LG Q6 – slušná stredná trieda, ktorá sa tvári, že je high-end

Rok 2017 sa zjavne zapíše do histórie ako rok, kedy displeje telefónov stratili rámčeky. LG Q6 prináša tento trend aj do strednej triedy, kde skvelým displejom zamiešal karty.

Naše hodnotenie

84%
0 100

Výhody

  • skvelý displej
  • plynulý chod systému
  • slušná cena

Nevýhody

  • chýba snímač odtlačkov prstov
  • zvuk zadného reproduktora
  • microUSB

Jednou vetou

Vo vnútri obyčajná stredná trieda, navonok krásny high-end so skvelým displejom.

Keď sa mi do rúk dostal tento telefón, ktorý mnohí označujú ako „lacnejšia G6-ka“, nechcelo sa mi veriť, že ide o strednú triedu. Už pri prvom pohľade si vás LG Q6 získa svojím displejom. Ten zaujme nielen nezvyčajným pomerom strán 18:9, ale aj úzkym rámčekom po bokoch.

Na 5,5-palcovej uhlopriečke tak je rozlíšenie 2160 x 1080 pixlov. Aj keď panel nie je AMOLED, ale iba IPS, každý zobrazený obsah si budete užívať a hľadať, čo ďalej by ste mu podhodili na zobrazenie. Musím však hneď na úvod upozorniť na zadnú stranu, ktorá je náchylná na škrabance, a preto odporúčam k telefónu kúpiť rovno aj ochranný obal.Ak by ste na tele telefónu hľadali snímač odtlačkov prstov, hľadali by ste márne. LG ho totiž úplne nahradilo rozpoznávaním tváre. Táto funkcia síce funguje, no uvítal by som, ak by ju dopĺňal aj snímač odtlačkov, ktorý by odomykanie v niektorých situáciách značne urýchlil.

Pozrite siLG V30 – prvý smartfón s f/1,6 optikou, ktorý je navyše odolný

Našťastie ale nechýba funkcia Smart Lock, ktorá umožní zariadenie ponechať odomknuté, keď telefón napríklad deteguje, že ho máte pri tele. Nepríjemne prekvapí prítomnosť micro USB portu, respektíve absencia USB-C. Prekvapila ma i ne-kvalita zadného reproduktora. Tu LG určite nemuselo šetriť, pretože obsadený reproduktor trochu kazí dojem z fantastického displeja.

Rozloženie tlačidiel na telefóne je štandardné, teda ovládanie hlasitosti na ľavom boku a tlačidlo na vypínanie na pravom boku. Na boku nechýba ani slot, ktorý v sebe ukrýva SIM kartu a miesto pre microSD kartu. Vystačíte si aj bez nej, pretože telefón má vstavanú kapacitu 32 GB.

Čo sa týka fotoaparátov, ani tam LG Q6 nežiari, no pri dobrých podmienkach dokáže prekvapiť. Zadná kamera s rozlíšením 13 megapixelov vyžaduje na pekné fotky dobré svetlo a pevnú ruku. V opačnom prípade vám z fotky vznikne iba šmuha. Tu je niekoľko ukážok, čo dokáže zadná kamera:

Pri prednom 5 megapixelovom fotoaparáte sa nedostatky v kvalite dajú odpustiť jednoduchšie, keďže ten málokedy slúži na niečo iné, ako selfie fotky. Tento fotoaparát vie zachytiť obraz až v 100-stupňovom uhle. Oceníte to najmä pri fotení skupinových selfie, alebo ak chcete zachytiť aj kus scenérie za sebou.

LG Q6 má vstavanú batériu s kapacitou 3 000 mAh, ktorá nie je vymeniteľná. To ale ani tak neprekáža, keďže telefón vydrží celý deň. Pri prehrávaní hudby, dlhšom písaní v textovom editore, prehliadaní internetu a chvíľkovom použití navigácie som deň končil s 30%, čo je slušné. Mohol by vydržať aj dlhšie, ak by som použil režim šetrenia batérie. Plné nabitie telefónu trvá zhruba hodinu a pol.

Vo vnútri nájdeme čipset Qualcomm Snapdragon 435 s grafickým čipom Adreno 505. Hardvér nie je žiaden trhač asfaltu, väčšine ľudí však určite postačí. Krásny displej ale láka na poriadne vyťaženie a v takých chvíľach si budete musieť pripomenúť, že v rukách nedržíte high-end. V AnTuTu benchmark dosiahla Q6-ka 37-tisíc bodov a v 3D Mark Ice Storm 8-tisíc bodov.

 

Hardvér poháňa Android vo verzii 7.1.1 s nadstavbou LG UX 6.0. Mnohí túto nadstavbu označujú za zatiaľ to najlepšie, čo LG pre svoje telefóny prinieslo a ja musím súhlasiť. Prostredie je úhľadné, a zároveň funkčné, bez zbytočného softvéru navyše. Práve naopak, vstavané aplikácie od LG sú celkom užitočné. Smart Doctor sa postará o diagnostiku telefónu a kôš aplikácií uchová 24 hodín odinštalované aplikácie v prípade, že by ste si to s ich vymazaním rozmysleli.

Pri zvažovaní pre a proti telefónu LG Q6 si musíte neustále pripomínať, že hardvér aj fotoaparát odpovedajú cenovej kategórii. Krásny displej a podarený dizajn totiž zavádzajú a vy máte pocit, že v ruke držíte najnovšiu vlajkovú loď. Ak sa teda rozhodujete pre nový telefón a máte obmedzený rozpočet, pri výbere LG Q6 určite neurobíte chybu. Od našej redakcie získal ocenenie DOBRÁ CENA.

LG Q6

Cena 349 €
Veľkosť
142,5 x 69,3 x 8,1 mm, 149 g
Displej
5,5" Full Vision IPS LCD, 1 080 x 2 160 px (442 PPI), Gorilla Glass 3
Fotoaparát
13 Mpx, f/2.2, Full HD (30 fps), LED blesk, 5 Mpx webkamera, f/2.2
Hardvér
Snapdragon 435 (4-jadrový, 1,4 GHz), Adreno 505, 3 GB RAM, 32 GB flash, microSDXC (do 2 TB), LTE Cat6 (150/50 Mbit/s), Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi (a/b/g/n), GPS/GLONASS, 3 000 mAh, micro USB, nanoSIM
Softvér
Android Nougat 7.1.1, Knock On, Skenovanie tváre, Capture+, Gesture Shot
Cena
349 €

Komentáre k článku