Sonus faber Principia 1 – zvuk dobrej spoločnosti

Najlepšie komponenty sú určené pre znalcov zvuku, pre ktorých cena zďaleka nie je prioritou. Niekedy sa zdá, akoby výrobcovia absurdnými cenami testovali prah citlivosti svojich zámožných klientov.

Naše hodnotenie

95%
0 100

Výhody

  • kvalita spracovania
  • zvukový prejav
  • cena reproduktorov

Nevýhody

  • stojany sú za príplatok

Jednou vetou

Vybrať kvalitné značkové reproduktory za príjemnú cenu nie je ľahká úloha, kolekcia Sonus faber môže byť dobrou voľbou.

Je to škoda, lebo najlepšie produkty sa tak stávajú pre široký okruh nadšencov nedostupnými. Našťastie niektorí producenti si to uvedomujú a pri vybraných zariadeniach sú ochotní urobiť (cenové) kompromisy.

Kolekcia reproduktorov Sonus faber Principia je práve z tejto kategórie, čo znamená, že za svoje peniaze získate nadpriemernú kvalitu.

Sonus faber Principia 1 02
ZDROJ | Sonus faber

Zvuk dobrej spoločnosti

Principia je dobrou voľbou Hi-Fi reproduktorov harmonizujúcich s moderným interiérom. Reproduktory nadväzujúce na úspech série Chameleon prinášajú dokonalú zvukovú prezentáciu a dotyk talianskeho dizajnu za cenu mainstreamu.

Sonus faber Principia 1 kolekcia
ZDROJ | Sonus faber

Kolekcia zahŕňa 5 pasívnych reproduktorov pre rôzne úrovne nárokov vhodných pre stereozostavy i domáce kino. Dvojpásmové regálovky Principia 1 a Principia 3 ľahko umiestnite na skrinku, policu, ale môžete ich postaviť aj na samostatné stojany (nie sú súčasťou balenia) kdekoľvek do priestoru.

Pre zvuk väčšej razancie sú určené podlahové reproduktory. Principia ponúka dvojpásmové sústavy Principia 5 a trojpásmové Principia 7, domáce kino doplní dvojpásmový center Principia C.

Regálové aj podlahové reproskrine sú ventilované boxy, centrálny reproduktor má uzavretý box s pasívnym žiaričom.

Sonus faber Principia 1 01
ZDROJ | Sonus faber

Aj malá má veľkú (silu)

V redakcii sme mali možnosť otestovať práve reproduktory Principia 1. Dodávané sú v jednom balení za cenu 549 €/pár. Súčasťou dodávky nie sú stojany, ale reproduktory môžete pokojne umiestniť kdekoľvek.

Na spodnej strane majú gumové antivibračné podložky, ktoré utlmia prenos zvuku do zdrojových komponentov, aj keď ich položíte na rovnakú policu.

Lichobežníkový tvar reprosústavy je spoločným menovateľom aj pre ostatné modely Principia, rovnako ako povrchová úprava z elegantnej čiernej dyhy.

Dvojcestná Principia 1 je osadená 29 mm tweeterom s vysokým rozlíšením a stredo-basovým meničom s 15 cm membránou špeciálne vyvinutým pre tento rad.

Sonus faber Principia 1 03
ZDROJ | Sonus faber

Medzikružia okolo oboch reproduktorov sú z lešteného hliníka, no pri bežnom používaní sú ukryté pod čiernou ochrannou sieťkou zo syntetickej tkaniny s magnetickým uchytením.

Vo výreze na zadnej stene sú umiestnené dva páry terminálov na pripojenie káblov od výkonového zosilňovača. Môžete zvoliť bi-amp zapojenie zvlášť pre výškový a zvlášť pre stredo-basový reproduktor.

Z výroby sú však svorky zlúčené do jedného páru pomocou prepojok, takže zosilňovač pripojíte do ktorejkoľvek z nich. Pre Principiu 1 je odporúčaný zosilňovač s výkonom 30 W – 150 W do 4 Ohmov, teda aj reproduktory s rozmermi 320 x 175 x 280 mm (V x Š x H) dokážu vyvinúť dostatočný akustický tlak na ozvučenie bežných obytných miestností.

Frekvenčná odozva 50 Hz – 25 000 Hz zodpovedá priemeru stredo-basového meniča a dvojpásmovej konštrukcii.

Sonus faber Principia 1 05
ZDROJ | Sonus faber

Aj keď si Principia 1 lepšie rozumejú s hudobnými žánrami, ktoré nemajú silný dôraz na basy (symfonické skladby Bacha a Beethovena zneli naozaj skvele), nedali sa zahanbiť ani pri elektro-popových kúskoch od Madonny či rockových baladách od Nazarethu.

S integrovaným zosilňovačom Marantz PM5005 (55 W/ kanál/ 4 Ohm) vytvorili reproduktory harmonický tandem s prekvapujúco plným a verným zvukovým prejavom.

Najmenšie reproduktory z radu Principia sú výbornou voľbou na surround pozície pre domáce kino, ale pokiaľ neplánujete robiť v byte veľké párty, poctivo zvládnu svoju úlohu aj v zostave Hi-Fi stereo. Príjemná cena je len bonusom k majstrovskému dielu. Preto si od nás vyslúžili ocenenie DOBRÁ CENA.

TECHBOX dobra cena

Komentáre k článku