Rekord internetu je z iného sveta: 178 Tbit/s

ZDROJ | New Atlas

Kým pred niekoľkými rokmi bolo vysnenou métou domáceho internetu pripojenie po optike FTTx s rýchlosťou 100 Mbit/s, dnes je takýmto pomyselným high-endom 1 Gbit/s. Nový rýchlostný rekord internetu však aj takéto rýchlosti odsúva do dimenzií, kde by sa dali považovať za štatistickú odchýlku.

Výskumný tím vedený Dr. Lidiou Galdino z britskej UCL Electronic & Electrical Engineering v spolupráci so spoločnosťami Xtera a KDDI Research totiž dosiahol rekordnú rýchlosť prenosu dát na optickom vlákne 178 terabitov za sekundu (178 000 Gbit/s). Pre ilustráciu, takáto rýchlosť by umožnila stiahnuť celú knižnicu Netflix-u za menej ako jednu sekundu.

Pozrite siXG-FAST prenesie až 10Gbit/s po medených kábloch

Pri tejto rýchlosti by aj stiahnutie dát, ktoré tvorili prvý obraz čiernej diery na svete trvalo menej ako hodinu. V skutočnosti sa tieto dáta kvôli svojmu objemu museli uložiť na pol tony pevných diskov a prepraviť lietadlom. Rekordná rýchlosť sa blíži teoretickému limitu prenosu dát, ktorý v roku 1949 stanovil americký matematik Claude E. Shannon.

Takáto rýchlosť je takmer šialená a pre súčasné bežné aplikácie nemá veľa využitia, ale, ako vravia starí dobrí budhisti – „Keď je žiak pripravený, učiteľ sa nájde“.

Prenos dát rýchlosťou 178 Tbit/s je 17 800 krát rýchlejší ako dnešné najrýchlejšie komerčné pripojenie k internetu dostupné pre spotrebiteľov. V niektorých lokalitách miest v Japonsku, USA, alebo na Novom Zélande poskytujú operátori zákazníkom optické pripojenie rýchlosťou 10 Gbit/s. Konkurovať tu nemôže ani sieť ESnet s rýchlosťou 400 Gbit/s.

Lidia Galdino, vedúca výskumného tímu.ZDROJ | UCL

Nová technológia prekonáva aj ďalších súčasných rekordmanov, vrátane experimentálneho fotonického čipu vyvinutého v Austrálii, ktorý pred pár mesiacmi dosiahol rýchlosť prenosu 44 Tbit/s, a držiteľa doterajšieho rekordu, japonský výskumný tím s rýchlosťou 150 Tbit/s.

Aby dosiahli špičkovú rýchlosť, inžinieri z University College London (UCL), Xtera a KDDI Research vyvinuli nové technológie, ktoré dokážu preniesť viac informácií prostredníctvom existujúcej infraštruktúry optických vlákien. Väčšina optických technológií v súčasnosti využíva šírku pásma maximálne 4,5 THz, pričom niektoré nové technológie sa blížia k 9 THz. Nový systém však zvyšuje latku až na 16,8 THz.

ZDROJ | Delimiter

Vysoká rýchlosť nie je len výsledkom extenzívnych opatrení – jednoduchého rozšírenia prenosového pásma. Aby ju dosiahli, vyvinuli vedci aj novú technológiu geometrického tvarovania, kombinujúcu signály a meniacu fázu, jas a polarizáciu vlnových dĺžok. Takto sa dá svetelným lúčom preniesť viac informácií bez toho, aby sa navzájom ovplyvňovali vlnové dĺžky.

Pozrite siRýchlejšia optika? Krútené lúče prinesú 100-násobné rýchlosti

Lidia Galdino, vedúca výskumného tímu k úspechu uviedla: „Kým súčasné najmodernejšie prepojenia cloudových dátových centier dokážu prenášať dáta rýchlosťami do 35 Tbit/s, pracujeme s novými technológiami, ktoré efektívnejšie využívajú existujúcu infraštruktúru, lepšie využívajú šírku pásma optických vlákien a umožňujú rekordnú rýchlosť prenosu 178 terabitov za sekundu.“

Dobrou správou je, že nová technológia sa dá pomerne ľahko integrovať do existujúcej infraštruktúry, pretože používa optické vlákna v kábloch, ktoré už v mnohých častiach sveta existujú. Namiesto výmeny mnohých kilometrov optokáblov stačí len upgrade zosilňovačov, ktoré sú umiestnené každých 40 až 100 km. Predstavuje to necelé 4% nákladov oproti výstavbe kompletných optických trás.

ZdrojUCL

Komentáre k článku