Super Mario 3D World vo forme patrí už teraz medzi hry roka 2021

ZDROJ | Nintendo

Kráľ behačiek prichádza v balení s dvomi hrami: klasickou i novodobou v otvorenom svete.

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • vynikajúca hrateľnosť oboch hier
  • desiatky levelov základnej hry plné nápadov
  • nový oblek otvára kopu nových možností v oboch hrách
  • co-op pre 2 až 4 hráčov s rôznymi postavami
  • vylepšenia pôvodnej hry ju robia ešte lepšou
  • Bowser's Fury so skvelým konceptom voľnosti
  • dobré výzvy pre veteránov i prístupnosť pre nováčikov
  • audiovizuálne spracovanie patrí do Switch špičky

Nevýhody

  • kamera hnevá v oboch hrách

Jednou vetou

Super Mario 3D World je skvelá dvojkombinácia behačiek pre celú rodinu plná nápadov i kvalitných výziev.

Minulý týždeň sme recenzovali príjemnú behačku Sackboy: A Big Adventure. Sony sa pustila úspešne do žánru, ktorý na PlayStation prekvitá, no najmä vďaka práci rôznych iných štúdií. Zároveň je to doména, kde už roky tvrdí muziku niekto iný – Super Mario s úžasnou históriou za tri a pol dekády.

Takže keď zrazu príde takmer zabudnutý diel z roka 2013 a pridá sa k nemu svieži pohľad na svet behačiek, máte pred sebou úžasnú dvojkombináciu, ktorá si pýta vysoké hodnotenie na počkanie. Čím dlhšie ju budete hrať, tým viac budete presvedčení, že si všetky body patrične zaslúži. A zároveň uvidíte, ako sa vyvíja Mario žáner v čase – špičkový titul z čias svetov a levelov i novodobá verzia v otvorenom svete a dávkou voľnosti.

Klasický Super Mario… pekne v 3D (parádne repete)

Super Mario 3D World vyšiel kedysi na Wii U, ale okrem pár miliónov majiteľov konzol sa k nemu nedostal nikto. Bola by škoda nezobrať ho, dať ho do ešte lepšej grafiky a ponúknuť hladošom s 80 miliónmi Switch. Táto časť prináša viaceré novinky, ale v jadre ostáva chytľavou behačkou, ktorá má ideálne rozloženie mapy, levelov i správnu dávku výziev.

Takže hneď na začiatku ste svedkami únosu – ale namiesto klasickej obete princeznej Peach sa do pazúrov zlovestného Bowsera dostávajú drobné víly. A naši známi na prechádzke sa akurát stanú svedkami únosu, napokon naskáču do sklenej rúry v poradí Peach, Mario, Luigi a dobrodružstvo v novom svete sa môže začať.

Pristanete rovno na svetovej mape v prvom kráľovstve a máte relatívne voľný pohyb až narazíte na objekt – a to je už prvý level. Skáčete dnu a čaká vás parádne otvorený level plný predmetov, nepriateľov, skákania, voľných plošiniek, zlatých otáznikov, skrytých tajomstiev, viacerých ciest, ktorými sa môžete dostať k cieľu a aj časové výzvy.

Je až neuveriteľné koľko aktívnych prvkov sa dá vložiť do jediného levelu. Kde sa iné tímy snažia šetriť a nechávať si prekvapenia na neskoršie fázy, tu prichádza parádna náplň a máte čo robiť na viaceré pokusy. Pretože počas prvého prechádzania vám možno ujde nejaký bonus alebo zistíte (podobne ako ja), že ste si dali načas a vaša púť levelom môže skončiť skôr ako chcete.

Áno, je tu časový limit, ktorý si občas môžete predĺžiť extra sekundami, ale inak je hra pomerne prísna a musíte si ho stihnúť. Alebo – a to môže byť neraz alternatíva – si level zopakujete a doplníte predmety, tajomstvá či potrebné artefakty.

ZDROJ | Nintendo

Super Mario je v tom smere jasne neúprosný a platia pri ňom staré dobré pravidlá – skáčete po hlave rôznym nepriateľom, aby vám nebrali zdravie. Zbierate mince a za každú stovku získate život. Ale najdôležitejšími na zber sú hviezdičky a pečiatky. Hviezdičky sú povinné a najmä vám umožnia dostať sa neskôr do ďalších kráľovstiev – hra vás najprv chce preveriť, či ste dostatočne skúsení, až potom pustiť ďalej. To pečiatky sú už nepovinná zábavka, ale vďaka nim môžete odhaľovať rozmanité zákutia levelov a dostať sa úplne všade.

Pestrá náplň levelov je obohatená aj o rôzne power-upy, resp. varianty Maria. Je tu rôznorodá klasika i čosi nové pre fanúšikov: nechýba Mario s bumerangom, červená verzia s ohnivými guľami i chvostnáč s lepšou výdržou. Novinkou je zmena na žltú mačku – nájdete zlatý zvonec a zrazu sa premeníte, môžete lepšie útočiť a dostanete sa na vyššie časti levelu, lebo Mario takto lozí po stenách. Autori sa môžu lepšie hrať s dizajnom a posielajú ho na rôzne vyvýšené miesta. Je to parádne víťazstvo dizajnu, lebo zatiaľ čo doteraz ste skočili do rúry a niekde sa vynorili, prípadne vyskákali, takto sa otvára viac možností a pohybu.

ZDROJ | Nintendo

Je Super Mario ťažká hra? Na koniec sa dostanete bez väčších problémov a hra rešpektuje, že ak sa vám aj opakovane nedarí, ponúkne zlatý lístok s ľahšou obtiažnosťou. Ale pokiaľ vám nejde iba o základný počet hviezdičiek, ale o všetky, je to už iná liga a musíte makať v každom leveli, hľadať kopu predmetov a skúšať znova vybrané výzvy.

Niekedy musíte byť totiž dostatočne rýchli kvôli limitu. Inokedy je potrebné, aby ste vhodne vyskákali po plošinách bez chýb – ak sa raz pošmyknete úplne dole, musíte ísť od začiatku. A ruku na srdce, neskoršie levely sú čoraz náročnejšie, takže budete ich opakovať aj päť či desať ráz. Výhoda je, že aj keď levely dávate v repríze, nemáte pocit, že prechádzate stále to isté, lebo výzvy sa priebežne striedajú.

Super Mario sa dá hrať sólo, ale k dispozícii je aj co-op variant až do štyroch hráčov. Tu sa môže každý hráč zhostiť inej postavy a pomáhať hlavnej. Je krásne vidieť, že Super Mario 3D World obstojí ako hra pre celú rodinu, nemá možnosť spoločného hrania iba pre dvoch, ale aj ďalších hráčov.

A kvarteto postáv prináša iné možnosti: zatiaľ čo Mario je braný ako univerzál, Luigi dokáže vyššie vyskočiť, Toad má úžasnú rýchlosť a je tu unikátna šanca hrať za princeznú Peach, ktorá ponúka možnosť plachtenia. Keď hrajú aspoň dvaja naraz, majú viac možností, postavy sa vhodne dopĺňajú či si môžu rozdeliť úlohy. Ak hráte sólo, odmakáte si všetko sami, ale máte motiváciu chodiť späť do levelov.

Super Mario 3D World robí všetko dobre: má skvelé ovládanie, kvantum nápadov, dobré kráľovstvá i levely. Núka skryté bonusy a je tu čo robiť dlhé hodiny. Čo je vítané, hra je prístupnejšia ako hardcore staršie tituly a tým pádom si môže nájsť veľké publikum aj u príležitostných hráčov, nielen fanúšikov.

ZDROJ | Nintendo

+ Bowser’s Fury (nevídaná novinka)

Druhou hrou v tejto kolekcii je Bowser’s Fury. Autori sa nechali osloviť súčasným ošiaľom a prinášajú do Mario univerza koncept otvoreného sveta s veľkou mierou voľnosti. Fungujú absolútne parádne a zrejme ukazuje, akým smerom sa môže ubiehať Super Mario aj v budúcnosti. Tá idea je pritom veľmi jednoduchá a chytľavá: Mario sa ocitne vo svete, kde zúri obrovský Bowser v nadživotnej veľkosti.

Je posadnutý zvláštnym čiernym atramentom (ako olej z Aktov X), preto je celý pokrytý v lepkavej hmote. Bowser trápi súostrovie Lake Lapcat, kde hneď na začiatku čaká Bowser Jr., ktorý tuší, že s otcom je zle a prosí Maria o pomoc.

Celá hra využíva otvorený svet a Bowsera k zvláštnej dualite. Väčšinu času máte od zloducha pokoj, skáčete po ostrove a plníte rôzne úlohy. Opäť je tu klasická náplň – treba zbierať mince, ale fungujú inak. Za 100 zlaťákov dostanete jednu zo špeciálnych schopností, ale keď vás Bowser zasiahne, stratíte päťdesiat.

Výhoda je, že sa vám nerátajú životy, máte ich nekonečno veľa, takže môžete opakovane skúšať úlohy. Power-upy sú známe: ohnivý, bumerangový, nepremožiteľný Mario, aj extra doplnenie života či mačacia forma. Práve tá sa náramne využíva pri štveraní na vyššie steny, stavby či majáky. Na hre je cítiť, že autori pracovali s mačacou formou už od prvých minút a otvorený svet priamo láka na objavovanie v rôznych formách, ale najčastejšie tejto.

ZDROJ | Nintendo

Ostrovy obsahujú rôzne plošiny, predmety, nepriateľov a rôzne skrýše. Do nich sa dostanete použitím jednou zo špeciálnych foriem a nájdete tu aj otázniky na stenách. Tie vám pomôže odmaľovať Bowser Jr., ktorého stačí zavolať a na dotykovom displeji ťuknete na miesto. A potom z neho vypadne bonus – akurát niekedy potrebujete naháňať aj bonus a nie je nič horšie ako keď vám ujde niečo, čo ste si krvopotne zháňali.

Hlavnou úlohou v Bowser’s Fury je poraziť zloducha, ale cesta k nemu je spletitá. Proti nemu sa totiž môžete postaviť iba v určitom čase. Funguje tak, že na mape nájdete obrovské zvonce, na ich odblokovanie potrebuje istý počet červenozlatých mačacích pečatí. Každý zvonec pýta iný počet, napríklad na prvý stačí 5, neskorší 15, ďalší 20 a podobne. Pečate získavate za plnenie úloh a v tom tkvie ľubovoľná hrateľnosť.

Môžete si vybrať, ktoré pečate budete zbierať ako prvé a na akú úlohu máte chuť. Chcete ísť zbierať modré mince na čas? Alebo idete hľadať zlatý kľúč, ktorý vám otvorí klietku? Pustite sa do toho, ale nesmiete spadnúť do vody, ani naraziť do nepriateľa, lebo oň prídete. Alebo si dáte zber všetkých predmetov v oblakoch? Prípadne vyriešite malý puzzle?

Rozmanitá hrateľnosť z bežných levelov sa zrazu rozprestiera v celom svete. A niekedy je ešte náročnejšie získať pečať, ak je zložená z piatich častí – postupne si ich skladáte, v spodnej časti displeja sa vám zobrazuje, koľko častí ste získali, ale nebudete vedieť ktoré a kde. Je na vás, ako budete postupovať, či v prvej lokalite zozbierate všetko alebo ich budete striedať

ZDROJ | Nintendo

.

Hra sa odohráva na veľkej mape, ale tá má určité lokality ohraničené na počet úloh. Využíva sa systém majákov, ktorý má spravidla v okolí päť pečatí za úlohy a keď ju získate, postupne sa čistí od temnoty a rozsvieti. Cieľom je odblokovať ďalšie časti mapy, očistiť ich od atramentu a dostať sa ďalej.

Ale Bowser vám pravidelne znepríjemňuje život, pretože raz za 6-7 minút sa zatmie, začne pršať a vtedy páli Bowser po ostrovoch, prší láva, no zároveň máte aj nové možnosti – v tejto tmavej fáze sa vám objavia nové plošiny, dostanete sa ku špeciálnym častiam a čo je ešte dôležitejšie, padajúce strely môžu zničiť aj krabice s Bowserovým logom a odhaliť tajomstvo.

Medzi jednotlivými úlohami máte možnosť postaviť sa voči Bowserovi v megalomanských súbojoch. Ak máte dostatočný počet pečatí, prídete ku zvoncu, váš Mario sa zväčší na nadživotnú veľkosť, proti nemu je Bowser a skúša na neho rôzne triky: kotúľa sa s ostňami, vdýchava obrovský vír, čo by vás vtiahol alebo páli laserovú strelu, ktorú treba preskočiť.

Raz za čas príde čas, kedy si dá Bowser pauzu, môžete mu skočiť na chrbát a vtedy ho zraníte. A keď ho postupne oslabíte, vyhráte. No neskôr príde ďalšie kolo a súboj pôjde od začiatku. Bowsera porazíte, keď získate 50 pečatí – a vtedy príde finálny súboj. Ale hra obsahuje celkovo 100 pečatí a po tomto finálnom súboji sa mnohé sprístupnia, užijete si veľmi solídnu finálnu porciu hry.

ZDROJ | Nintendo

Aj Bowser’s Fury môžete hrať v co-op móde, pričom druhý hráč si zoberie Bowsera Jr. a môže maľovať bonusy, mlátiť nepriateľov či zbierať mince. Ideálna náplň pre začínajúceho hráča, aby sa ponoril do hry.

Bowser’s Fury je parádna a pre mnohých hráčov ešte lepšia súčasť hry. Jednak má otvorený svet, kopu nápadov a navyše ide o úplne novú porciu obsahu pre všetkých. Zatiaľ čo Super Mario 3D World je skvelá repríza, toto je novinka pre každého. A celkovo ide o skvelé dvojbalenie s výbornou hrateľnosťou na 25 i viac hodín.

Distribútor: Nintendo
Cena: 50 EUR

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury je k dispozícii exkluzívne na Nintendo Switch.

 

Komentáre k článku