SÚBOJ | SanDisk Extreme 500 v Transcend JetDrive 855, ktorý je lepší pre Mac?

Do redakcie nám dorazil na test zaujímavý SSD disk od Transcendu, model JetDrive 855. Okrem toho, že ide o kit pre upgrade starších diskov v Macoch, využiť ho môžete aj ako externý disk vďaka hliníkovému odolnému telu a Thunderbolt pripojením. Porovnali sme ho so síce starším, ale stále špičkovým SSD diskom SanDisk Extreme 500, ktorý v redakcii milujeme pre jeho miniatúrne rozmery a veľkú kapacitu.

Oba SSD disky sme preto postavili proti sebe a pozreli sa na to, aké sú medzi nimi rozdiely. Keďže Transcend má Thunderbolt pripojenie, testovali sme ich na Macoch. Oba majú zhruba rovnakú kapacitu, 240-250 GB. SanDisk má dostupných 248,6 GB, Transcend má voľnú kapacitu 240,04 GB.

Žiaľ, najnovšie MacBooky majú problémy s portami, čo musíme riešiť dockom alebo adaptérom. V našom prípade sme využili adaptér LMP USB-C Compact Dock s 8 portami, medzi ktorými nechýba ani Thunderbolt… počkať, ono to nie je Thunderbolt 2, ale Mini DisplayPort.

LMP si zjednodušilo prácu a namiesto Thunderbolt 2 do docku použilo iba Mini DisplayPort. Do docku pre MacBook! Toto by som veru nečakal. Takže test takmer skončil fiaskom kvôli odfláknutému docku. Našťastie máme v redakcii aj starší MacBook Pro s USB aj Thunderbolt 2 portami. Test tak mohol pokračovať.

Mobilita

SanDisk Extreme 500 má už niekoľko rokov, no stále patrí k najmenším externým SSD diskom na trhu. S rozmermi 75,6 x 75,6 x 10,7 mm a hmotnosťou 56 gramov (40 g bez kábla) ho vo vrecku či notebookovej taške nepocítite.

Na druhej strane je masívny Transcend JetDrive 855 s hliníkovým telom a rozmermi 120 x 31,5 x 18,2 mm a hmotnosťou 88 gramov. Nie je to nič enormné, no voči miniatúrnemu SanDisku je to značný rozdiel.

1:0

Pripojenie

Maličký SanDisk Extreme 500 na pripojenie využíva stále pomerne rýchle USB 3.0 pripojenie. Priamo na disku je microUSB 3.0 port, k počítaču sa pripája cez USB 3.0. Využitie si tak nájde v akomkoľvek súčasnom i staršom počítači či notebooku. Spätná kompatibilita s USB 2.0 je samozrejmosť.

Transcend JetDrive 855 na druhej strane je určený výhradne pre počítače od Apple, resp. desktopy s Thunderbolt 2 portom. Nespomínam si, že by niektorý notebookom mimo Apple produktov mal Thunderbolt 2 port. Veľkým plusom JetDrivu je ale možnosť využitia SSD disku vo vnútri na upgrade staršieho Macu. Disk má identické rozmery i pripojenie ako využívali staršie Apple počítače.

1:1

Prenosová rýchlosť

SanDisk Extreme 500 tvrdí, že dokáže prenášať dáta rýchlosťou do 415 MB/s pre čítanie a 340 MB/s pre zápis. V praxi to bolo ale o čosi slabšie. Cez spomínaný adaptér od LMP sme dosiahli až smiešnych cca 37 MB/s pre čítanie a 35 MB/s pre zápis. Ďalší nenápadný problém s adaptérom iba kvôli tomu, že Apple ide vlastnou cestou a ignoruje dlhoročne využívané porty.

Až po pripojení k staršiemu MacBooku Pro s USB 3.0 portom sa rýchlosť prehupla na výborných 290 MB/s pre čítanie a cez 282 MB/s pre čítanie! Vzhľadom na vek disku je to výborná hodnota.

Transcend JetDrive 855 sľubuje rýchlosti do 1 600 MB/s pre čítanie a do 1 400 MB/s pre zápis. To ale platí pre PCIe pripojenie priamo v Macu. Cez Thunderbolt 2 dokáže aj tak tiecť maximálne 1 250 MB/s, aj to je maximálna teoretická rýchlosť. V teste sa rýchlosti pohybovali ale na špičkových takmer 770 MB/s pre čítanie a cez 640 MB/s pre zápis.

1:2

Cena

SanDisk Extreme 500 v pôvodnej verzii s USB 3.0 kúpite za zhruba 100 €. Vynovená verzia s USB-C stojí asi o 40 € viac. Novší Transcend JetDrive 855 vás vyjde na zhruba 180 €. Plusom je práve jeho využitie ako upgrade disk pre staršie počítače Mac od Apple.

2:2

Víťaz?

V našom prípade dopadol súboj nerozhodne, no keby sme teoreticky pridali viac premenných do hodnotenia, niektorý z dvojice by bol určite lepší. Oba disky patria k tým najmenším na trhu, no SanDisk v mobilite jasne dominuje aj svojim tvarom. SanDisk je zároveň i cenovo dostupnejší. Na druhej strane, ak máte vysoké nároky na prenosové rýchlosti, určite sa prikloňte k JetDrive 855. Navyše, ak máte starší Mac a chcete väčšiu kapacitu disku, Transcend vám túto možnosť ponúkne na striebornom tanieri. Remíza je tak zjavne na mieste, každý si totiž v testovanej dvojici nájde to čo potrebuje.

 

Komentáre k článku