Motorola moto g⁶ plus – stredná trieda bez kompromisov

Smartfóny Motorola Moto G sa vždy radili medzi tie, ktoré ponúkali veľa muziky za málo peňazí. Rok 2018 bol však veľmi plodný na smartfóny z nižších cenových kategórií, ktoré sa v mnohých smeroch doťahovali na najdrahšie vlajkové lode. Ako je teda na tom Motorola Moto g6 plus?

Naše hodnotenie

89%
0 100

Výhody

  • kvalitný duálny fotoaparát
  • výborná výdrž batérie
  • plnohodnotný Dual SIM slot

Nevýhody

  • pomalšie reakcie aplikácie fotoaparátu
  • chýba notifikačná LED dióda

Jednou vetou

Motorola moto g6 plus má vo svojej kategórii silnejšiu konkurenciu, než kedykoľvek predtým, no aj tak patrí medzi to najlepšie z mid-end ponuky.

Obľúbená séria smartfónov Motorola Moto G dostala ďalšiu generáciu, v ktorej sa tentokrát nachádzajú tri modely, Moto g6, g6 play a g6 plus. My sme na testovanie dostali práve posledný menovaný model, ktorý je z aktuálnej ponuky najväčší a najvýkonnejší.

Prvý pohľad na prednú stranu zariadenia hneď prezradí, že Motorola sa nesnaží za každú cenu nasledovať trendy a dizajnom si razí vlastnú cestu, vďaka ktorej sú jej smartfóny ikonické. Všadeprítomné oblúky zabezpečujú, že sa smartfón veľmi dobre drží v ruke a to napriek tomu, že displej s uhlopriečkou 5,9 palcov nie je ani zďaleka bez rámčekov.

Na pravej hrane zariadenia sú už tradične umiestnené tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo na zamykanie. Opačná strana je prázdna, no príjemné prekvapenia sú na hornej a dolnej hrane zariadenia. Na hornej hrane je umiestnený slot, ktorý v prípade nami testovanej Dual SIM verzie dokáže poňať dve SIM karty a microSD kartu súčasne.

Na spodnej strane poteší prítomnosť 3,5-mm jacku a USB-C portu, ktorý podporuje rýchle nabíjanie TurboPower. Otvory na reproduktor budete hľadať márne. Hlasný reproduktor je umiestnený nad displejom a kvalitou zvuku patrí skôr k tým priemernejším.

TurboPower nabíjačka je prítomná v balení a rovnako prítomný je aj silikónový obal, ktorý ochráni zadnú stranu vyrobenú z 3D Corning Gorilla skla. Telo smartfónu je okrem toho upravené technológiou p2i, ktorá ho chráni pred postriekaním vodou alebo slabým dažďom. Nejde o úplnú ochranu, takže by ste telefón určite nemali používať pod vodou.

Ak sa vrátime späť k displeju, ide o IPS panel s rozlíšením 1 080 x 2 160 pixelov, ktorý chráni Corning Gorilla Glass 3. Displej ponúka krásne farby a dostatočný jas aj na priamom slnku, pričom vďaka pomeru strán 18:9 sa naňho zmestí viac informácií na výšku. Žiaden výrez v displeji sa tu samozrejme nekoná a pod displej sa dokonca vošiel aj snímač odtlačkov prstov.

Snímač dopĺňa predný fotoaparát, ktorý umožňuje odomykať smartfón tvárou. Rýchlosťou sú tieto metódy odomykania na rovnakej úrovni. Ani v jednom prípade nejde o rekordmanov, no vzájomne sa dopĺňajú. Tvárou môžete odomknúť, ak máte špinavé prsty alebo máte rukavice a naopak odtlačkom môžete odomknúť, ak ste v úplnej tme.

Snímač odtlačkov môžete použiť aj na navigáciu v systéme. Pri aktivácii ovládania jedným tlačidlom sa rýchlym stlačením snímača môžete vrátiť na domovskú obrazovku a dlhým podržaním zamknúť smartfón. Potiahnutie doľava slúži ako tlačidlo späť a potiahnutie doprava aktivuje multitasking. Aktivácia navigácie jedným tlačidlom samozrejme skryje virtuálnu trojicu tlačidiel, čím sa na displeji vytvorí ďalší priestor pre aplikácie.

Motorola okrem tejto multifunkčnej odtlačky prstov ponúka aj ďalšie šikovné vylepšenia, ktoré uľahčujú a zrýchľujú ovládanie smartfónu. Medzi takzvané Moto Akcie patrí napríklad rýchla snímka obrazovky dotykom obrazovky tromi končekmi prstov či rýchle zapnutie baterky potrasením zariadenia.

Nastavenia s názvom Moto Obrazovka ďalej umožňujú aktiváciu automatickej zmenu farebnej škály pre lepší spánok alebo aktiváciu vnímavej obrazovky. Táto funkcia zabezpečí, že obrazovka nezhasne, kým sa na ňu pozeráte.

Tieto šikovné vychytávky sú zabudované do systému Android 8.0, ktorý beží na čipsete Qualcomm Snapdragon 630 s osem-jadrovým procesorom Cortex-A53 s frekvenciou 2,2 GHz a grafickým čipom Adreno 508. Nejde o trhač asfaltu, čo dokazuje skóre 89 922 v benchmarku AnTuTu a skóre 840 v benchmarku Sling Shot Extreme v aplikácii 3DMark. Na bežné používanie a aj hry tento hardvér určite postačuje, občas sú však reakcie systému pomalšie, najmä v aplikácii fotoaparátu.

Práve fotoaparát je jednou z dominánt smartfónu Moto G6 Plus, keďže ide duálnu zostavu 12 Mpx (f/1,7) a 5 Mpx (f2,2) senzorov, ktoré dokážu vytvárať fotografie s rozostreným pozadím a v prípade videa natáčať 4K UHD video pri 30 snímkach za sekundu.

To sú funkcie a vlastnosti, ktoré definujú smartfóny z tohto roku a Moto g6 plus v týchto disciplínach určite nezaostáva.

https://youtu.be/Op9kLBqa86U

Aplikácia fotoaparátu ďalej ponúka relatívne unikátne režimy, ako napríklad režim Vyrezanie či Zvýraznená farba. Vyrezanie slúži na tvorbu fotografií, pri ktorých chcete vymazať pozadie fotografie, aby ste ho mohli nahradiť iným pozadím. Fotoaparát však nemá úplne presnú detekciu hrán a hĺbky a tak sú výsledné fotografie vhodné skôr na pobavenie, než na seriózne účely.

Oveľa lepšie funguje režim Zvýraznená farba, v ktorom si môžete vybrať farbu, ktorú chcete na fotografii zvýrazniť a zvyšné farby sa z fotografie odstránia.

Mimochodom, ako môžete vidieť z fotografií, fotoaparát výrazne vystupuje z tela smartfónu, no nie je to žiadna prekážka, pretože ani bez obalu sa telefón na stole nekolíše.

Najnovšia generácia fotoaparátu je dokonca podľa slov Motoroly inteligentná, čo v praxi znamená, že aplikácia fotoaparátu dokáže rozpoznávať orientačné body, rozpoznávať objekty a čítať texty. Inteligentné rozpoznávanie je k dispozícii stlačením jediného tlačidla, ktoré je zakomponované priamo do rozhrania aplikácie fotoaparátu.

Rozpoznávanie objektov sa podobá na funkciu Google Lens, ktorá sa má taktiež čoskoro dostať do aplikácie fotoaparátu. Tu je však dostupná už dnes a časom sa môže softvérovými aktualizáciami ešte zlepšovať.

Predný fotoaparát má rozlíšenie 8 Megapixelov a clonu f/2,2, pričom mu v tmavých scénach pomáha aj LED blesk. V tmavých scénach sa samozrejme vyskytuje šum, no pri normálnom dennom osvetlení vytvára fotoaparát naozaj kvalitné zábery.

Ak sa vrátime k výpočtovému hardvéru, ten treba spomenúť aj v súvislosti s batériou, ktorá má kapacitu 3 200 mAh. Keďže osadený hardvér nie je až tak náročný na energiu, Motorola môže s čistým svedomím uvádzať celodennú výdrž batérie.

Batéria vydrží celý deň aj pri veľkom nápore a naopak pri slabom nápore môže vydržať aj dva dni. Všetko samozrejme záleží od toho, ako smartfón vyťažujete, no tak či onak, Moto g6 plus ponúka veľmi slušnú výdrž batérie.

Smartfóny nižšej a strednej triedy sa každým rokom pomaly približujú k tým najvyšším vlajkovým lodiam. Motorola k týmto pokrokom s novým modelom moto g6 plus prispieva a oproti minulým generáciám je zas o krok ďalej.

Motorolu Moto g6 plus si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ju nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Motorola moto g⁶ plus

Cena 299,00 €
Veľkosť
160 x 75,5 x 8,0 mm, 167 g
Displej
5,9” IPS, 1 080 x 2 160 px, 18:9, 409 PPI, Corning Gorilla Glass 3
Fotoaparát
12 Mpx + 5 Mpx, f/1,7, Dual Autofocus Pixel, Dual-tone LED, 4K UHD 30 fps, 8 Mpx, f/2,2, LED, Full HD 30fps
Hardvér
Snapdragon 630, 8-jadrový Cortex A53, 2,2 GHz, Adreno 508, 4 GB RAM, 64 GB flash, microSD do 128 GB, LTE Cat13/12, GPS, GLONASS, Bluetooth 5.0, Wi-Fi 802.11ac Dual band, NFC, USB-C (2.0), Dual SIM, 3,5 mm jack, Li-Ion 3 200 mAh, TurboPower 15W
Softvér
Android 8.0 Oreo, Moto Hlas, Moto Obrazovka, Moto Akcie
Cena
299,00 €

Komentáre k článku