Samsung The Frame – televízor s pridanou umeleckou hodnotou

Mať vďaka jedinému kusu hardvéru doma umeleckú zbierku z hneď niekoľkých galérií je príjemné. Samsung The Frame túto možnosť ponúka. Tiež vás uspokojí obrazom počas sledovania filmov. Len naň nepozerajte zo strany a majte aspoň soundbar.

Naše hodnotenie

91%
0 100

Výhody

  • zobrazovanie umeleckých diel
  • One Invisible Coonnection
  • AirPlay 2
  • možnosť vytvoriť obraz z vlastných fotografií

Nevýhody

  • vyššia cena
  • nutnosť platiť členské v Art store
  • horšie pozorovacie uhly

Jednou vetou

Samsung The Frame je televízor určený pre pomerne špecifickú cieľovú skupinu, ktorá ale extra funkcie ocení. Zobrazovanie umeleckých diel je vierohodné, vizuálny zážitok z filmov na vysokej úrovni. Potešia tiež podporné technológie.

Ak patríte k tej skupine ľudí, ktorá pri výbere akejkoľvek elektroniky tvrdo porovnáva parametre, za všetkým hľadá striktnú logiku, má každé rozhodnutie striktne racionálne a zmysluplné, a pomer cena výkon je pre ňu niečo ako svätý Grál, rovno môžete recenziu zatvoriť.

Ako sme už písali v článku Obrazový Samsung The Frame kúpite aj na Slovensku, cenami však nepoteší, ktorý sme publikovali hneď po tom čo výrobca televízor uviedol na slovenský trh, ceny sú poriadne vysoké. A nie len samotného televízoru.

Na druhej strane, ak ste nad vecou, máte radi umenie, estetičnom doslova žijete, a s otvorenou náručou vítate riešenia, ktoré robia veci dostupnejšími, a, samozrejme, máte na to, The Frame vás zaujme. Ja som sa po týždni testovania ťažko lúčil s riešením od Samsungu.

Poďme však postupne. Koncept The Frame je o tom, že dizajnový televízor nemáte, aspoň na prvý pohľad, rozoznať od obrazu. O tento efekt sa má postarať okrem zobrazovacieho panelu aj samotná konštrukcia televízoru. Výsledkom je hrúbka konštrukcie, pri ktorej si viacerí povedia, že sa v Samsugu museli zblázniť. The Frame totiž absolútne nereaguje na trend televízorov tenkých takmer ako papier.

Hrúbka je 219 milimetrov, čo je približne ako bežný rám obrazu. Vadí to však? Vlastne vôbec. V prvom rade, konštrukcia dokáže televízor perfektne zamaskovať, ak by ste ho zavesili ku skutočným obrazom. Tiež vám umožňuje meniť farebný obvodový rám. V ponuke sú u nás štyri farby. Biela, béžová, hnedá a čierna. Tu sa musím pristaviť pri cene. Rám vás bude stáť 99 alebo 129 EUR, podľa uhlopriečky.

Pochváliť musím veľmi jednoduché nasadzovanie rámu. Pevný magnet ho drží aj bez dodatočného kotvenia, ktoré však je odporúčané. Pôsobí esteticky a pridá The Frame šmrnc. Ak by nešlo o tak drahý doplnok, povedal by som, že bez rámu The Frame ani nekupujte.

Hrúbka televízora umožnila výrobcovi použiť kotvenie do steny, ktoré sa za The Frame absolútne stratí. Televízor tak pekne prilieha ku stene. Dobrou správou je, že držiak na stenu je pribalený. Rovnako ako nožičky, vďaka ktorým postavíte The Frame kamkoľvek na skrinku. Osobne by som privítal tiež stojan, vďaka ktorému môžete televízor samostatne postaviť v priestore. V niektorých krajinách je pribalený, na Slovensku, bohužiaľ, nie.

Pri konštrukcii treba spomenúť konektivitu. Samsung použil riešenie One Invisible Connection, teda jedným tenkým a vkusne spracovaným káblom pripojíte k televízoru skrinku so všetkými portami. Rovnaký kábel dodáva televízoru elektrinu. Na zadnej časti The Frame sa kábel upevňuje do drážky. Škoda len, že v mieste, kde z televízora vychádza, je otvor veľmi široký a kábel z času na čas vypadol. Ide však len o detail.

Samotný box One Invisible Coonnection ponúka 4 HDMI porty, 3 USB, Ethernet port, možnosť pripojiť optický kábel a nechýba ani zabudovaná anténa na pripojenie cez Wi-Fi. Myslím, že v tomto smere Samsung rozhodne nešetril. Diaľkové ovládanie, v porovnaní s bežným Samsung ovládačom, ponúka naviac tlačidlá pre rýchly prístup k video streamovacím službám. On/Off je nahradené prepínaním medzi Art režimom a televízorom. Komunikácia boxu s externými zariadeniami je doslova blesková. One Invisible Connection si s domácim kinom Harman Kardon Surround porozumelo bez môjho zásahu. Reproduktory začali okamžite správne hrať.

The Frame v podstate nevypínate. Ak nechcete pozerať televízor, miesto vypnutia prepneme to Art režimu. QLED panel je prispôsobený tak, aby drasticky netrpela jeho životnosť. Ako veľmi je v tomto smere Samsung úspešný nedokážem zhodnotiť, mal som The Frame na týždňové testovanie. Televízor má zabudovaný senzor pohybu, ktorý ho vypne po tom, čo odídete z miestnosti. Samotný výrobca upozorňuje na to, že spoľahlivosť technológie závisí od svetelných podmienok v miestnosti. Osobná skúsenosť je taká, že automatické vypínanie televízora prevažne fungovalo, zapínanie bolo zas prevažne diaľkovým ovládačom.

Obrazy získate v aplikácii Art store. Samsung ponúka diela z galérie Uffizi v Taliansku, múzea Vincenta Van Gogha v Holandsku, múzea Te Papa na Novom Zélande, Múzea výtvarného umenia v Budapešti či z kráľovskej zbierky Veľkej Británie. Dokopy je ich viac ako tisíc, sú naprieč rôznymi umeleckými smermi a štýlmi. Ponuka by sa mala v budúcnosti rozšíriť.

Tu sa opäť dostávame k cene. Aby ste si z ponuky diel mohli vyberať, musíte v aplikácii Art store platiť mesačné členské 5,99 alebo si môžete konkrétne dielo kúpiť za 23,99 €. Či je to veľa alebo málo, do úvahy treba brať aj cenu televízora, nechám na vás.

Po prepnutí do režimu zobrazenia umeleckého diela, sa stlmí jas, obraz pôsobí matne a bežný človek si, minimálne pri prvom pohľade, len zriedka uvedomí, že sa pozerá na displej. Samozrejme, pri dlhšom pozeraní si obrazu zistíte, že „niečo nie je v poriadku“, no myslím, že to je úplne bez problémov. Zabudovaný svetelný senzor prispôsobuje zobrazenie obrazu, jasom a tónom farieb, čo mne vyhovovalo a nemal som pocit, že by technológia akýmkoľvek spôsobom počas testovania zaváhala.

Art store je rozdelený do viacerých kategórií, dá sa v ňom obrazy vyhľadávať aj podľa farebnosti, napríklad aby vám ladili s rámom, či tvarov na obraze. Obľúbené obrazy si môžete ukladať, viete nastaviť časový interval v akom sa majú obrazy meniť. Čo zaujme je možnosť zobrazovať vlastné fotografie, ktoré naviac viete vložiť do niektorého zo šiestich rámikov. Tu by som len upozornil na to, že The Frame má rozlíšenie 4K a ak použijete menej kvalitnú fotografiu, resp fotografiu s nižším rozlíšením, bude to až nepríjemne vidieť.

Samsung The Frame až predčil moje očakávania z toho, ako bude umelecké diela zobrazovať. Treba však povedať, že som veľmi laický konzument výtvarného umenia, preto ak ste skutočný fanúšik, odporúčam pre istotu obzrieť The Frame v niektorom z pre vás dostupných predajní či shoowroomov.

Vráťme sa z prostredia vznešeného umenia späť k povrchnej konzumácií populárnej kultúry. 4K HDR v kombinácií s technológiou 4K Color Drive Extreme + Essential Black Pro znejú úchvatne a s najväčšou pravdepodobnosťou pri kope anglických slovíčok súhlasne pokývete hlavou, no nemáte priveľmi tušenie, čo presne sa Samsung za nimi skrýva.

Môžeme rozoberať grafy, počítať pixle v miliónoch a riešiť gama krivky. Alebo môžeme zrozumiteľnejšie povedať, že kontrast je na veľmi uspokojivej úrovni, že čierna síce čierna je, no už som videl aj čiernejšiu. Že sýtosť farieb je naozaj príjemná a farebný gradient krásne hladký. The Frame má certifikáciu HDR 10+.

Dynamický obraz bez sekania, aj keď testovaný model mal len 60 Hz, dopĺňajú okamžité reakcie pri ovládaní. Čo ma na druhej strane menej príjemne prekvapilo bol zvuk. To čo z The Frame vychádza je akési prázdne, nevýrazné až nudné. Na pozeranie televíznych novín, samozrejme, to bohato stačí. Pri filmoch som mal ale pocit, akoby v Samsungu ani nemali snahu dostať z televízora aspoň to minimum, ktoré vstavané reproduktory dokážu ponúknuť.

Keď už som pri kritizovaní, nedá mi nespomenúť slabšie pozorovacie uhly, ktoré sú zrejme najväčšou slabinou Samsung The Frame. Tiež som si všímal odrazy okolia na zobrazovacej ploche. Priznám sa, že až kým som netestoval The Frame som toto pri televízoroch priveľmi neregistroval, no počas testovania som si asi 3-krát všimol rušivé odrazy. V režime Art som ich vôbec nevnímal. Ak by som chcel byť veľmi pedantný, tak by som sa mohol pristaviť aj pri jase, ktorý podľa mňa v niektorých situáciách má isté rezervy, no vo všeobecnosti je fajn.

Inteligentné prostredie Tizen od Samsung funguje dobre, spoľahlivo, je prehľadné a ponúka dostatok možností na to, aby ste sa s televízorom vyhrali. Ak si sťahujete aplikácie istotne vás poteší možnosť očistenia systému od tých zbytočných a ich pozostatkov, či sledovanie vyťaženia hardvérovej výbavy. Osobne však veľký fanúšik týchto možností nie som, nakoľko ovládanie ako cez diaľkový ovládač, tak cez aplikáciu, je pre mňa stále priveľmi nemotorné.

Ako fanúšik Apple zariadení musím spomenúť prítomný AirPlay 2, pochváliť prítomnosť hlasových asistentov a prehľadnosť aplikácie SmartThings.

Samsung The Frame je lifestyle televízor, ktorý nie je pre každého. Za zážitok z umeleckých diel a ich zobrazenia sa pripláca. Testovaná 43-palcová uhlopriečka stojí 999,00 € bez členského v Art store a bez rámikov. Na druhej strane, milovník výtvarného umenia zrejme pár stoviek naviac oželie. Po technickej stránke je The Frame na vysokej úrovni, ostatne ako sme pri Samsungu navyknutí, treba však priznať slabšie pozorovacie uhly a zlý zvuk zo vstavaných reproduktorov.

Komentáre k článku