Sonus faber Lumina – dobrá voľba pre stereo, aj domáce kino

Pôvodná kolekcia LuminaZDROJ | Sonus faber

Tri modely Sonus faber Lumina - trojpásmové stĺpy, dvojpásmové regálovky a centrálny reproduktor - sú minimalistickou kolekciou, z ktorej však poskladáte všetko, čo potrebujete. K domácemu kinu môžete pridať subwoofer a máte dokonalú zostavu.

Naše hodnotenie

94%
0 100

Výhody

  • Dobre vyladený zvukový prejav
  • Príjemný dizajn
  • Atraktívny pomer cena / výkon

Nevýhody

  • Chýbajúce stojany pre Lumina I

Jednou vetou

Esteticky aj technologicky výborne navrhnutá a precízne spracovaná kolekcia pre stereo, aj kino.

V septembri urobil taliansky výrobca radosť mnohým, ktorí sa tešili na novú „svetelnú“ sériu reproduktorov. Lumina totiž znamená po latinsky svetlo, zároveň je však akronymom pre luxus, minimalizmus a naturálnosť. Séria Lumina zahŕňa trojicu modelov – dvojpásmové regálovky Lumina I a Lumina CENTER I a trojpásmové stĺpy Lumina III, takže je jasne šitá pre domáce kino.

Novinku sme si boli pozrieť, aj vypočuť v bratislavskej predajni spoločnosti BIS audio, ktorá je slovenským distribútorom značky Sonus faber. Stĺpy Lumina III výborne zahrajú aj v stereo zostave, a nakoniec v menšej miestnosti takto dobre poslúžia aj regálovky Lumina I. Toto riešenie je však trochu limitované aktuálne chýbajúcimi stojanmi na umiestnenie v priestore. Na druhej strane, basreflex integrovaný v podstavci nedeformuje basy ani pri inštalácii na polici, alebo na nábytku. Basreflex vyžarujúci smerom dolu majú aj stĺpy Lumina III. Pre túto „neviditeľnosť“ ho výrobca nazval „stealth reflex“.

Sonus faber nešetril po technologickej, ani dizajnovej stránke a použil prémiové materiály ako koža a prírodné dyhy (dostupné sú prevedenia wengè, orech a čierny lak) a špičkové meniče.

Všetky modely Lumina používajú rovnaký tweeter D.A.D. (Damped Apex Dome) s priemerom 29 mm prevzatý zo série Sonetto. Regálovky aj center hrajú stredy a basy cez nový stredo-basový menič so 120 mm membránou zo zmesi celulózovej buničiny a prírodných vlákien.

Obidva dvojpásmové modely hrajú s frekvenčnou odozvou 65 Hz až 24 kHz, čo dáva regálovkám Lumina I napriek malým rozmerom prekvapivo silný a vyvážený prejav. Pre robustnejší zvuk v obývačke sú však pre stereo jednoznačnou voľbou trojpásmovky Lumina III. Rovnaký tweeter v nich dopĺňa 150 mm stredotónový menič zo série Sonetto s patentovanou kužeľovou membránou z prírodných vlákien s papierom pre vysokú linearitu a dynamický výkon.

Pozrite siSonus faber Sonetto – pre čisté potešenie

Hlboké tóny vyžarujú dva basové meniče s rovnakým priemerom špeciálne vyvinuté pre túto sériu. S membránou z papiera a buničiny hrajú konzistentne s ostatnými meničmi v kabinete a rozšírili frekvenčnú odozvu na 40 Hz až 24 kHz. Dvojicu Lumina III sme otestovali na marantzovskej kombinácii integrovaného zosilňovača PM-12 SE a sieťového CD/SACD prehrávača SA-12 SE a veľmi príjemný zvukový prejav s dostatočným basovým prúdom a detailnými stredmi a výškami nás presvedčil, že ide o vydarený model. A taká je aj celá séria Sonus faber Lumina.

Reproduktory majú na pomery značky veľmi atraktívne ceny a zároveň tradične výborný pomer cena/výkon. Lumina Center I sa predáva za 649 €/ks, regálovky Lumina I môžete mať za 799 €/pár a stĺpy Lumina III stoja 1 999 €/pár.

ZdrojBIS audio

Komentáre k článku