Sony A7R II – full-frame s 42,4 Mpx snímačom zaujme každého

Sony sa s full-frame fotoaparátmi v miniatúrnom tele vôbec nebabre. Minulý rok obnovilo celý rad, v ktorom jedno prekvapenie striedalo druhé. Tak sa mi v rukách ocitol najnovší model A7R druhej generácie, ktorý sa od svojich súrodencov líši jedine označením po stranách.

Naše hodnotenie

97%
0 100

Výhody

  • výborný obrazový výstup
  • kvalitné spracovanie
  • Ultra HD video

Nevýhody

  • vysoká cena
  • len horizontálne výklopný displej
  • slabá batéria

Jednou vetou

Druhá generácia CSC s veľkým čipom a obrovským rozlíšením je ešte dospelejšia a prepracovanejšia. Spracovanie obrazu dá zabrať, ale výsledok je ako z profi zrkadlovky.

Sony A7R II 12

Inak ide o rovnaké horčíkové telo utesnené voči poveternostným vplyvom, ktoré sadne do ruky ako uliate. Masívnejší predný grip tohtoročných modelov kvitujem.

Nie je problém fotoaparát udržať v jednej ruke aj napriek vyššej hmotnosti. S testovaným objektívom 28-70 mm (SEL 2870) váži úctyhodných 970 gramov.

Sony A7R II 21

Rozmery pritom neprekračujú veľkosť bežného CSC fotoaparátu s veľkým objektívom. Opisovať do detailu perfektne spracované telo je asi zbytočné. Treba to zažiť. Všetko je pevné, nikde nič nevŕzga. Jednoducho už pri držaní máte pocit, že máte v rukách neobyčajný fotoaparát.

Sony A7R II 23

A presne taký je. Ak nazriete do špecifikácie, asi aj vám padne sánka. V takomto malom tele je totiž obrovský full-frame snímač s rozlíšením 42,4 Mpx! Jeho citlivosť je veľmi slušných ISO 100 – ISO 25 600, v rozšírenom režime ju môžete vyhnať až na ISO 102 400, ale to je zbytočné.

Sony A7R II 34

Šum vidieť už pri ISO 12 800. Viete si ale predstaviť fotiť pri takejto citlivosti s bežným CSC fotoaparátom? Navyše obrovský snímač je prvý svojho druhu, ktorý je podsvietený zozadu (tzv. BSI) a nemá ani low-pass filter.

Výsledkom sú perfektné fotografie za akýchkoľvek podmienok, ak nepočítame úplnú tmu.

Sony A7R II 38

Trochu ma sklamal proklamovaný Fast Hybrid autofókus. Je síce veľmi rýchly, no nie až tak presný. 399 bodov fázovej detekcie + 25 bodov detekcie kontrastu malo ostriť jedna radosť, no radšej som využíval režim DMF na ručné doostrovanie.

Sony A7R II 36

Našťastie nie tak často, ako to môže vyznieť. Veľkým pozitívom je integrácia až 5-osej stabilizácie priamo na čip, takže z ruky dokážete odfotiť veľmi vydarené zábery aj v slabom svetle.

Stabilizácia pomôže aj pri natáčaní videa. To je navyše v Ultra HD rozlíšení. A7R II je tak prvým full-frame foťákom, ktorý dokáže natáčať videá v tak vysokom rozlíšení.

Sony A7R II 24

Nie je to ale také jednoduché. Na to, aby ste mohli natáčať Ultra HD videá, potrebujete v XAVC S formáte ultrarýchlu pamäťovú kartu. Inak vám to A7R II nedovolí a budete musieť prepnúť na síce stále špičkové, ale „len“ Full HD rozlíšenie v AVCHD 2.0 formáte.

Video je rovnako, ako statická fotografia, na vynikajúcej úrovni. Farby sú verné, ostrosť perfektná, jediným problémom je tak objektív. Ten náš „setový“ nestačil na kvalitu snímača.

Mimochodom, ak používate Lightroom od Adobe, pripravte sa na konvertovanie ARW RAW súborov do DNG alebo iných, ktoré Lr podporuje. Zaberá to zbytočne čas navyše.

Sony A7R II 16

Zabudované Wi-Fi a NFC moduly znejú tiež sľubne, no funkčnosť mobilnej aplikácie je výrazne okresaná. Stále sa nič nezmenilo. Najväčším nedostatkom je však malá batéria, ktorá nezvládne ani hodinu videa či okolo 200-250 fotografií.

Sony A7R II 32

Veľký snímač a výkonný hardvér robia svoje. Teší ma však možnosť nabíjania cez microUSB port, takže vám stačí na cesty zobrať externý zdroj a poriadne dlhý USB kábel. Nabíjanie funguje totiž aj počas fotenia!

Ospravedlňujem sa za absenciu ukážkových fotografií, nedopatrením sa mi ich podarilo nenávratne vymazať.

Druhá generácia CSC s veľkým čipom a obrovským rozlíšením je ešte dospelejšia a prepracovanejšia. Spracovanie obrazu dá zabrať, ale výsledok je ako z profi zrkadlovky. No taká je aj cena, až priveľmi premrštená. S kvalitným setom objektívov vás fotenie vyjde ako malé auto. Za kvalitu sa síce platí, ale… Aj napriek všetkému považujem toto malé delo za najlepší Sony foťák súčasnosti, za čo si v časopise TECHBOX vyslúžil aj ocenenie Tip redakcie.

TECHBOX tip redakcie

Sony A7R II 33

Sony A7R II (ILCE-7RM2)

Cena 3 547,00 €
Veľkosť
126,9 x 95,7 x 59,7 mm, 625 g (telo)
Displej
3“, 640 x 480 px, TFT LCD WhiteMagic, výklopný + 0,5” EVF Tru-Finder OLED, 1 024 x 768 px
Fotoaparát
42,4 Mpx 35 mm Exmor R BSI CMOS, ISO 100 - ISO 25 600 (rozšírené ISO 50 - 102 400), Fast Hybrid AF (399 b. + 25 b.), 1200-zónové meranie expozície, HDR, efekty (13), Sweep Panorama, Ultra HD video (2160p, 50 fps, XAVC S, stereo zvuk, cca 100 Mbit/s)
Hardvér
5-osá stabilizácia, kontinuálne snímanie (5 fps), uzávierka 1/8000 – 30 s., JPEG/RAW (14-bit), BIONZ X procesor, +/-5 EV, iAuto, PASM + 2x vlastný režim, microUSB, microHDMI, Wi-Fi, NFC, 3,5 mm konektor pre mikrofón + slúchadlá, SDXC/MS PRO Duo slot, el. vodováha, koľajničky, Li-Ion 1 020 mAh
Cena
3 547,00 €

Komentáre k článku