaných malých lietadiel totiž spôsobuje hlavne vrtuľa, nie motor. Inou zaujímavosťou je fakt, že vrtuľa Spirit of Innovation sa točí pomalšie práve pre šetrenie energie. Zároveň má  ale spôsobovať menšie vibrácie a má byť i tichšia.

Lietadlo má už čoskoro absolvovať prvé reálne testy vo vzduchu z vojenského letiska Boscombe Down v grófstve Wiltshire. Tu ho musia ale dopraviť po zemi, keďže lietadlo zatiaľ nemá platné testy a nemôže lietať v britskom vzdušnom priestore.

ZDROJ | Rolls-Royce

Teraz Rolls-Royce vydal i správu, že práve na zemi, na letisku vo Wiltshire ho bude sprevádzať Jaguar I-Pace, plne elektrické SUV od ďalšej britskej spoločnosti. Rolls-Royce vtipne dodáva, že aj I-Pace sa z Londýna do Paríža dostane na jedno nabitie, vzdialenosť medzi mestami po ceste má byť takmer 470 km.

ZDROJ | Rolls-Royce

Lietadlo Spirit of Innovation má vzlietnuť do vzduchu v najbližších týždňoch. Hoci sa Spirit of Innovation nemusí dostať do výroby, Rolls-Royce plánuje využiť všetky poznatky z projektu do komerčných produktov, ktoré v budúcnosti vytvorí.

Rolls-Royce Spirit of Innovation je súčasťou programu ACCEL (Accelerating the Electrification of Flight), ale aj programu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 priamo od britskej vlády. Do ACCEL projektu Rolls-Roycu sú zapojené viaceré britské spoločnosti, ale aj samotná vláda cez tamojšie ministerstvo obchodu.

ZDROJ | Rolls-Royce

Spoločnosť Rolls-Royce pritom už znížila produkciu skleníkových plynov o polovicu od roku 2014. Do roku 2030 chce ale eliminovať všetky na nulu. Do tohto roku majú byť aj všetky nové produkty Rolls-Royce kompatibilné s nulovými emisiami a všetky produkty, ktoré spoločnosť vyrába do roku 2050.

ZDROJ | Rolls-Royce

ZdrojRolls-Royce,Rolls-Royce

Komentáre k článku