Haibike XDURO Nduro 6.0 2019 – tank medzi elektrobicyklami

Rekreačne prevetrávam bicykel z obyčajného obchodného reťazca a nedávno testovaný elektrobicykel Haibike SDURO Trekking 7.0 mi svojimi vlastnosťami úplne vyhovoval. Po testovaní horského elektrobicyklu Haibike XDURO Nduro 6.0 2019 sa mi však na môj reťazcový bicykel už veľmi nechce. Zamiloval som si terén a adrenalín, ktorý si s týmto elektrobicyklom môžete užiť.

Naše hodnotenie

97%
0 100

Výhody

  • kvalitné spracovanie
  • špičkové komponenty
  • systém eConnect

Nevýhody

  • menší displej Bosch Purion

Jednou vetou

Haibike XDURO Nduro 6.0 2019 je ideálnym elektrobicyklom pre tých, ktorým v žilách koluje adrenalín a zároveň majú radi nové technológie, pričom im neprekáža zaplatiť si za skutočne prémiovú kvalitu a komponenty.

Haibike XDURO Nduro 6.0 2019 nie je obyčajný rekreačný bicykel do terénu. Hovorí o tom nielen jeho názov, ale aj cena 5 999,00 €. Extrém? Rozhodne, ale práve o extréme tento elektrobicykel je. Poznať to už na prvý pohľad, keď sa k vám dovalí mohutný a dôkladne odpružený rám z hliníkovej zliatiny 6061 s 27,5-palcovými kolesami a ešte mohutnejšími plášťami Maxxis Minion DHF a DHR II.

To by samo o sebe samozrejme veľa neznamenalo, ak by výbavu nedopĺňala vidlica FOX 36 Float Performance so 180-milimetrovým zdvihom a tlmič FOX Float X2 Performance. Len tieto dva komponenty sa spolu vo voľnom predaji blížia k cene dvom tisícom eur.

Ide totiž o vzduchovú vidlicu a vzduchový tlmič s nastaviteľným odskokom a kompresiou, čo vám umožní prispôsobiť si správanie bicykla podľa vašich potrieb vzhľadom na aktuálny terén.

Rovnako v rôznych situáciách a terénnych podmienkach oceníte teleskopickú sedlovku, ktorá vám stlačením jednej páčky na pravej strane riadidiel umožní v priebehu sekúnd zmeniť nastavenie výšky sedadla. Mechanizmus funguje na báze vzduchu podobne, ako kancelárske kreslo.

Zo sedadla stačí vstať, podržať páčku a sedadlo sa automaticky zdvihne. V obrátenom prípade si stačí na sedlo sadnúť, podržať páčku a v želanej výške ju zas pustiť.

Jazda v teréne s takouto zostavou? Luxus. Nduro 6.0 2019 vám odpustí aj väčšie chyby, ktoré by vás na väčšine iných bicyklov pekne zaboleli. Prejazd cez kamene a korene stromov v lese ani nepocítite a s pokojom Angličana môžete prejsť aj cez spadnuté konáre a menšie stromy. Celá jazda by však taká malina, nebyť vstavaného elektromotora Bosch Performance CX s výkonom 250W a krútiacim momentom 75Nm.

Podobne ako v prípade iných elektrobicyklov s pohonom od spoločnosti Bosch, pohon môžete využívať v niekoľkých režimoch, ktoré menia silu pomoci pri šliapaní do pedálov. Okrem úplného vypnutia pohonu máte k dispozícii režimy, Eco, Tour, Emtb a Turbo. Tie menia silu podpory od 40 %, cez 100, 150 až po 250 %. Ako vždy však len do rýchlosti 25 km/h, po ktorej sa pohon deaktivuje.

Na rozdiel od cestných bicyklov však toto obmedzenie až tak neprekáža. Ak budete Nduro využívať v jeho prirodzenom prostredí, teda v kopcoch a náročnom teréne, rýchlejšie aj tak nepôjdete. Takmer počas celej jazdy si tak budete užívať, že vám v tom najťažšom dopomôže elektrický pohon.

Pohon vám môže pomôcť aj v prípade, že musíte bicykel tlačiť vedľa seba. Na to slúži tlačidlo WALK, po ktorého stlačení je potrebné podržať aj tlačidlo “+”. Bicykel sa vtedy začne hýbať dopredu sám, čo oceníte najmä pri jeho tlačení do kopca.

Ide o skutočne užitočnú funkciu, no pre čerstvých majiteľov a najmä tých, ktorí nečítajú návody ako ja, by mohlo byť jej spustenie vysvetlené na displeji o niečo lepšie. Po stlačení tlačidla WALK sa totiž na obrazovke na pár sekúnd zobrazí iba nápis “Walk+”, z čoho nemusí byť okamžite jasné, čo od vás vlastne bicykel chce. Stačilo by pritom, ak by sa na displeji napríklad zobrazil nápis “Press +”.

To je však len drobný nedostatok, ktorý žiadnym spôsobom neovplyvňuje kvalitu či použiteľnosť elektrobicykla z dlhodobého hľadiska. Z tohto pohľadu by som skôr uvítal, ak by Haibike na tento model osadil prepracovanejší displej Bosch Intuiva. Použitý Boosch Purion je totiž trochu malý a naraz sa naň zmestí menej údajov. Chýbalo mi na ňom najmä zobrazenie aktuálne aktívneho režimu. Ten sa totiž na displeji zobrazí iba na krátky okamih po prepnutí režimu.

V čom však Haibike XDURO Nduro 6.0 po technickej stránke vyniká, je podpora systému eConnect, ktorý sa postará o vašu bezpečnosť a bezpečnosť vášho elektrobicykla počas jazdy, aj mimo nej. Systém dokáže sledovať polohu elektrobicykla pomocou vstavaného GPS modulu a mobilného signálu.

Mobilná aplikácia vás upozorní na to, že sa váš elektrobicykel pohol z miesta bez vášho vedomia. Ak navyše senzor zaznamená náraz alebo pád, bicykel automaticky odošle správu s vašou polohou núdzovým kontaktom. Aplikáciu okrem toho môžete využívať aj na sledovanie prejdených trás.

Haibike XDURO Nduro 6.0 je skutočne špičkový elektrobicykel, ktorý vás môže odradiť jedine vysokou cenou. Ak však patríte medzi nadšencov terénnej a enduro cyklistiky, investíciu do tohto elektrobicykla rozhodne neoľutujete. Dostanete za ňu totiž špičkové komponenty spojené do kvalitne prepracovaného celku, na aký sme pri bicykloch od spoločnosti Haibike zvyknutí.

Komentáre k článku