Huawei Watch fungujú aj s iOS, ale…

Nie je pochýb o tom, že prvé inteligentné hodinky od spoločnosti Huawei patria k tým najkrajším hodinkám s Android Wear, aké sú v súčasnosti na trhu. Ako hlása Huawei klasický dizajn sa v nich spája s inteligentnými funkciami. Okrem toho sú to hodinky, ktoré môžete používať s iPhonom. Ako to však celé funguje a čo všetko vlastne funguje?

Naše hodnotenie

93%
0 100

Výhody

  • vynikajúce spojenie klasického dizajnu a inteligentných funkcií
  • spracovanie hodiniek
  • jemný displej

Nevýhody

  • chýba automatická regulácia podsvietenia
  • nabíjanie pomocou konektorov namiesto magnetického
  • chýba automatické sledovanie tepu

Jednou vetou

Huawei Watch sú skutočne najkrajšími hodinkami s Android Wear a výrobca ukázal, že nie je ťažké spojiť klasický dizajn s modernými funkciami inteligentných hodiniek.

Čínsky výrobca si pri posledných modeloch dáva veľmi záležať na balení svojich produktov. Už P8 zaujala svojim elegantným balením a inak tomu nie je ani v prípade prvých hodiniek od Huawei. Je okamžite jasné, že výrobca sa snažil, aby ste pri rozbaľovaní svojich Huawei Watch mali pocit luxusu a výnimočnosti.

Huawei Watch TB_04

Huawei Watch TB_05

Dizajn, ktorý si zamilujete

Musím uznať, že sa to čínskemu výrobcovi podarilo na jednotku z hviezdičkou. Pri otváraní balenia, v ktorom sa nachádzajú jedny z najkrajších inteligentných hodiniek tohto roka máte pocit, ako keby ste rozbaľovali luxusné švajčiarske hodinky. Ostatne, kompletné balenie a jeho obsah si môžete pozrieť na našom videu.

https://youtu.be/1VEokP0fQ0Y

Samotné hodinky pre nás nie sú žiadnou neznámou. Stretli sme sa s nimi totiž už pri predstavení počas MWC 2015 v Barcelone, kde vzbudili nemalý rozruch a nevyhli sme sa im ani počas výstavy IFA 2015 v Berlíne.

Pozrite siMWC 2015 | EXKLUZÍVNE – Huawei Watch sú veľkým prekvapením

Pravdou však je, že rozruch to bol oprávnený, Huawei Watch sú totiž vydareným spojením klasického dizajnu a moderných technológií. Spracovanie hodiniek je na vysokej úrovni a pri ich nosení máte pocit, ako keby ste na svojom zápästí mali šperk a nie inteligentné hodinky.

Huawei Watch TB_10

Je pravda, že hodinky sú o niečo hrubšie, ako klasické hodinky, ale pri ich nosení to absolútne neprekáža. Čo budete vnímať je prvotriedne spracovanie, kvalitné materiály a dizajn, vďaka ktorému si hodinky smelo oblečiete k elegantnému saku, aj k športovej súprave.

Ak radi svoje hodinky upravujete, poteší vás možnosť rýchlej výmeny náramku, pričom na Huawei Watch môžete umiestniť akýkoľvek štandardný náramok so šírkou 18 mm. Ak vám teda nebude vyhovovať ten, s ktorým si hodinky kúpite, môžete zbehnúť do najbližšieho hodinárstva a kúpiť si iný.

Huawei Watch TB_27

Displej na jednotku

Čo však okrem vzhľadu a spracovania v prípade Huawei Watch určite budí pozornosť, je displej. Podobne, ako obľúbené inteligentné hodinky Moto 360 a ich druhá generácia, aj Huawei Watch disponujú okrúhlym displejom. Ten ponúka technológiu AMOLED, uhlopriečku 1,4″ a rozlíšenie 400 x 400 px. Vďaka tomu môžem označiť displej Huawei Watch za najjemnejší displej, aký na inteligentných hodinkách s Android Wear v súčasnosti nájdete. Ak použijete maximálny jas displeja jeho čitateľnosť na priamom slnku je veľmi dobrá.

Huawei Watch TB_11

Tu však narážam na prvý problém. Huawei Watch nedisponujú možnosťou automatickej regulácie jasu. Ten si môžete manuálne nastaviť v piatich krokoch. Nastavenie je však pomerne skryté v menu. Jednoduchšie je vybrať si jedno nastavenie, ktoré bude kompromisom pre používanie v interiéri aj exteriéri. Pre rýchle zvýšenie intenzity podsvietenia môžete využiť funkciu Brightness boost, ktorá okamžite nastaví maximálne podsvietenie. Pre zníženie jeho intenzity však musíte opätovne vstúpiť do menu.

Huawei Watch TB_24

Ach, tá batéria…

Po hardvérovej stránke sú Huawei Watch vybavené veľmi dobre. Snapdragon 410 a 512 MB RAM sú na zariadenie bežiace na systéme Android Wear viac ako dostatočné hodnoty. Hodinky ponúkajú 4 GB integrovaného priestoru pre uloženie vašich dát. Integrovaná batéria má kapacitu 300 mAh a výrobca sľubuje 1,5 dňa výdrže na jedno nabitie.

Aj napriek tomu, že túto hodnotu môžem po teste potvrdiť, ba dokonca sa mi ju niekoľkokrát podarilo presiahnuť a dostať sa takmer na dva dni, stále je to málo. Inteligentné hodinky by aj napriek všetkým možnostiam mali vydržať minimálne 3-4 dni, každodenné nabíjanie je šialenstvo.

Huawei Watch TB_29

Samozrejme, na výdrž má najväčší vplyv to ako svoje hodinky používate. Ak hodinky často kontrolujete, alebo ak máte povolený režim neustále zapnutého displeja, výdrž ide rapídne dole. Pre dosiahnutie najväčšej výdrže sa mi osvedčilo deaktivovať režim neustále zapnutého displeja a režim pre prebudenie hodiniek zdvihnutím zápästia.

V tomto prípade musíte hodinky zapínať poklepaním po displeji, alebo tlačidlom na ich boku. Ak sa však uspokojíte s výdržou na úrovni jedného a pol dňa, stačí aj vypnete prebudenie hodiniek zdvihnutím zápästia. Nastavením vhodného režimu hodiniek, ušetríte vďaka AMOLED displeju nejakú energiu.

Huawei Watch TB_20

Pre samotné nabíjanie hodiniek, ktoré vám na plnú kapacitu zaberie približne 90 minút, výrobca použil pomerne jednoduchú nabíjačku. Na rozdiel od konkurencie sa nespolieha na bezdrôtové nabíjanie, ale na štvoricu samostatných konektorov, ktoré sa pripoja k telu hodiniek cez špeciálny dock. Samotné hodinky držia na nabíjačke pomocou magnetu.

Mám však mierne obavy z tohto spôsobu pripojenia. Už pri nových hodinkách sa občas stalo, že pripojenie nefungovalo na 100 % a bolo potrebné hodinky odobrať a opätovne pripojiť. Časom sa vplyvom potu a nečistôt môžu tieto konektory zaniesť a nabíjanie nemusí fungovať tak, ako by ste predpokladali. Samozrejme, tomu môžete predísť pravidelným čistením.

Pripravené aj pre aktívnych

Podobne, ako všetky súčasné inteligentné hodinky, aj tie od Huawei sú pripravené na sledovanie vašej dennej aktivity. Množstvo senzorov sa postará o to, aby ste vedeli koľko krokov ste daný deň absolvovali, koľko kalórií ste spálili, prípadne akú vzdialenosť ste prešli.

Okrem toho vám Huawei Watch vedia povedať aj to, akú dobu ste počas dňa stáli. Všetky informácie sa ukladajú priamo do aplikácie Google Fit, prípadne do samostatnej aplikácie Daily tracking, ktorá svoje údaje synchronizuje do aplikácie Huawei Wear.

Huawei Watch TB_35

Okrem toho vedia hodinky veľmi dobre merať aj vašu srdcovú frekvenciu s pomerne veľkou presnosťou. Údaje sú opätovne poskytované aplikácii Google Fit, kde si ich môžete následne pozrieť. Sklamaním je však chýbajúce automatické meranie, ktoré by hodnoty vášho srdcového tepu meralo priebežne počas dňa.

Huawei Watch TB_36

Huawei Watch fungujú aj s iPhonom, ale…

Určite chcete vedieť ako sa nové Huawei Watch používajú s iPhonom. Google totiž svoju aplikáciu pre ovládanie Android Wear zariadení priniesol aj na iOS a Huawei Watch sú jedným z modelov, ktoré toto prepojenie podporujú. Preto mi to nedalo a časť svojho testu som hodinky používal práve s iPhonom 6S Plus a v týchto niekoľkých riadkoch by som vám rád priniesol moje postrehy.

Huawei Watch TB_22

Prepojenie Huawei Watch s iOS je jednoduché, všetko čo budete potrebovať je aplikácia Android Wear, ktorú nájdete v App Store. Po jej inštalácii a spustení v niekoľkých krokoch spárujete Huawei Watch s iPhonom a môžete začať.

Huawei Watch TB_31 Huawei Watch TB_34

Prostredie samotnej aplikácie je veľmi podobné tej, ktorú poznáme z Androidu, no možnosti, ktoré táto platforma na iOS ponúka sú značne obmedzené. Huawei pripravil množstvo Watch faces (vzhľadov ciferníka), ale možnosť inštalácie vlastných ciferníkov od vývojárov chýba. Možnosti využitia zobrazenia sú tak podstatne obmedzené.

Huawei Watch TB_32 Huawei Watch TB_33

To isté platí aj v prípade aplikácií. Kým na Androide si môžete do svojich hodiniek nainštalovať rôzne aplikácie ako sú napríklad správcovia úloh, fitness aplikácie a podobne, v prípade využívania hodiniek s iOS budete o túto možnosť ukrátení.

Huawei Watch TB_37

Samozrejme, nechýba ani možnosť hlasového vyhľadávania pomocou Google Now. Aj to je však v tomto prípade mierne obmedzené a limitované. Pomocou Huawei Watch môžete ovládať prehrávanie hudby, ale na samotné hodinky si hudbu pre offline počúvanie neuložíte. Hodinky upozornia aj na prichádzajúci hovor, no využitie je však diskutabilné, keďže pomocou hodiniek môžete hovor maximálne odmietnuť. Jeho prijatie nie je možné.

Huawei Watch TB_41

Huawei Watch po pripojení k iOS dokážu plnohodnotne zobrazovať notifikácie z vášho iPhonu. Vidíte tak, kto vám poslal e-mail, alebo kto vám poslal správu cez messenger. Na rozdiel od Android zariadení však nebudete vedieť na notifikácie reagovať priamo z hodiniek. Jednoducho sa môžete pozrieť na to, čo vám na iPhone prišlo a následne v prípade potreby siahnuť po svojom iPhone, aby ste danú vec vybavili.

Huawei Watch TB_12

Posledným obmedzením sú fitness funkcie hodiniek. Huawei Watch dokážu merať kroky, spálené kalórie, alebo prejdenú vzdialenosť pomocou integrovaných snímačov a k tomu aj váš srdcový tep. Bohužiaľ, ak hodinky budete používať s iPhonom, budú všetky tieto údaje dostupné len na hodinkách.

Google totiž svoju aplikáciu Google Fit neuvoľnil pre iOS a aplikácia Huawei Wear, ktorá s hodinkami na Androide bez problémov komunikuje, možnosť ich pripojenia na iOS postráda. Jedinou možnosťou ako kontrolovať váš denný progres je použitie internetovej stránky Google Fit, kde všetky tieto údaje nájdete.

Huawei Watch TB_13

Záver je teda taký, že Huawei Watch je síce možné používať aj s iPhonom, možnosti oproti Androidu sú však natoľko obmedzené, že sa z hodiniek v tomto prípade stáva síce nádherný, ale okrem notifikácií veľmi problematicky využiteľný doplnok pre váš iPhone. Ak teda chcete plnohodnotné možnosti pre prácu s notifikáciami na vašom iPhone, jedinou plnohodnotnou voľbou tak stále ostávajú Apple Watch, prípadne s určitými obmedzeniami aj konkurenčné riešenia ako sú hodinky Pebble, prípadne fitness náramky, ktoré často dokážu zobrazovať minimálne notifikácie o prichádzajúcom hovore.

Huawei Watch TB_06

Huawei Watch sú však aj napriek pomerne slabej podpore pre iOS tie najkrajšie Android Wear hodinky súčasnosti. Ak ich chcete používať s iPhonom, budete sa musieť usmieriť s množstvom obmedzení, prípadne počkať na aktualizáciu, ktorá možno prinesie vylepšenia.

Ak však používate Android smartfón, môžem Huawei Watch odporučiť. Získate totiž nielen inteligentné hodinky, ale aj šperk, ktorý budete radi nosiť na ruke a pochválite sa ním kdekoľvek sa objavíte. Práve preto získali Huawei Watch v našej redakcii ocenenie TIP redakcie.

tip_redakcie

Ďalšie odborné recenzie na hodinky Huawei Watch nájdete na Recenzie.SME.sk.

Huawei Watch

Cena od 399,00 €
Veľkosť
priemer 42 mm, hrúbka 11,3 mm
Displej
1,4" okrúhly AMOLED displej, 400 x 400 px, 286 PPI
Hardvér
Qualcomm Snapdragon 400 (1,2 GHz), 512 MB RAM, 4 GB úložisko, gyroskop, akcelerometer, barometer, snímač srdcového tepu, Bluetooth 4.1, Wi-Fi, vibračný motorček, mikrofón, batéria Li-Ion 300 mAh
Softvér
Android Wear, kompatibilita s Android 4.3 a vyšším a Apple iOS 8.2 a vyšším, Daily tracking, Together
Cena
od 399,00 €

Komentáre k článku