Sonus faber Sf16 – odpoveď na Devialet Phantom prichádza z Talianska

ZDROJ | Sonus faber

Najnovšie sa do exkluzívneho klubu výrobcov (high-end) bezdrôtových systémov pridal aj Sonus faber. Taliansky výrobca majstrovských reproduktorov so svojím Sf16 zaťal poriadne vysoko, a to aj cenou. Za odporúčanú cenu 10 000 EUR by sme poskladali z Phantomov už slušný multiroom systém.

Naše hodnotenie

94%
0 100

Výhody

  • zaujímavý dizajn
  • zvukový prejav

Nevýhody

  • vysoká cena aj na high-end
  • absencia Bluetooth

Jednou vetou

Taliansky výrobca majstrovských reproduktorov so svojím Sf16 zaťal poriadne vysoko, a to aj cenou. Za odporúčanú cenu 10 000 EUR by sme poskladali z Phantomov už slušný multiroom systém.

ZDROJ | Sonus faber

Streamovacie reproduktory dnes majú už vyššie ambície, než hrať populárne melódie z mobilu kdesi na pikniku. Určite to platí pre špičku tohto segmentu.

Latku začal dvíhať Bowers & Wilkins, keď predstavil svoj legendárny Zeppelin a neskôr Zeppelin Wireless. Konečne si mohli aj fanúšikovia Hi-Fi užiť slušnú reprodukciu z vreckových prehrávačov a smartfónov aj inak, ako cez slúchadlá.

ZDROJ | Sonus faber

Keď neskôr Devialet predstavil svoj Phantom, Silver Phantom a tento rok aj Gold Phantom, nemožné sa stalo skutočnosťou – streamovacie reproduktory prerazili aj do segmentu high-end. Aby bolo jasné, že ide o exkluzívny produkt, Sonus faber sa zaviazal, že ročne vyrobí len 200 kusov Sf16. Či je čakacia listina už plná, výrobca nezverejnil.

Tento štýlový “all-in-one” systém s integrovaným subwooferom má hmotnosť 25 kg pri rozmeroch (VxŠxH) 230 x 640 x 415 mm v zloženom stave, resp. 262 x 1080 x 415 mm pri vysunutých ramenách.

Na ramenách, ktoré sa vysúvajú aj zasúvajú motoricky, sú zabudované štyri 5/8“ výškové reproduktory s hodvábnou membránou (dva predné a dva zadné) a štyri 2“ stredotónové meniče (opäť predné a zadné) s neodýmovým magnetom a hliníkovo-horčíkovou membránou.

ZDROJ | Sonus faber

O nízke tóny sa starajú dva špeciálne, pre tento systém vyvinuté 5“ basové reproduktory (taktiež s hliníkovo-horčíkovou membránou) uložené v hlavnom boxe z dreva a hliníka.

Aj v tomto prípade jeden vyžaruje dopredu, druhý dozadu. Táto konštrukcia bola navrhnutá kvôli eliminácii vibrácií. V stojane je tiež umiestnené zaujímavé podsvietenie, ktoré reprosystému dodáva jedinečnú atmosféru.

ZDROJ | Sonus faber

Vysúvacie ramená zas zabezpečujú oveľa lepšiu separáciu zvuku. Vďaka štyrom zosilňovačom triedy D s celkovým výkonom 1 400 W má Sf16 pozoruhodne explozívny zvuk, bez problémov ozvučí aj rodinnú párty vo väčšej miestnosti.

Aby však zvuk s vysokým výkonom dokázal takýto malý reprosystém preniesť čisto a bez skreslenia, museli inžinieri tvrdo zapracovať na jeho konštrukcii. Konštatujeme, že sa im to podarilo.

Konektivita a spracovanie signálu

Ovládacie prvky Sf16 sú umiestnené v hornej časti reproduktora a sú pomerne strohé – stiahnutie a vysunutie ramien, prepínač vstupov, mute a dve tlačidlá na reguláciu hlasitosti. Ak si ale spomenieme, že Devialet Phantom nemá žiadne ovládacie tlačidlá, ide o relatívne bohatú výbavu.

ZDROJ | Sonus faber

Všetky káblové vstupy sú umiestnené na zadnej strane. Okrem prívodu napájania a sieťového vypínača tu nájdete tri vstupy pre prehrávanie káblom pripojených zdrojov – jeden linkový a dva digitálne (koaxiálny a optický Toslink).

Väčší dôraz je však kladený na bezdrôtové streamovanie. Tu Sonus faber stavil na DTS Play-Fi, ktoré je dostupné prostredníctvom Wi-Fi štandardov 802.11a/b/g/n a podporuje aj mediálny server DLNA. Aj ovládanie zo smartfónu či tabletu je postavené na tejto platforme.

Znamená to, že systém umožňuje prepojiť až 16 reproduktorov, alebo osem stereo párov a dá sa integrovať s ďalšími komponentmi podporujúcimi platformu DTS Play-Fi, napríklad s bezdrôtovými reproduktormi McIntosh RS100 predstavenými na tohtoročnej výstave CES.

ZDROJ | Sonus faber

Chýba však Bluetooth a takisto aj možnosť prehrávať hudbu z Flash pamätí cez USB vstup. USB port na zadnej strane je len servisný.

Ani Devialet Phantom spočiatku nepodporoval Bluetooh, no neskôr ho výrobca doplnil. Možno sa k podobnému kroku podujme aj Sonus faber, hoci ktovie? Bluetooth s limitovanou kvalitou audiostreamu na úroveň CD rozhodne nepatrí medzi základ v high-end produktoch.

Sf16 dokáže prehrávať súbory vo formátoch MP3, M4A, AAC, FLAC a WAV, ako aj audio vo vysokom rozlíšení so vzorkovaním až 24-bit/192 kHz.

ZDROJ | Sonus faber

Od uvedenia na trh v septembri sú tiež k dispozícii streamingové služby Tidal, Deezer, Spotify, Amazon Music a ďalšie vrátane internetových rádií. Neskôr majú pribudnúť aj služby Qobuz a Napster. So streamovacím reproduktorom Sf16 si teda užijete za veľa peňazí rozhodne aj veľa muziky.

ZdrojČasopis TECHBOX 12/2016-1/2017

Komentáre k článku