Logitech G513 Carbon a Logitech G560 – pestrofarebné herné príslušenstvo

ZDROJ | Logitech

Do redakcie nám dorazili dve lahôdky pre hráčov, mechanická klávesnica Logitech G513 Carbon a reproduktory Logitech G560 s RGB podsvietením. Sú herné výrobky od švajčiarskej spoločnosti skutočne kvalitné, alebo ide iba o šikovný marketing?

ZDROJ | Logitech

Logitech G513 Carbon

Kedysi sa herné príslušenstva od toho klasického líšili iba extravagantným dizajnom a podsvietením. Dnes je herná scéna na úplne inej, profesionálnejšej úrovni a nároky na herné príslušenstvo sú vyššie, než kedykoľvek predtým. Klávesnica Logitech G513 Carbon je tu pre hráčov, ktorí si na kvalite skutočne potrpia.

ZDROJ | Logitech

Telo klávesnice Logitech G15 Carbon je vytvarované čiastočne z hliníkovo-horčíkovej zliatiny a čiastočne z plastu. Hliníková je najmä horná časť, ktorá počas životnosti klávesnice dostáva zabrať najviac. Žiadne prehýbanie, vŕzganie a výrobné vady.

Telo klávesnice je vyhotovené naozaj špičkovo a verím, že prežije všetko, čo si na ňu náročný hráč môže pripraviť. Zároveň je ale celý dizajn klávesnice mimoriadne minimalistický a pri vypnutom podsvietení by ste určite nepovedali, že ide o herné príslušenstvo.

ZDROJ | Logitech

Inak čisté telo klávesnice prerušuje iba USB port, ktorý môžete využívať na napájanie a aj na prenos dát. Bohužiaľ ale ide iba o USB 2.0, takže sa treba zmieriť s pomalšími prenosovými rýchlosťami. V strede vrchnej strany sa nachádza tajomný závit, o ktorého význame sa nikde oficiálne nedočítate. Ide o štandardný závit, ktorý nájdete väčšinou pri kamerách a mikrofónoch. Vďaka nemu si teda na klávesnicu môžete pripevniť ďalšie príslušenstvo.

Klávesnica sa k počítaču pripája cez dva USB konektory, ktoré sú až do posledného momentu spletené do jedného textilného kábla. Plný zmysel klávesnica dostáva až po nainštalovaní ovládacieho panelu Logitech Gaming Software.

V tomto programe môžete ovládať RGB podsvietenie klávesnice, programovať makrá a rôzne profily klávesnice. Na klávesnici ale nenájdete dedikované klávesy pre makrá. Využívať na to budete set F-kláves. Program si na najznámejšie hry nájde profily sám, no aj tie môžete samozrejme dodatočne upravovať.

Horný rad kláves zároveň supluje aj mediálne klávesy, ktoré sú tým pádom prístupné iba pri podržaní klávesy Fn. Je škoda, že sa na tele klávesnice nenašlo miesto pre samostatné mediálne klávesy, no útechou je aspoň to, že cez Logitech Gaming Software si tieto klávesy môžete prevrátiť. Skratky na ovládanie klávesnice a mediálne klávesy budete môžete aktívne vždy a naopak ku klávesom F1-F12 sa dostanete iba cez klávesu Fn.

Klávesy F5 až F8 slúžia na rýchlu zmenu podsvietenia, aktiváciu profilu, zmenu jasu podsvietenia a na aktiváciu herného režimu, v ktorom sú niektoré neželané klávesy deaktivované. V základe sú na čiernej listine klávesa Windows a klávesa Menu. Deaktivovať ale môžete v podstate akúkoľvek klávesu.

Logitech pri klávesnici G513 ponúka na výber medzi dvomi rôznymi mechanickými spínačmi Romer-G a to hmatovými a lineárnymi. Podľa slov výrobcu sa hmatové spínače sa vyznačujú tým, že pri ich stlačení pocítite doraz a vďaka rýchlej odozve sú ideálne sú pre súťažné hranie FPS hier. Naopak lineárne spínače sú na stisk jemnejšie a vhodnejšie sú napríklad pre hráčov MMO. My sme na test dostali lineárne spínače a ich popis perfektne sedí s realitou.

https://youtu.be/NBhOQ57xoCc

V hrách sa klávesnici nedá nič vytknúť a v hrách oceníte najmä krátku aktivačnú dráhu 1,5 mm, vďaka ktorej budete môcť využívať polovičný stisk. To znamená, že už zhruba v polovici stlačenia klávesy snímač zaznamená príkaz. To neznie ako nič extra, ale na „polostisk“ si rýchlo zvyknete a celkovo to spríjemňuje ovládanie a tiež zvyšuje komfort pri hraní hier.

V balení tiež nájdeme herné kryty kláves 1-5 a Q,W,E,R,A,S,D. Tieto klávesy sú oproti pôvodným po stranách výraznejšie vyvýšené, takže v nich prsty počas hrania sedia o niečo pohodlnejšie. Výmena kláves je vďaka priloženému nástroju veľmi jednoduchá.

Mechanické klávesnice sú známe najmä tým, že robia poriadny hluk. Samozrejme, Logitech G513 Carbon nie je výnimkou, no patrí medzi tie tichšie klávesnice. Celkový zdvih klávesy je 3,2 mm a priemerná sila na ich stlačenie je 45 gramov. Písanie na tejto klávesnici je teda pomerne pohodlné a ak si zvyknete na polostisk, naučíte sa na nej písať aj relatívne potichu.

Samozrejme, na klasickú či notebookovú klávesnicu sa to v komforte a hluku nechytá a ak často píšete dlhšie texty, mechanická klávesnica zrejme nebude nič pre vás. Komfort však zachraňuje pribalená kožená podložka pod zápästia, ktorá sa nepripája ku klávesnici a tak si ju budete môcť umiestniť podľa vašich predstáv.

ZDROJ | Logitech

Funkcia anti-ghosting umožňuje stlačenie až 26 kláves súčasne, takže vás pri hraní naozaj nebude nič obmedzovať. Ak navyše hrávate populárne hry, ktoré Logitech Gaming Software natívne podporuje, tešiť sa môžete na prednastavené profily podsvietenia, ktoré vám pri hraní vysvietia iba tie klávesy, ktoré potrebujete.

Aplikácia Logitech Arx Control pre Android a iOS slúži ako náhrada za displeje, ktoré ste na niektorých starších klávesniciach Logitech mohli využívať na sledovanie vyťaženia hardvéru, zobrazenie mediálneho prehrávača a mnoho ďalších funkcií. Aplikácia túto úlohu preberá perfektne, no na klávesnici chýba stojan na telefón, ktorý si budete musieť doriešiť sami, napríklad pomocou spomínaného závitu.

Logitech G513 Carbon je výborná, no trochu drahá klávesnica. Chýbajú jej dedikované mediálne klávesy a pri cene 179 € by potešilo, ak by bol v balení napríklad stojan na telefón. Ak sa však prekusnete cez vyššiu cenu, dostanete skutočne kvalitnú klávesnicu, pri ktorej nemám pochybnosti o tom, že vydrží z celej vašej hernej zostavy najdlhšie.

Logitech G560

V portfóliu Logitech G už boli rokmi overené klávesnice, myšky či headsety, ktoré hráčom spríjemňovali a zlepšovali zážitok z hier množstvom funkcií, ale aj farebným podsvietením. Teraz sa do portfólia pestrofarebných príslušenstiev pridali aj reproduktory Logitech G560, ktoré vaše hranie obohatia nie len zvukom, ale aj farebným RGB podsvietením.

ZDROJ | Logitech

Reproduktory Logitech G560 sú zložené z dvoch satelitných reproduktorov s relatívne kompaktnými rozmermi 148 x 166 x 118 mm. Väčšinu váhy balenia má na svedomí 5,5-kilový subwoofer s rozmermi 404 x 255 x 207 mm. Ten však po zapojení reproduktorov ukryjete niekde pod stôl, pretože šou tu vytvára dvojica reproduktorov s RGB LIGHTSYNC podsvietením.

ZDROJ | Logitech

Podsvietenie reproduktorov je rozdelené na prednú a zadnú zónu a samozrejme aj na pravý a ľavý reproduktor. Podsvietenie môžete ovládať cez program Logitech Gaming Software, ktorý slúži pre celý ekosystém produktov Logitech G. Ak teda už máte nejakú klávesnicu, myš či headset z tejto série, reproduktory G560 sa iba pridajú do ovládacieho panelu.

ZDROJ | Logitech

Nastavenia podsvietenia ponúkajú niekoľko režimov, ktoré si môžete upravovať do posledného detailu. Medzi neinteraktívne režimy patria Fixed Color, Breathing Effect či Color Cycle. Prvé dva režimy pracujú iba s jednou farbou, ktorú si sami vyberiete. Režim Color Cycle strieda celé farebné spektrum vo vlnách, pričom rýchlosť striedania si samozrejme môžete upraviť. Nás ale zaujímajú interaktívne režimy, ktoré reagujú buď na obsah zobrazený na obrazovke, alebo na hudbu.

ZDROJ | Logitech

Režim Screen Sampler sleduje farby na obrazovke, ktorým následne prispôsobuje farby podsvietenia. Ako som už spomínal, podsvietenie reproduktorov je rozdelené na zóny a na rovnaké pomyselné zóny je rozdelená aj obrazovka.

To v praxi znamená, že ľavý reproduktor si prednú a zadnú zónu rozsvecuje podľa farieb z ľavej hornej a dolnej časti obrazovky. To samozrejme platí aj pre opačnú stranu. Tento režim je teda podobný podsvieteniu Philips Ambilight, akurát v tomto prípade podsvietenie nie je vytvárané okolo celej obrazovky, ale iba od reproduktorov.

ZDROJ | Logitech

Režim Audio Visualizer samozrejme farebne reaguje na prehrávanú hudbu, respektíve na akýkoľvek zvuk. Aj tento režim ponúka pokročilé nastavenia, v ktorých si môžete upraviť, na akú silu jednotlivých prvkov hudby má podsvietenie reagovať a aké farby majú byť pri vizualizácii používané. S nastaveniami sa môžete hrať naozaj dlho, no aj pri predvolených hodnotách vám reproduktory G560 vytvoria poriadnu svetelnú šou.

ZDROJ | Logitech

Samostatnou kapitolou sú hry, ktoré dokážu natívne spolupracovať s podsvietením reproduktorov. Momentálne zoznam podporovaných hier obsahuje 12 titulov, pričom medzi ne patria tie najpopulárnejšie kúsky ako Battlefield 1, Counter Strike: GO, Dota 2, Fortnite či Total War: Warhammer II.

Podsvietenie reaguje na to, čo sa v hre deje. V hre Counter Strike: GO sa vám zadná zóna podsvietenia rozsvieti na modro alebo orandžovo podľa toho, či ste si vybrali tím Counter-Terrorist alebo Terrorist. Ak zomriete, na pár sekúnd budú reproduktory pulzovať na červeno.

https://youtu.be/AYcB29NtFBM

Táto integrácia je ale trochu nedotiahnutá do konca, pretože napríklad v práve spomínanom CS:GO podsvietenie nereaguje na oslepujúce granáty či na čiastočné zranenie. Taktiež zamrzí krátky zoznam podporovaných hier, ktorý sa snáď bude v budúcnosti ešte rozširovať. Na druhej strane, pri každej nepodporovanej hre môžete využiť režim Screen Sampler, ktorý priamu podporu hry nahradí dostatočne.

Po zvukovej stránke reproduktorom ťažko niečo vyčítať. Či už na nich pustíte hudbu, film alebo hru, so zvukovým prejavom budete spokojní. V programe Logitech Gaming Software si môžete charakteristiku zvuku upravovať pomocou ekvalizéra, pričom k dispozícii máte aj z niekoľkých prednastavených režimov.

ZDROJ | Logitech

Každopádne, reproduktory vytvárajú poriadne bohaté basy, ktoré nie sú prehnane agresívne, no vytvoria skvelú atmosféru pri akomkoľvek prehrávanom obsahu. Ukrátený o kvalitu nebudete, ani v prípade, že preferujete klasickú či živú hudbu. Zvuk je bohatý, dynamický a napravuje zlé meno herných reproduktorov, ktoré v minulosti okrem basov neponúkali nič naviac.

Logitech G560 navyše podporujú aj technológiu DTS:X Ultra, ktorá vytvára 3D zvuk v hrách. Do istej miery táto technológia dokáže vytvárať priestorový zvuk, no určite sa to nevyrovná plnohodnotnej 5.1 či 7.1 zostave reproduktorov.

ZDROJ | Logitech

Zvuk do reproduktorov môže prúdiť cez USB, Bluetooth a AUX. Softvérové ovládanie podsvietenia máte samozrejme k dispozícii iba cez USB pripojenie. Škoda, že pri pripojení telefónu k reproduktorom cez Bluetooth nemáte možnosť ovládať podsvietenie cez aplikáciu. Na druhej strane je ale zaujímavé, že reproduktory umožňujú používať rôzne vstupy súčasne. To znamená, že môžete mať pripojený počítač cez USB a telefón cez Bluetooth a zvuk z nich sa bude prehrávať súčasne.

Musím sa priznať, že z reproduktorov Logitech G560 som sa počas celej doby testovania vytešoval ako dieťa. Potrebujete reproduktory s RGB podsvietením? Jasné, že nie. No ich kúpu určite neoľutujete. Samozrejme, že na trhu nájdete obyčajné reproduktory za cenu okolo 249 €, ktorých zvuk bude o triedu lepší, no v tomto prípade sa pridaná hodnota podsvietenia určite oplatí a väčšina používateľov (či už ide o hráčov, alebo nie), bude so zvukovým prejavom reproduktorov nadmieru spokojná.

Dúfajme, že Logitech v budúcnosti v spolupráci s hernými štúdiami rozšíri zoznam podporovaných hier a potešilo by aj zjednodušenie ovládacieho panelu Logitech Gaming Software, v ktorom je výber profilov spočiatku trochu mätúci.

Klávesnicu Logitech G513 Carbon si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, rovnako aj reproduktory Logitech G560, alebo si ich nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku