McIntosh RS100 – malý, výkonný a navyše bezdrôtový

Špičkové technológie neobchádzajú ani Hi-Fi spoločnosti. Práve naopak. Nositeľmi nových riešení sú práve audiofilské mená McIntosh nevynímajúc. Ten predstavil veľmi šikovný audio systém, ktorým viete nazvučiť celý dom bez potreby káblov či masívneho výkonu.

Naše hodnotenie

92%
0 100

Výhody

  • príjemný zvuk
  • zaujímavý dizajn
  • využitie

Nevýhody

  • vysoká cena
  • lesklý povrch chytá prach

Jednou vetou

McIntosh RS100 je zaujímavý kúsok na ozvučenie domácnosti s výborným zvukovým prejavom a jemu typickým dizajnom.

Pozrite siMcIntosh Laboratory – silný pilier WOM

mcintosh-rs100-1

Určite ste si už pri upratovaní domu pomysleli, aké by to bolo super nevláčiť so sebou tranzistor či nemať hudbu na plné pecky, ale každú izbu mať pekne ozvučenú. V dnešnej dobe je možné všetko a skvelým riešením sú práve multi-room audio systémy, ktoré komunikujú so zdrojom hudby bezdrôtovo.

Pokiaľ komunikujú cez Wi-Fi router, môžeme túto technológiu nazvať Play-Fi. A nemusia byť od rovnakého výrobcu, stačí, že sú kompatibilné. DTS Play-Fi je totiž registrované rozhranie, ktoré umožňuje spárovanie viacerých zariadení so zdrojmi hudby pomocou aplikácie vo vašom mobile či tablete.

mcintosh-rs100-2

Samozrejmosťou je prehrávanie zo známych streamovacích serverov ako Spotify či Deezer. Na trhu je viacero možností, napríklad Airplay, Sonos či nedávno predstavený Google cast. Máloktoré však podporujú okrem multi-room aj multi-user či multi-zone, ktoré pripoja naraz viacero používateľov.

A práve DTS Play-Fi je jednou z kľúčových vlastností nového audio systému od firmy McIntosh.

Pozrite siMcIntosh MA8000 – dokonalý zosilňovač aj pre najnáročnejších

mcintosh-rs100-4

Dizajn modelu RS100 sa nesie v intenciách ich tradičného vzhľadu, kde dominuje namodro podsvietený V-meter a po stranách sa vynímajú dva potenciometre. Po odobratí prednej mriežky objavíte 4-palcový stredobasový reproduktor a jeden ¾-palcový výškový.

mcintosh-rs100-3

Poviete si, tak títo dvaja majú hájiť legendárny McIntosh zvuk? Na zadnej stene sa nachádza bass reflex, AUX vstup a USB slot. Ten je bohužiaľ len servisného charakteru.

V McIntoshi mysleli aj na bassmanov (rozumej ľudí závislých na hlbokých tónoch), a tak trochu predpokladali, že títo s basovou linkou nebudú spokojní. Na zadný panel preto dali zvlášť výstup na subwoofer.

mcintosh-rs100-5

Na testovanie sme mali k dispozícii pár reproduktorov a testovali sme v otvorenej miestnosti s vysokým stropom a mnohými bariérami. Ich zvuk ma aj napriek tomu prekvapil a zaskočil.

Porovnávať ich samozrejme napríklad s Bowers & Wilkins 802 D3 nemôžeme. Sú inou váhovou kategóriou, tou, ktorá viac ohúri svojou precíznosťou a praktickosťou, než hutnosťou typickou pre trojpásmové modely. Každopádne, zahanbiť sa v našom teste veru nedali a narobili poriadny randál.

mcintosh-rs100-6

Musím poznamenať, že čistota zvuku bola adekvátna bezdrôtovej technológii, aj keď bežný používateľ nemá šancu zbadať rozdiel oproti káblovej inštalácii. Ale ako vraví môj priateľ, kde nie je kábel, tam sú straty.

Už vyššie spomínaná bezdrôtová technológia Play-Fi je fakt premakaná vec. Podporuje prehrávanie bezstratových hudobných súborov 16-bit/48 kHz, alebo dokonca až 24-bit/192 kHz, čo by mohlo sčasti kompenzovať straty na prenose.

Podporované sú klasické audio formáty ako MP3, WAV, M4A či Flac. Play-Fi umožňuje spárovať pomocou Wi-Fi routra až 16 McIntosh RS100, viete teda dosiahnuť stereo zvuk až v ôsmich miestnostiach naraz.

mcintosh-rs100-7

Aby toho nebolo málo, tak dokáže streamovať do každého zariadenia iný zdroj hudby. Napríklad ak chcete uspať dieťa uspávankami, no zároveň si zapnúť posledné vystúpenie Carla Coxa v klube Space na Ibize a ešte to všetko ovládať pomocou svojho mobilu.

Už si len nepopliesť miestnosti. O dokonalosť príjmu signálu sa starajú dve interné Wi-Fi antény. Ak by to predsa len nepomáhalo, RS100 sa dá pripojiť aj káblom pomocou USB-Ethernet redukcie.

mcintosh-rs100-8

McIntosh priniesol vskutku zaujímavý kúsok na ozvučenie domácnosti s výborným zvukovým prejavom a jemu typickým dizajnom. Napriek svojim menším rozmerom dokáže zvládnuť aj poriadnu domovú párty. Kúpite ho za 1 200 € za kus, čo trochu zamrzí, najmä ak máte dom s veľkým počtom izieb.

Komentáre k článku