Apple iPhone SE – malý, ale s rýchlymi črevami

Apple sa pred dvoma rokmi nechal zlákať módou smartfónov s veľkým displejom. Vďaka tomu vznikli modely iPhone 6S a iPhone 6S Plus. Ak ste však dnes chceli iPhone so 4" displejom, museli ste si kúpiť dva roky starý model, ktorý už výkonovo nestíhal za novinkami. Príchod iPhone SE tak bol teda jasný. 

Naše hodnotenie

75%
0 100

Výhody

  • kompaktné rozmery
  • výkonný hardvér
  • cena

Nevýhody

  • ostré hrany režú do dlane
  • chýba 3D Touch
  • žiadne zmeny v dizajne

Jednou vetou

Apple iPhone SE je vynikajúcim nástupcom iPhonu 5S. Pre ľudí, ktorí potrebujú, alebo chcú kompaktný smartfón je novinka aj napriek staršiemu dizajnu veľmi dobrou voľbou.


Notice: Undefined index: source_name in /home/clients/tech-01/techbox.sk/sub/test/wp-content/themes/techbox/inc/extras.php on line 306

Apple si uvedomuje, že je stále dostatočne veľké množstvo používateľov smartfónov, ktorí požadujú výkonný smartfón s odladeným hardvérom, ale 4,7″ displej iPhone 6S je pre nich priveľa.

RECENZIATestovali sme nový Apple iPhone 6S Plus s unikátnym 3D Touch

Rovnako platí, že viac, ako dvojročný model iPhone 5S nie je v porovnaní so súčasnými modelmi dostatočne výkonný. Takto sa na scénu dostal nový iPhone SE.

Apple iPhone SE_01

Ak ste sa doposiaľ s kamarátmi hádali o tom, čo vlastne SE v názve najmenšieho a tiež najlacnejšieho iPhonu znamená, už nemusíte. Apple označuje svoju novinku ako Apple iPhone Special Edition. Teda špeciálna edícia pre ľudí, ktorí túžia po malom, ale výkonnom iPhone.

Pozrite siApple iPhone SE je tu aj s malým displejom

Presne taký totiž nový iPhone SE je. Ak si ho podobne ako ja vyskúšate po tom, ako dlhšiu dobu používate iPhone 6S, či dokonca iPhone 6S Plus, príde vám nový iPhone SE ako zápalková škatuľka. Jednoducho je už na dnešnú dobu príliš malý.

Apple iPhone SE_18

Samotné balenie nového iPhonu nie je žiadnym prekvapením. Jedná sa o rovnaké balenie, ako v prípade iPhonu 5S a okrem smartfónu samotného v ňom nájdete aj slúchadlá, Apple Ligthning kábel a nabíjačku.

iPhone SE TB_24

Ani po stránke dizajnu v prípade nového iPhonu SE sa od dvojročného modelu nič nezmenilo. Je na vlas podobný s iPhonom 5S. SE totiž používa úplne rovnaký dizajn.

Má to však jednu veľkú výhodu, ak máte doma ochranný obal na iPhone 5S, môžete ho smelo použiť aj s novým iPhone SE. Bude do neho dokonalo pasovať.

Apple iPhone SE Telekom
ZDROJ | Telekom

Jeden veľký rozdiel v dizajne však nájdete. Kým iPhone 5S bol dostupný len v čiernej, zlatej a striebornej farbe, iPhone SE si môžete kúpiť aj v obľúbenej dámskej farbe ružového zlata (Rose Gold). My sme však mali na test čiernu verziu novinky.

iPhone SE TB_22

V prípade nového iPhonu SE sa nepotvrdili ani dohady o tom, že tlačidlo pre jeho zapnutie sa z hornej strany posunie na spodnú. Ostalo hore.

Po iPhone 6 a novších zariadeniach s nahryznutým jablkom v logu to chce trochu zvyk, ale v prípade 4″ smartfónu nie je ani toto umiestnenie doslova neergonomické. iPhone SE je tak malý, že ukazovákom hravo dosiahnete na vrchnú stranu smartfónu.

Apple iPhone SE_17

iPhone SE je tiež vybavený snímačom odtlačkov prstov. Ten funguje určite rýchlejšie, ako v prípade iPhonu 5S, ale na druhú stranu nie tak rýchlo, ako pri modeloch iPhone 6S a 6S Plus. Ak vám teda práve rýchlosť Touch ID pri nových iPhonoch vadila, môžete skúsiť iPhone SE.

iPhone SE TB_19

Hlavným lákadlom nového iPhone SE bude 4″ IPS LCD displej s rozlíšením 640 x 1 136 px. Vďaka nemu nie je problém ovládať celý displej jednou rukou. Hravo a bez prehmatávania dosiahnete na hornú časť, kde sa skrýva notifikačná lišta.

Toto je vec, ktorá na ostatných modeloch výrobcu možná nie je. Apple však v prípade displeja iPhone SE nepoužil technológiu 3D Touch, ktorú osobne denne využívam.

iPhone SE screen 1 iPhone SE screen 6

Na druhú stranu displej je pre súčasné pomery skutočne malý. Teda minimálne pre mňa (dlhšiu dobu používam iPhone 6S Plus). Množstvo zobrazeného textu, ako aj komfort písania na softvérovej klávesnici sa s väčšími súrodencami nedá porovnať.

Poznám však niekoľko ľudí, ktorí ešte stále vlastnia iPhone 5/5S, pretože je pre nich jeho veľkosť ideálna. Ak patríte do tejto skupiny aj vy, práve vám je nový iPhone SE určený.

Apple iPhone SE_16

Oproti iPhonu 5S totiž ponúka podstatne výkonnejší hardvér. Apple v ňom použil nový procesor Apple A9, ktorý nájdete napríklad v iPhone 6S. Nedá sa povedať, že pri bežnom používaní by sa iPhone SE javil ako podstatne rýchlejší, ak ho však priamo porovnáte s iPhone 5S, nárast rýchlosti a plynulosti celého systému je značný.

iPhone SE screen 10 iPhone SE screen 9

To platí dvojnásobne v prípade operačnej pamäte. SE disponuje 2 GB operačnej pamäte, čo v konečnom dôsledku znamená, že na rozdiel od iPhonu 5S sa nebude internetová stránka otvorená v Safari automaticky obnovovať vždy po otvorení prehliadača.

Pozrite siNový iPhone SE od iPhonu 5S ani neroznáte

Okrem toho si vďaka výkonnému hardvéru užijete všetky najnovšie hry bez jediného trhnutia, či zaváhania. Jednoducho iPhone SE vďaka výkonnému hardvéru a displeju s menším rozlíšením poráža v benchmarkoch aj súčasný model iPhone 6S.

iPhone SE screen 13 iPhone SE screen 12

Malý displej je prínosom aj v prípade výdrže na jedno nabitie. Rozdiel oproti iPhonu 6S nie je nijako výrazný, takže ak čakáte výdrž na úrovni dvoch dní, sklamem vás. Pri používaní však hravo zistíte, že percentá batérie ubúdajú podstatne pomalšie, ako v prípade iPhonu 6S, alebo iPhonu 5S.

iPhone SE TB_25

Poslednou veľkou novinkou, ktorú oproti staršiemu modelu iPhone SE prináša je vynovený fotoaparát. Jedná sa o rovnaký fotoaparát, aký nájdete v novom iPhone 6S. Ponúka teda rozlíšenie 12 Mpx a kvalita jeho fotografií patrí skutočne k tomu lepšiemu.

Samozrejme platí, že kvalita samotných fotografií je priamo úmerná okolitému svetlu. Čím je menej svetla, tým obsahujú fotografie viac šumu.

Apple iPhone SE_15

Potešením je však možnosť nahrávania videa v Ultra HD rozlíšení. Osobne však radšej používam Full HD rozlíšenie (60 fps). Samozrejme nechýba ani možnosť natáčania spomaleného videa.

Hlavnou novinkou je však funkcia Live Photos, ktorú priniesol iPhone 6S/6S Plus. Live Photos umožňujú okrem statickej fotografie vytvoriť aj krátky videazáznam pred a po vytvorení fotografie.

Keďže iPhone SE nedisponuje funkciou 3D Touch, pre prehliadanie Live Photos je potrebné podržať prst na displeji. Myslím si však, že Live Photos si nenájdu také využitie, ako Apple pri ich predstavení predpokladal.

iPhone SE screen 14

iPhone SE screen 15

Nový iPhone SE je teda v podstate iPhone 5S, ktorý dostal do vienka podstatne výkonnejšie vnútornosti. Osobne mi tento rozmer príde už malý, ale pre majiteľov staršieho iPhonu 5S, prípadne iPhonu 5C je nový iPhone SE vydareným nástupcom, ktorý v rovnako kompaktnom tele ponúkne podstatne výkonnejší hardvér a moderné funkcie ako Live Photos.

Za zapožičanie iPhone SE na test ďakujeme operátorovi Telekom.

Apple iPhone SE

Cena od 489,00 €
Veľkosť
123,8 × 58,6 × 7,6 mm, 113 g
Displej
4,0" IPS LCD, 640 × 1 136 px (326 PPI)
Fotoaparát
1/3" 12 Mpx, f/2,2, AF, dual LED blesk, HDR, Ultra HD video (30 fps), 1,2 Mpx webkamera s HDR a HD videom
Hardvér
Apple A9 (2 jadrá, 1,84 GHz), grafika PowerVR GT7600, 2 GB RAM, 16/64 GB pamäť, GPRS-LTE (Cat4 150/50 Mbit/s), Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, NFC, Lightning port, GPS/GLONASS, snímač odtlačku prsta, 1 642 mAh batéria
Softvér
Apple iOS 9.3, Siri, Night Shift, Health
Cena
od 489,00 €

Komentáre k článku