Withings Steel HR Sport – hybridné smart hodinky nielen pre športovcov

Kategória smart hodiniek zahŕňa široké spektrum produktov, ktoré pristupujú k myšlienke nositeľnej elektroniky úplne odlišným spôsobom. Svojské sú aj hodinky Withings Steel HR Sport, ktoré sú v prvom rade analógové a až v druhom rade smart.

Naše hodnotenie

89%
0 100

Výhody

  • dizajn
  • dlhá výdrž batérie

Nevýhody

  • chýba integrovaný GPS modul
  • nedomyslené upozornenia

Jednou vetou

Withings Steel HR Sport sú hodinky, ktoré kombinujú analógový štýl s inteligentnými smart funkciami zameranými najmä na šport.

Keď sa hovorí o smart hodinkách, väčšinou si predstavíme štvorcový alebo okrúhly mini-počítač na zápästí, ktorý v niektorých prípadoch dokáže takmer plne nahradiť smartfón. Existuje však aj konzervatívnejší prístup, kedy sú k analógovým hodinkám pridané vybrané smart funkcie. Takýto prístup zvolila aj spoločnosť Withings pri návrhu hodiniek Steel HR Sport. Na prvý pohľad by ste ich zrejme nerozoznali od bežných remienkových hodiniek, akých nájdete na trhu tisíce.

Toto nie sú prvé hodinky od spoločnosti Withings a dokonca ste možno videli podobné hodinky s podobným názvom aj pod značkou Nokia. Nie je to náhoda, spoločnosť Withings chvíľu vlastnila fínska Nokia, ktorá sa jej však nedávno vzdala a preto tu máme nový produkt pod staro-novou značkou – tentokrát s prívlastkom Sport. Dizajn  našťastie nie je primárne športový a tak ide v podstate o hodinky na každodenné nosenie s možnosťou využitia pri športe.

Čas vám budú ukazovať klasické ručičky, ktoré však nenastavíte cez tlačidlo na bočnej strane, ale cez mobilnú aplikáciu Health Mate. Pri úvodnom párovaní ručičky nakalibrujete a aplikácia následne odošle do hodiniek presný aktuálny čas. Nemusíte si tak robiť starosti s manuálnym nastavovaním a prípadným prestavovaním pri zmene času. To však samozrejme nie je jediná smart vlastnosť hodiniek.

Vo vnútri hlavného ciferníku je jeden menší ciferník, ktorý zobrazuje percentuálne naplnenie pohybového cieľa a nad ním je OLED displej pre zobrazovanie notifikácií, srdcového tepu, počtu krokov, vzdialenosti, kalórií, aktivít a budíkov. Withings Steel HR Sport tak vďaka analógovo-digitálnemu dizajnu vydržia na jedno nabitie až 25 dní, 5 dní v režime cvičenia a ďalších 20 dní v režime šetrenia batérie, kedy je OLED displej vypnutý a hodinky iba zobrazujú čas.

Na hodinkách je jediné hardvérové tlačidlo, ktorým ovládate prostredie na OLED obrazovke. Jedno stlačenie prebudí displej, ďalšími stlačeniami sa pohybujete medzi jednotlivými položkami v menu. Pre potvrdenie položky na obrazovke slúži dlhé stlačenie.

Interakcia s hodinkami je teda minimálna a na okrúhly displej sa budete pozerať najčastejšie pri čítaní notifikácií. Hodinky dokážu prijímať upozornenia na hovory, správy, udalosti a v podstate akúkoľvek notifikáciu zo stovky podporovaných aplikácií.

Pri zvonení tak na hodinkách uvidíte meno volajúceho a pro prijatí správy cez Messenger uvidíte ikonu aplikácie, za ktorou sa posunutím zobrazí správa (pri dlhších textoch sa zobrazí len časť správy). Keďže displej nie je dotykový, je uložený pod sklom a hodinky majú iba jedno tlačidlo, na notifikácie už samozrejme budete musieť odpovedať z telefónu.

Uvítal by som však, ak by sa pomocou tlačidla aspoň dali odmietať prichádzajúce hovory. Potešilo by tiež nastavenie rýchlosti rolovania textu, vďaka ktorému by ste mohli zistiť nutnosť odpovedania na správu oveľa rýchlejšie.

Posledným mínusom je nepoužívanie pohybového senzoru pri notifikáciách. Upozornenie sa totiž zobrazí bez ohľadu na to, či sa na hodinky práve pozeráte alebo nie. Displej by mal rozsvietiť až po zodvihnutí zápästia, pretože inak vám môže podstatná časť správy uniknúť.

Čím si teda hodinky vyslúžili prívlastok Sport? Hodinky v prvom rade neustále merajú srdcový tep, ktorý následne v mobilnej aplikácii zobrazujú v prehľadných grafoch. Ľahko tak môžete vidieť, aký je váš tep v pokoji, pri miernej záťaži alebo pri maximálnom vyťažení počas športovania.

Aktivitu môžete merať až pri 30 rôznych športoch, od behu, cez plávanie, cyklistiku, tenis, jogu, lyžovanie, hokej, posilňovanie, futbal až po windsurfing. Má to však jeden háčik, pre sledovanie polohy pomocou GPS musíte so sebou nosiť aj smartfón.

Withings síce uvádza, že hodinky podporujú sledovanie polohy pri behu a ďalších športoch, no v skutočnosti ide o „Connected GPS“. Kľúčové je teda neustále prepojenie so smartfónom, s ktorými počas športu hodinky komunikujú. Napríklad spomínaný beh tak môžete spustiť na hodinkách tlačidlom na boku, no hodinky si okamžite skontrolujú, či sú pripojené k smartfónu.

Ak áno, hodinky vzdialene v aplikácii odštartujú sledovanie behu a po ukončení vám v danej aplikácii aj zobrazia trasu, rýchlosť, tep a ďalšie štatistiky. Ak nie, beh sa zaznamená bez sledovania polohy.

Či takéto sledovanie stačí, je čisto subjektívna vec. Osobne by som sa však radšej vyhol behaniu s čoraz väčšími smartfónmi a ak už nie prehrávanie hudby, tak aspoň sledovanie polohy pomocou GPS by som rád delegoval na hodinky.

Okrem celodennej a športovej aktivity dokážu hodinky sledovať aj spánok, samozrejme s predpokladom, že vám neprekáža spať s hodinkami na ruke. Ak nie, po zobudení uvidíte v aplikácií informácie o vašom spánku, kde je zahrnuté striedanie spánkových fáz, dĺžku spánku, hĺbku, tep, prerušenia a spánkové skóre.

Toto skóre kombinuje spomínané informácie o spánku do jedného čísla, ktoré vám poskytne rýchly pohľad na to, ako dobre ste sa vlastne vyspali. Hodinky okrem toho podporujú smart budík, ktorý vás zobudí v rámci časového rozpätia vtedy, keď ste najviac oddýchnutí.

Tu možnosti hodiniek Withings Steel HR Sport končia. Po testovaní podstatne inteligentnejších hodiniek som od analógových smart hodiniek nečakal veľa. Už po pár dňoch som si však uvedomil, že mi naopak chudobnejší zoznam funkcií vyhovuje. V jednoduchosti je krása a hodinky vďaka jednoduchosti nie sú tak hrubé, nevyžadujú tak časté nabíjanie a nebudia na verejnosti toľko pozornosti.

Okrem drobných nedostatkov, ktoré by sa dali vyriešiť softvérovou aktualizáciou, by sa dala hodinkám Withings Steel HR Sport vytknúť cena 199,95 €. Všetky spomínané smart funkcie totiž ponúkajú aj smart náramky, ktoré síce nie sú tak elegantné, no sú podstatne lacnejšie.

Quatro ti teraz ponúka možnosť vziať si hodinky Withings Steel HR Sport na splátky. Ak ich splatíš do polroka, získaš 0% úrok. Viac informácií a zoznam predajných miest nájdeš TU.
Komentáre k článku